Nazillili iş kadınları ‘Şiddete Hayır’ dedi

Nazillili iş kadınları ‘Şiddete Hayır’ dedi

Nazillili İş kadınları, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde hep birlikte ‘Kadına şiddeti hayır’ dedi.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Nazilli’de sektöründe başaralı 5 iş kadını, Belkıs Şensan, Esin Ülkü Beyazıt, Güler Kurudere Akbaş, Mürşide Sağlam ve Nuray Muslu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolasıyla, kadına şiddete hayır diyerek kadınlara destek verdi.

‘EN BÜYÜK BAŞARI VAZGEÇMEMEKTİR’
Nazilli’de catring sektöründe emin ve başarılı adımlarla adından sıkça söz ettiren iş kadını Belkıs Şensan, kadına şiddetin, toplumun kanayan yarası olarak gördüğünü ve kız çocuklarının büyütülürken baba, erkek büyük faktörünün ona mecbur, aciz, yaşayan kadın öğretisinin ön planda olduğunu ifade etti. 
Kadın ya da erkeğin bir birey  ve gücün de yürekte olduğunu belirten Şensan, fiziksel şiddete maruz kalan herkesin çıkar yolunun KADES olduğunu söyledi. Yasaların yetersiz kaldığı yerde insanların çaresizlikle baş başa kalabileceğini ve bazı şeylere boyun eğmek zorunda olabileceğini aktaran Şensan, “En büyük başarı vazgeçmemektir ve mücadele etmektir. Bunu bizzat tecrübe eden ben, her gün yataktan kalktığımda hiçbir şey bilmiyormuş gibi öğrenmeye ve araştırmaya devam ediyorum” dedi. 

‘KADIN EŞİTTİR, ANNEDİR, KARDEŞTİR’
Sektöründe başarılı olan Özel Anaokulu sahibi Esin Ülkü Beyazıt ise, her cinsin kendine has ve diğerinde bulunmayan bazı özellikleri olduğunu ifade etti. Kadın ve erkeğin karşılıklı birbirini tamamlaması gerektiğini vurgulayan Beyazıt, “Erkeklerin yaradılışı gereği sahip oldukları fiziksel güç maksadının dışında fiziksel şiddete dönüşmektedir. Diğer taraftan Psikolojik şiddet uygulayarak; kadını aşağılayarak, küçük görerek kadının kendine olan özgüvenini sarsmakta ve benliğini yitirmesine yol açmaktadır. Bunun sonucunda da bu kadınlar kendine güveni olmayan, tek başına hareket edemeyen, korkak biri haline dönüşmekte ve erkeğe muhtaç konuma gelmektedirler. Ancak en büyük şiddet emeğine saygı duyulmamasıdır. Çünkü kadın eştir, annedir, kardeştir.” diyerek kadına dikkat çekti.
Özellikle çalışma hayatında cinsiyetten ötürü kadınların terfi alamadığını, düşük ücret verildiğini ve baskı uygulandığını dile getiren Beyazıt, “Kadına karşı şiddet ve cinsel istismarın sosyal medyada bu kadar yaygın olarak işlenmesi, bu durumu insanların gözünde normalleştirmekte ve toplumu duyarsızlaştırılmaktadır. Sonuç olarak eğitimden, kişisel gelişimini tamamlamaktan mahrum kalarak veya vazgeçerek yetişen kadınlar, duygusal yapının da dengelenememesi ile birlikte başta kendilerinin kıymetini bilmeyerek yaşamakta ve şiddetin her çeşidine maruz kalmaktalar” dedi.
‘ŞİDDETİN HİÇ BİR BAHANESİ OLAMAZ’
Kadına yönelik şiddet kişisel değil, toplumsal bir problemdir olduğunu belirten Güzellik Uzmanı Mürşide Sağlam, ”Böyle bir olayı tartışmak, konuşmak,  yorum yapmak dahi çok korkunç ve utanç verici. Günümüzde birçok kadın aile içinde şiddetin fiziksel boyutuyla karşı karşıya kalsa da; toplumsal çerçevede bu şiddetin psikolojik, ekonomik hatta sosyal boyutuyla da karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir. Şiddetin hiçbir bahanesi olamaz. Kadına yönelik şiddet suçtur; haklarımızı bilmek şiddeti ortadan kaldırmanın ilk adımıdır. Şiddeti önlemek için şiddete karşı sessiz kalmamamız gerekiyor. Kadınlara yönelik şiddet; siyasi, ideolojik, dini ve etnik kimliklere bakmaksızın, toplumun her kesimini etkiliyor. Geleceğimizi şekillendiren kadınlarımızın şiddete maruz kalmamaları için toplumdaki tüm paydaşların kimliklerini ve dünya görüşlerini bir kenara bırakıp harekete geçmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

TELEFONLARINIZA KADES YÜKLEYİN
KADES uygulamasının mutlaka telefonlarına kadınların indirmesi gerektiğini belirten Güler Kurudere Akbaş, kadınların eğitimlerini tamamlayıp ekonomik özgürlüklerine kavuşması gerekiyor. Ekonomik özgürlüğü olan kadının söz hakkına sahip olduğun belirten Akbaş, “Ailene, milletine, ülkene katkı sunmak demektir. Şiddet gördüğün bir ilişkiye dur diyebilmektir. Yüce Rabbim biz kadınları erkeklerimize emanet etmiştir. Lâkin emanetine hıyanet eden, kötü davranan mutlaka bedelini ödemelidir. Şiddet mağduru kadınlarımızı korumak için, İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "KADES" Uygulamasını mutlaka kadınlarımızın cep telefonlarına indirmelerini ve gerektiğinde herhangi bir tehdit  anında hiç çekinmeden kullanmalarını öneriyorum” diye konuştu.

‘ERKEK ÇOCUKLARINIZI İYİ ETİŞTİRİN HANIMLAR’
Nazilli’de özel bir sektörde kendi ayakları üzerinde durmayı başaran ve hayalini duvarlara çizen duvar resim ustası Nuray Muslu ise, ” Ekonomik özgürlüğü olsa da, olmasa da fiziksel şiddet gören çok fazla kadınımız var. Kadını eşya gibi gören, ergenlikten itibaren kısıtlayan, bastıran, evlenince  döven aşağılayan erkekler yüzünden şiddete maruz kalıyoruz. Erkek çocuklarınızı iyi yetiştirin hanımlar. Bir fidanı dikin, üzerine gölge edip sürekli çamur atarsanız fidan büyümez. Merhametli, saygılı, sevmeyi bilen erkekler yetiştirin. Fidana su olsun güneş olsun kol kanat gersin” diye konuştu.

nazillili-is-kadinlari-kadinlara-siddete-hayir-dedi-189889-1f4d9ca2f801248b6f26b424c0cccc79.jpegnazillili-is-kadinlari-kadinlara-siddete-hayir-dedi-189889-2ac93df8669a27286e14c02bf5c878bc.jpegnazillili-is-kadinlari-kadinlara-siddete-hayir-dedi-189889-6a08d9e66f4f01308c069838613ca7b4.jpgnazillili-is-kadinlari-kadinlara-siddete-hayir-dedi-189889-dc65779aef9085046c800ca7084d2e11.jpeg

nazillili-is-kadinlari-kadinlara-siddete-hayir-dedi-189889-047e86e6d0165b7b55177d171192acbe.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum