Neden çeşme suyu içmiyoruz?

Neden çeşme suyu içmiyoruz?

Plastik pet şişe içerisinde muhafaza edilen suların sağlık açısından pek çok zararı bulunuyor.

A+A-

(SİMGE ATA) Bu bakımdan son yıllarda artan kanser vakaları vatandaşı sağlıklı su içmeye sevk ediyor. Şebeke sularını da doğrudan tüketmek istemeyen vatandaşlar hem ekonomik açıdan kara geçmek, hem de sağlıklı su tüketmek için su arıtma sistemlerine yöneldi. Vatandaşın bu talebini fark eden Beyhan Kocaman ve Aslı Erdemli bir araya gelerek Nazilli'de, ülke genelinde kabul görmüş 'Conax'ın bayiliğini açtı.
Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre insan sağlığını tehdit eden faktörler arasında 6'ncı sırada 'sağlıksız su' yer alıyor. Günümüzde birçok insan şebeke sularını; çamur, pas, kötü koku, mikrop, arsenik ve nitrit gibi zararlı karışımlar olabileceği düşüncesiyle tüketmekten kaçınıyor ve bu sebeple suyu 'satın almayı' tercih ediyor. Bu bakımdan belli bir bütçe ayırmak zorunda kalan vatandaş, pet şişede satılan sudan da uzaklaşarak arıtma sistemlerine yöneldi. Nazilli'deki talebin arttığını gören Beyhan Kocaman ve Aslı Erdemli de Nazilli Ordu Caddesi üzerinde Conax markasının bayiliğini alarak Pınar Su Arıtma mağazasını vatandaşın hizmetine sundu. Yaklaşık 15 yıldır su arıtma cihazları işiyle uğraşan iki ortak güçlerini birleştirerek sağlıklı içme suyu tüketilmesi için kolları sıvadı.

"KAYNAK SULARI ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN TEHDİDİ ALTINDA"
Beyhan Kocaman, "Musluk sularını neden içmiyoruz?" diyerek bu suların içerisinde yer alabilecek çeşitli bakterilerle kaynak sularının zararlarına dikkati çekti. Vatandaşı içeceği suyu kendisinin üretebileceğini kaydeden Kocaman, "Kaynak suları çevre kirliliğinin tehdidi altındadır. Klorlanmadığı için daha riskli, beklediği için ise bayat olabilir. Her an bitecek endişesi, sipariş verme ya da taşıma zahmeti ve en önemlisi devamlı ödenen bir para söz konusu. Bu nedenlerle gelişmiş ülkelerde içme suyu için kullanılan en yaygın çözüm 'profesyonel' içme suyu sistemleridir. Çünkü en akıllıca olan yöntem ve sistemle musluk suyundan 'ideal' içme suyu elde etmektir" dedi.

ŞEHİR SULARINDAN 'İDEAL' İÇME SUYU ELDE EDİLİYOR
Doğru arıtma yönteminin atık su çıkışına sahip olan ve tüm zararlı maddeleri bu yolla dışarı atabilen sistemlerle mümkün olduğunu söyleyen Kocaman, "Suyun molekül düzeyinde filtre edilerek özüne dönüştürüldüğü en gelişmiş arıtma teknolojilerine sahibiz. Bu yöntemle deniz suyundan, kuyu suyundan ve içilemeyecek nitelikte şehir sularından 'ideal' içme suyu elde edilir" diyerek yer altı kaynak sularının daha bilinçli tüketilmesi için bilinç oluşturmaya çalıştıklarını aktardı.

SIFIR KİREÇ, TEMİZ SU
'Su hayattır ve hayatınız bizim için değerlidir' sloganıyla çıktıkları yolda Nazilli'de daha önce olmayan Conax markasının bayiliğini almaktan mutluluk duyduklarını belirten Aslı Erdemli de; ev tipi, iş yeri tipi, ev ana girişi cihazları, cihaz filtreleme gibi pek çok alternatif olduğunu kaydetti. Erdemli, "Sıfır kireç adı altında tamamen temiz suyu temin edebiliyoruz" diyerek iddiasını ortaya koyarken, bu işe bir kadın olarak el atmaktan gurur duyduğunu ifade etti. 

neden-cesme-suyu-icmiyoruz-99384-98ce919ef0daac520c78529f8dfa34b3.jpegneden-cesme-suyu-icmiyoruz-99384-5279809aa5698e398edebd0052f5fc2d.jpegneden-cesme-suyu-icmiyoruz-99384-b8c903ac349aca2a2aa02e7a20cb9c39.jpegneden-cesme-suyu-icmiyoruz-99384-f53efc7831624cb0865e87c34fdeee3a.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.