Neden affedemiyoruz?

İnsanlar hayatları boyunca hep bir şeyler ister ve bu doğrultuda hayatlarını bir raya oturturlar. Bazen her şey istenildiği gibi gitmez ve kişi kendini bazı savunma mekanizmalarıyla kuşatır. Bu mekanizmalardan biri de affedememektir. Canı yanan haksızlığa uğrayan kişi kızgınlığı ve öfkesiyle karşı tarafa olan hıncını çıkarabileceğini düşünüyor. Bir diğer değişle kişi karşı tarafı affettiği anda sanki onun haklı olduğunu kabul edecekmiş gibi bir mağlubiyet psikolojisine bürünür. Aslında onu affederek sanki tüm yaptıkları yanına kar kalacakmış gibi düşünürüz. 

Canı yandığında insanlar intikam almak ister ama affettiğimizde sanki her şey unutulacak, çektirilen acılar yanına kar kalacakmış gibi düşünürüz. Tutunduğumuz öfke ve acı bizi ayakta tutacakmış gibi zannederiz. Bu durum aslında bize bilinçaltımızın bir oyunu olabilir çünkü geçmişte yaşanan acıların tekrar etmesinden korkup bastırmış olabiliriz. Bundan dolayıdır ki insanlar geçmişlerini unutmakta zorlanırlar şayet unutmadığı takdirde kendini koruyabileceğini düşünüyor bu yüzden affedemiyor olabilir.
Bize yapılanın aynısını karşı tarafında yaşamasını istediğimiz için aslında bir nevi ilahi adalete yani akışa güvenmediğimizi gösterir bu durum. Kendini daima haklı gören fikri sabit insanlarda daha fazla öne çıkıyor. Yargılamak da durumu etkileyebilir kişide kin güdüsü olarak kalabilir. Bir de yaptığımız fedakarlıkların karşılık bulmasını isteriz göremediğimiz de ise affetmek daha da zorlaşabiliyor. 

Affetmek kaybetmek değildir aslında. Tam tersi affetmek sizi acılardan geçmişten ve her türlü öfkeden kurtaracaktır. Birine karşı duyduğunuz sonsuz öfke onu ilk gün ki gibi diri tutacak hayatınızın her anında bir kambur gibi sırtınızda duracaktır. Kendinizi bu tür duygulardan arındırıp özgürleştirin. Geçmişinizden ve eski yaşantınızdan özgürleştirin. Arındığınızda ve almanız gereken dersi aldığınızda bir daha böyle bir döngü içerisine girmeyeceksiniz. Öncelikle kendinizi affedin. Unutmayalım ki içimiz de ne varsa dışardakilerin yansıması da o şekilde olacaktır. İç dünyanız karışıksa hayatınız da karışık olacaktır. Affetmek ve merhamet etmek kişinin kendine değer verdiğinin bir çeşit göstergesidir aynı zamanda şifalanmanın da başlangıcı olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.