Nazilli Manifaturacılar Odası Başkanı Hüdai Tosun, günü dolmuş veya emekliliğine 3 yıldan az kalmış olan küçük esnafın emekli olmalarına imkan sağlanması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TESK ve AYESOB'a dilekçe verdi.
Piyasada yaşanan ekonomik sıkıntılardan özellikle küçük esnaf etkilendi. Girdi maliyetlerinin artması ve alım gücünün azalmasıyla durumdan etkilenen esnaf çare ararken Nazilli Manifaturacılar Odası Başkanı Hüdai Tosun, oda üyelerinin sorunlarını yetkili mercilere iletti. Tosun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (AYESOB) göndermek üzere kaleme aldığı taleplerin geçekleşmesini bekliyor.

"EMEKLİLİK İMKANI VERİLSİN"
Özellikle sosyal haklar konusunda küçük esnafın büyük sorunlarla karşılaştığını ifade eden Hüdai Tosun, emeklilik günü dolmuş veya 3 yıldan az kalmış esnafların emekli olmalarına imkan sağlanması, BAĞ-KUR primlerinin 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi, SGK ve BAĞ-KUR primlerini 3 ay düzenli ödeyenlerin sağlık hizmetlerinden yararlanması ve eski prim borçlarının dondurulmasını talep etti.
"DENETİMLER ARTIRILSIN"
Tosun haksız rekabete de dikkati çekerek, "Sosyete pazarında denetim az. Yetkililerin denetimi artırması lazım. Buralara gelen malların nereden geldiği, girdisi ne bunların araştırılması lazım. Küçük esnaf vergi vermiyor olabilir ama yaşam mücadelesi veriyor. BAĞ-KUR primleri çok yüksek, 9 bin iş günü olan primlerimizin sigortalılar gibi 7 bin 200 iş günü olmasını talep ediyoruz. Esnaflarımız için belli bir yaştan sonra sağlık primi istiyoruz. 25 yılını dolduran esnaf BAĞ-KUR'un nasıl ödeyecek? Esnaflığı bırakması söz konusu olmuyor. Bunların düzenlenmesini istiyoruz" dedi.

"KÜÇÜK ESNAF BİTERSE AHİLİK DE BİTER"
Küçük esnafın tüccarlar kadar şanslı olmadığını da dile getiren Tosun, "Bugün esnafı öldüren bir başka etken de Gross Marketler. Bu marketler bugün her sokak başında var. Tamam onlar da olsun ama belli başlı yerlerde olsun. Esnafın yaşaması lazım. Küçük esnaf biterse ahilik de biter. Ahilik kültürümüz değil midir?" diyerek zincir marketlere müsaade edenlere sitem etti.

Kaynak: SİMGE ATA