Nazilli'de konut satışları çöktü
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Nazilli'de konut satışları çöktü

Aydın'ın 'uzun yaşam şehri' olarak bilinen Nazilli'de, vatandaş konut alamaz hale geldi. Emlakçılar bunun sebebi olarak piyasada yaşanan olumsuz havayı işaret etti, alım gücünün azaldığını belirtti.

(SİMGE ATA) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aydın genelinde konut satış oranlarının bir önceki yıla göre yüzde 4,5 oranında azaldığını açıkladı. Aydın'ın her geçen gün gelişen ve en büyük ilçesi olma özelliğini taşıyan Nazilli'de bu düşüşten nasibini aldı. 

"ENFLASYON ALTINDA EZİLİYORUZ"
14 yıldır Ordu Caddesi üzerinde emlak işiyle uğraşan Mehmet Erenler de durumdan etkilenenlerden.
Erenler son 3 aydır hiç konut satışı yapamadığını belirterek, "Her şeyin pahalı olduğu bir dönemdeyiz. Piyasada bir kriz var ve insanların alım gücü düştü. Alım gücünün artması da söz konusu değil. Emekliye verilen para dahi enflasyon oranının çok altında. Enflasyon altında eziliyoruz. İstihdam ve gelir düzeyi artmadığı sürece alım gücünden söz edemeyiz. Bizler işletmeci olarak bile bunları yaşıyoruz diğer vatandaşları da bu bakımdan anlıyoruz" dedi. 

"GENÇLERİ BURADA TUTAMIYORUZ"
Nazilli'nin uzun yaşam şehri olmasının beraberinde emekli yığılmasını getirdiğini kaydeden Erenler, "Yatırımcılar tarafından tercih edilen bir şehir olsak da uzun yaşam şehri olması emekli yığılmasını beraberinde getiriyor. İstihdam sağlamıyor. Havası ve iklimi güzel olduğu için tercih ediliyor ama beyin göçü veriyoruz. Gençleri burada tutamıyoruz" diyerek genç nüfusun bir yerin gelişmesi açısından önemine dikkat çekti.

"VATANDAŞ ÖNCE KARNINI DOYURMAYI DÜŞÜNÜYOR"

İşletmenin giderlerini uzun süredir cebinden karşıladığını ifade eden emlakçı, "Ne kadar daha götürebiliriz bunu bilmiyorum. Bakıldığında inşaat sektörü bu işin son basamağı. İnsanlar önce karnını doyuracak, kazançları olacak ve bu kazançlarından arttırabilecek durumda olacaklar ki ev alabilsinler. Karnını zor doyuran kesim bugün ev almayı hayal bile edemiyor" diyerek konut faizlerine değindi. Ev alma yolunda başvurulan özel bankaların konut faizlerinin çok fazla olduğunu dile getiren Erenler, "Vatandaş 100 bin liralık kredi çekiyor. Bu parayı faiziyle birlikte 300 bin lira olarak ödüyor. Bu da ev almak isteyenleri vazgeçiriyor. Ama sadece bizim sektöre indirgeyemeyiz. Ülkenin genel bir kriz içinde olduğunu düşünüyorum. Uzun Çarşıdaki esnaf da pahalılıktan şikayetçi ben de şikayetçiyim. Dileriz en kısa zamanda düzelir" dedi.

"KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİLER"

Nazilli'de emlak alım-satım ve inşaat işiyle uğraşan Erkan Abbasoğlu da Mehmet Erenler'in bahsettiği alım gücüne temas etti. 10 yıldır müteahhitlik yapan Abbasoğlu dolar endeksli malzemelerin tamamına zam geldiğini söyleyerek, "Dolar yüzde 30 geriledi ama malzeme fiyatları değişmedi. Geçen sene kullandığımız malzemeyle bu sene kullandığımız malzeme arasında yüzde 102 fark var. Krizi fırsata çevirerek zamlandırıp bıraktılar. Dolar 7 buçuk lirayı gördü. 5 pencereye 5 bin lira istediler. Dolar 2 buçuk lira değer kaybetti ama pencere fiyatları aynı kaldı" dedi.

"KONUT TÜRKİYE'NİN LOKOMOTİFİ"

Kar hacminin yüzde sıfıra düştüğünü belirten Abbasoğlu, maliyet fiyatlarını dengelemeden yeni proje almayı düşünmüyor. "İnsanlara bir şey satmaktan ziyade insanların bir şey almasını sağlamalıyız. Alım gücünün yeniden kuvvetlendirilmesi lazım" diyen Abbasoğlu, önceliklerin değiştiğini ifade etti:
"Vatandaşın en başta vazgeçtiği şey konut almak. Bugün olmazsa seneye, seneye olmazsa sonraki sene diyerek vazgeçebiliyorlar. Ama göz ardı edilen bir durum var. Konut, Türkiye'nin lokomotifi konumundadır ve Türkiye'deki iş kolunun yüzde 7'sini oluşturuyor. Bu da çok büyük bir rakam. İnşaatın durması demek diğer sektörlerin yavaşlaması demek."

"GEÇMİŞİ İNKAR ETMEK OLMAZ"

Geçmişte güzel işler yapıldığını anımsatan Abbasoğlu, karamsarlığa kapılmamak gerektiğini vurguladı. "Evet faiz oranlarının yüksek olması konut satışını engelliyor. Önceden oranlar belli bir seviyedeydi ama geçmişi inkar etmek olmaz. Güzel bir geçmiş var. Prosedür yerindeydi" diyen Abbasoğlu ekonomide yaşanan olumsuzlukların zamanla düzeleceği görüşünde.

nazillide-konut-satislari-coktu-88086-ee40b365ce5f15299b972fbb9bf7527c.jpegnazillide-konut-satislari-coktu-88086-a87e7d1ef02b5b8cc8e4edaba6737763.jpeg


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.