Nazilli’nin kültürel zenginliği ortaya çıkıyor

Nazilli’nin kültürel zenginliği ortaya çıkıyor

Nazilli’nin kültürel zenginliği arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılıyor.

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Nazilli’de yaklaşık 5 aydır Adnan Menderes Üniversitesi arkeoloji bölümü ve Aydın Arkeoloji Müzesi ile birlikte yapılan çalışmalarda İsabeyli ve Mastavrada ortaya çıkan sarnıç, mezarlık ve değirmenler şaşırtmaya devam ediyor. Nazilli Belediyesi ile birlikte ortak yapılan çalışmaları anlatan Arkeolog Sedat Akkurnaz,6 bin yıl önce Nazilli çevresinde yaşayan insanların sadece tarımla değil, mimarlık ve mühendislikle de uğraştıklarını söyleyerek Nazilli’nin sanılandan çok daha eski bir tarih geçmişi olduğunu ifade etti. Akkurnaz çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada,”5 ayda Nazilli’nin pek çok yerini gezdik dolaştık ve Nazilli’nin geçmişi sanılandan çok daha eskiye gidiyor. En az 6 bin yıldır insanlar bu Nazilli merkezde ve civarında yaşıyorlarmış. Mastavra dediğimiz antik kent ana yerleşim. Onun etrafında ise küçük, kırsal köy yerleşimleri varmış. Denizli’den İzmir’e giden bu yol yıllardır sürekli kullanılmış. Sürekli burada yaşanmış. Bunlardan bir tanesine İsabeyli’de rastladık. Bizans dönemine ait yaklaşık bin yıl öncesine ait dere yatağının kenarında kurulmuş çok şirin bir kasaba varmış. Biz bu yerleşimlerin yerlerini tespit etmeye çalışıyoruz. Nasıl bugün Nazilli’nin köyü, kasabası varsa o zamanlarda da kasaba köyler kurulmuş buralara ”diye konuştu.

‘NAZİLLİ’NİN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNİ UZMAN KADROLARLA ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’
Yerelde oturanlar, görenlerin de kendilerine bilgi verdiğini ve uzman ekiplerle çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Arkeolog Akkurnaz, “Nazilli’nin kültür haritasını çıkarmaya çalışıyoruz. Burada 4 bin yıl önce ya da 6 bin yıl önce yaşayan insanlar sadece tarımla ilgilenmemişler, suyun gücünü kullanarak değirmenler yapmışlar. Biraz önce seramik parçaları bulduk o seramik parçaları gerçekten özel yeteneklere sahip. Bu bölgede yüksek bir uygarlık yaşamış. Bu bölge sadece arkeolojik eser, kalıntı değil zengin bir kültürel miras var. Suyu sonuna kadar verimli şekilde kullanıp suyun enerjisini kulanmışlar. Güneşin rüzgarın enerjisini kullanıp burada yaşayan insanlar olmuş. O yüzden Nazilli’nin bu kültürel zenginliğini biz gerek bilim dünyası gerekse memlekete hizmet olsun Nazilli Belediyesi ile birlikte ortaya çıkarmaya çalışıyoruz" dedi. 

Mimarlık ve mühendisliğin bugün ortaya çıkmadığını belirten Akkurnaz, "3 bin yıl önce bile mühendisler, mimarlar diye profesyonel meslekler var. Hatta o mimarların ve mühendislerin yazdığı kitaplar bile günümüze ulaşmış.2 bin yıl önceki mimar, kitapta yazıyor diyor ki aynen bu Menderes ovasından bahsediyor, ‘Eğer Menderes ovasına ev yapacaksanız yerleşimi kuzeyine yapın, yönü güneye dönsün. Denizden gelen rüzgarlar nem ve rutubeti ısıtmayı önler. Sokakları doğu batı doğrultusunda uzatın’.2 bin yıl önceki insanlar bu bölge için şehircilikten ve plancılıktan bahsediyor, kentleşmeden bahsediyorlar” şeklinde konuştu.

Çalışma yapılan alanları uzman ekip ile dolaşan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ise,” Hocalarımızla birlikte alanı dolaştık. Şimdiye kadar ismi geçmeyen bir yerleşim noktasını tespit ettik. Nazilli’mizin geçmişte de kıymetli, gösterişli, sosyal manada da güçlü bir yer olduğunu hocalarımız tespit etti. Biz vatandaşlarımızdan şunu rica ediyoruz; tespit ettikleri gördükleri, bildikleri bütün hususları gerek belediyemizle, gerek Aydın Müze Müdürlüğümüzle paylaşırlarsa ortak çalışma kapsamında Nazilli’mizin bir kültür haritasını çıkartıp İlçemizin kalkınmasında ciddi bir hamle yapmak istiyoruz. Nazilli’nin tarihi hiç yokmuş diye anlatılıyor. Biz anlatılmayan tarihi belgeleriyle ortaya çıkarıp tespit etmeye çalışıyoruz. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bir şehrin Kalkınması için bir hikayesin olması lazım” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.