Nazilli’de sağlık çalışanlarından katledilen doktor Karakaya için eylem

Nazilli’de sağlık çalışanlarından katledilen doktor Karakaya için eylem

Konya Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın katledilmesine tepki gösteren sağlık çalışanları Nazilli Devlet Hastanesi’nde iş bıraktı. Sağlıkta şiddete “dur” demek için katılımcılar dakikalarca alkış yaptı.

Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın görevi başında öldürüldü. Nazilli Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanları Konya Şehir Hastanesi'nde Kardiyoloji hekimi Ekrem Karakaya’nın uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesine tepki gösterdi.

Hekimler, 7-8 Temmuz tarihlerinde Türkiye genelinde ve tüm sağlık meslek örgütlerinin katılımıyla iş bırakacaklarını duyurdu.
Eyleme, sağlık sendikaları, özel hastane doktorları ve eczacılar katılım sağladı.
Sağlıkta şiddete “dur” demek için katılımcılar dakikalarca alkış yaptı.

“Öldürüldük, öldük” 

Doktor Ayhan Sürücü yaptığı açıklamada, doktorların ağır şartlar altında çalıştığını ve bunları defalarca kez gündeme getirdiklerini hatırlatarak, “Acımız büyük, kaybımız tarifsiz. Üzgünüz, öfkeliyiz yastayız! Biz hekimler artık tükendik dedik dinlemediniz. Biz hekimler, sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumlarının içerisinde sözel, fiziki saldırıya uğruyor; hatta öldürülüyoruz dedik duymadınız. Şiddete karşı göstermelik koruma kanunları değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını bekliyoruz dedik, görmezden geldiniz. Halkımıza doğru tanı koymak için en az 15-20 dakika muayene süresi ayırabilmek bu şekilde hakkıyla görev yapabilmek istiyoruz. MHRS randevularını 5 dakikada bir vererek, üzerine randevusuz hasta da bakılmasını isteyerek hastanede kalabalıkları arttırarak şiddete davetiye çıkarıyorsunuz dedik, umursamadınız. Kışkırtılmış sağlık hizmeti söylemlerinizle, sağlık sistemindeki her aksaklığın tek sebebi hekimlermiş gibi gösterdiniz. Bizleri koruyamadınız; muayene odalarımızı savaş alanlarına çevirdiniz. Öldürüldük, öldük” dedi. 

“2 gün tüm ülkede iş bırakıyoruz” 

Ekrem Karakaya’nın görev şehidi olduğunu vurgulayan Ayhan Sürücü, “Siz yazmasanız da Dr. Ekram Karakaya, görev şehididir. Şunu da bilin ki şehidimizin canını alan kurşun; bir cani tarafından sıkılmış olsa da şehidimizin aziz kanı sizin üzerinize bulaşmıştır. Bir evlat, bir eş, bir baba olan Dr. Ekrem Karakaya'nın vebali sizindir. Bu olayın sorumlularına hukuk içinde hesap soracağız ve hakkımızı helal etmeyeceğiz. Zaman artık konuşma zamanı değildir icraat zamanıdır. Hekimler olarak bizler artık birlik olduk - Polikliniklerde, sağlık kuruluşlarında öldürülmemek, şiddete uğramamak için başlangıç olarak 07-08 Temmuz 2022'de 2 gün tüm ülkede iş bırakıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Doktor Sürücü sözlerini şu şekilde noktaladı:
"Devam eden süreçte can güvenliğimiz, çalıştığımız kurumlarda devletimizce sağlanamayacak ise tüm hekimler olarak anayasal haklarımızı uzun süreli iş bırakma kararları olarak kullanma konusunda kararlılığımızı tüm kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. Hepimizin başı sağ olsun."

50370a88-4396-4f2f-8158-e2709a5df5e9.jpg3099dd97-b517-42a7-b5ae-df65ba49123b.jpg7a71dda2-7907-4c40-98a9-5f38348f9eee.jpg58f3d48f-9e01-4db1-ba67-546045e1cd0d.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler