AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

NE DEMEK ANNE-BABAYI HASTANEDE BIRAKMAK

A+A-

Ne oluyoruz?
Ne ara bu kadar atasını saygısız ve sahipsiz bırakan bireyler olmaya başladık?
Hangi Türk evladı annesi veya babasını bir hastalık yüzünden hastanede bırakmak ister?
Demek ki, insan oğlu çiğ süt emmiş dedikleri kadar varmış.
Baksanıza Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşananlara, insan bunları işitince bu nasıl oluyor diye kendi kendine soruyor.
Ne olmuş Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bakın.
Anne veya babası Kovit-19 teşhisi ile hastane yatan ve tedavileri tamamlanıp, testleri negatif çıktıktan sonra anne veya babalarını hastaneye gelip almamışlar. Yani taburcu işlemlerine yapmayıp onları adeta sahipsiz bırakmışlar.
Ne, böyle bir Türk evladı olamaz mı? 
Haklısınız, bence de böyle bir Türk evladı olamaz. Her Türk çocuğu anasına, babasına atasına saygılıdır ve onu her ne pahasına olursa olsun sahipsiz bırakmaz. 
Ama olmuş, hastanenin başhekimine de tak etmiş ki, bakın sosyal medyadan nasıl bir mesaj yayınlamış.
Kocaeli Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş, "Bizim hayat felsefemiz anne-babaya of! bile demeyi yasaklamıştır. 
Buna rağmen virüs kaparım diye hastaneye, cami avlusuna bebeğini bırakıp kaçanlar gibi bırakıp giden ve hiç ulaşılamayan veya tedavisi tamamlanan anne babasını almaya bile yanaşmayanlar, biz hastane çalışanları olarak onları anne ve babamız olarak kabul edip her türlü ihtiyaçlarını karşılar, bakımlarını yaparız.
Bu bizim insani, vicdani ve mesleki görevimiz. Biz bu görevimizi zevkle ve bir ibadet duygusuyla yapıyoruz. 
Ya siz hastane köşesine anne- babasını terk edip kaçanlar, telefonlarımıza dahi cevap verme nezaketinde bulunmayanlar. 
Evet bunların sayısı parmak sayısı kadar ama üzüntü verici bir durum. Sizi buradan ifşa etmemi ister misiniz?" 
Ne diyelim, anne ve babasına virüs korkusu ile hastanede bırakanları Allah ıslah etsin…
BİR İFTAR DA BENDEN
Salgının ilk haftasında bağış kampanyası başlatan ve daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından bağış hesapları bloke edilen ve bağış toplaması yasaklanan belediyelerden biri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin üretken başkanı yeni bir kampanyanın yaratıcısı oldu.
Daha önce varsıllara seslenerek, mahalle bakkalındaki veresiye defterlerindeki borçları kapatmaya çağıran ve bu çağrısı sadece Ankara’da değil, tüm Türkiye’de yankı bulan Başkan Mansur Yavaş bu kez Ramazan dolayısı ile yeni bir kampanya başlattı. 
“Bir iftar da benden” kampanyası.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, evinde yemek yapacak kimsesi olmayan ve evden çıkamayan 65 yaş üstü yurttaşlarla birlikte dar gelirli aileler için, Ramazan dolayısıyla yardım kampanyası başlattı. Yavaş, “www.iftarver.com” adresi üzerinden Büyükşehir Belediyesi BELPA A.Ş.’den 15 TL ödeyerek ihtiyaç sahibi her bir yurttaş için iftar menüsü satın alabileceklerini söyledi.
“Bir iftar da benden” adıyla kampanyayı başlatan Yavaş, “Mübarek Ramazan ayının bereketini birlikte paylaşıyor, iftarda ekmeğimizi bölüşüyoruz” dedi.
HABER AMBARGOSU
Türkiye’deki başarılı belediye başkanlarından biri olan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haberde üç haber ajansının Tunceli Belediyesi’ne haber ambargosu koyduğunu belirtiyor.
Başkan Maçoğlu, diyor ki; “Belediyemiz ile ilgili yapılan haberlere çok uzun süredir İHA ambargo uyguluyor, hiç bir çalışma ve açıklamamıza yer vermiyordu. Şimdi bu sansür ve ambargo kervanına DHA'da katıldı.
Belediyemizin Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı çalışmalar konusunda DHA, İHA ve AA muhabirlerine yaptığı açıklamalar, basın emekçisi arkadaşlarımız tarafından hazırlanıp merkeze gönderilmesine rağmen haberler sansürlenerek reddediliyor”
Bağımsız ve özgür basının geldiği nokta işte bu!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar