Ne alan memnun ne de satan 

Ne alan memnun ne de satan 

Karacasu’da turizm sektöründe çalışırken sektörde yaşanan sıkıntılar nedeniyle tarıma yönelen Serkan -Kadriye Karasu çifti, bin bir zahmetle ürettikleri ürünün de para etmediğinden dert yandı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Ürettikleri ürünleri Karacasu pazarında satan Karacasu Çifti, maliyetine sattığımız halde vatandaş pahalı buluyor. Üreticinin hali perişan. Turizmde bitti tarım da” diyerek isyan bayrağını çekti.

Karacasu’nun Geyre Mahallesindeki 10 dekar arazide lahana, karnabahar, brokoli, pırasa, kırmızı lahana gibi sebze yetiştirip pazarda satarak geçimlerini sağlayan Serkan-Kadriye Karasu çifti, üreticinin yaşadığı sıkıntıları gözler önüne serdi.

VATANDAŞ PAHALI BULUYOR

Daha önce turizm sektöründe çalıştığını ancak son yıllarda turizm sektöründe yaşanan sorunlar nedeniyle memleketine dönüp kendi arazilerinde sebze yetiştirmeye başladıklarını kaydeden Serkan Karasu, “Turizm sektörü bitince tarıma yöneldik. Yaklaşık 3 yıldır organik tarım yapıyoruz. Her şeyi kendimiz yetiştiriyoruz. Bir ürünü yetiştirip pazara getirene kadar kaç işlemden geçiyor. Bin bir zahmetle ürettiğimiz ürünü pazarda ancak 2 TL ile 4 TL arasında satıyoruz. Maliyetini bile karşılamıyor. Ona rağmen vatandaş 2 lira 3 lira lahanayı, karnı baharı pahalı diyor” dedi.

MALİYETİNİ KARŞILAMIYOR

Vatandaşların üreticinin yaşadığı sıkıntılardan bir haber olduğunu dile getiren Karacasu, “Bilmiyor ki ne zorluklarla yetiştiriyoruz. Tarladan pazara gelene kadar hangi işlemlerden geçiyor. Çapası, gübresi, sulaması, mazot parası, işçilik parası üzerine birde nakliye ve işgaliye parası bindiğinde maliyetinin altında bu kadar ucuza sattığımız halde vatandaş pahalı diyor. Geçen yıldan bu yıla her şey ikiye üçe katlamış. Girdi maliyetleri artmış ama bunu hesaba katmıyor. Vatandaş kendi cebini düşünüyor bizi düşünen yok” diyerek dert yandı.

TURİZM DE BİTTİ TARIM DA

Karasu çifti, “Turizm bitti tarımdan para kazanırız dedik ama tarımı da bitirdiler. Çiftçi perişan. Üretici de kazanmıyor vatandaş da. Bu işin sonu nereye varacak” diyerek üreticilerin çektiği sorunlara parmak bastı.

PAZARDA 100 TL YETMİYOR

Pazar fiyatları nispeten ucuzladı ancak vatandaşlar da 4 kişilik bir ailenin pazara çıktığında haftalık 100 TL paranın yetmediğini belirterek “Her istediğini almaya kalksan en az 200 TL Pazar masrafı tutuyor. Gelirimiz yerinde sayıyor ama her şey ateş pahası yıldan yıla ikiye üçe katlıyor” diyerek günden güne alım güçleriniz zayıfladığını dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.