AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nereye gidiyoruz?

A+A-

Yaklaşık 2 yıldır tarihin hiç olmadığı kadar hızlı aktığı, hemen hemen her alandaki değişimlerin üst üste yaşandığı, yıkıcı sonuçlar aldığımız bir süreç yaşıyoruz. Eskiden yüzyılda bir görülen ekonomik kriz şimdi neredeyse çok kısa döngülerle yaşanır hale geldi. Dünyanın farklı ülkelerinde sosyal patlamalar kendini göstermeye devam ediyor. İnsanoğlu dahil bütün canlıları tehdit eden küresel ısınma, çevre kirliliği gibi yaşanan felaketler işin başka bir boyutu.
Bütün bu felaketleri yaşarken işin en tuhaf kısmı ise toplumu bilinçlendirmek yerine üstünü örtüp yokmuş gibi, hayatın her devresi normalmiş gibi halkı uykuda tutan siyasi bir iklime sahibiz. İnsanlığın içinde bulunduğu durum, hayatı devam ettirmek, ayakta kalmaya çalışmak zor koşullara rağmen yeni umutlarla deva etmek zorunda. Çözümler ise ne zaman gelecek ve bizler bu çözümlerle hayatımızın neresinde yakalarız merak konusu. Bir tarafta her gün artarak çevreye yayılan bilgi kirliliği, bir tarafta temel eğitim almaktan kaçan geniş kitle. Bir tarafta zenginlik, bir tarafta yoksulluk ve açlık. Bir tarafta uzayan ömürler bir tarafta ise bitmeyen savaşlar ve hayatı tanımaya bile fırsat bulamayan çocuklar.
İşte tüm bu karmaşanın içinde hayat nereye gidiyor? Esnaf zor durumda, çiftçi borçlarla boğuşuyor ve üretimleri giderlerinin önüne geçmiş, sektörel birçok firma ayakta kalmaya çalışıyor. Çevreye saygı, insana saygı, topluma saygı, diğer canlılara saygı, kuralları sanki geçerliliğini yitirmiş gibi. Sorumsuzluk, vurdumduymazlık, ilgisizlik, almış başını gidiyor. 
Hiçbir şey olmayacakmış gibi kazandığının misli misli borçlanarak tüketen, faiz yükü altına giren, araba, cep telefonu, bilgisayarlarla boğulan halkımızın tasarruf eksikliği ekonomiye büyük yük. Merakla ve telaşla nereye gidiyoruz? Çözümler bulunmazsa on binlerce şirket ve esnaf batacak. Yüzbinlerce kişi işsiz kalacak.
Umarım Covid-19 aşılarının en kısa zamanda birçok kesime yapılmasıyla birlikte özellikle ekonomik sıkıntıların bir an önce çözülebilir. ‘Nerde kalmıştık?’ demek için sabırsızlanıyorum. Maskesiz,kalabalık dost meclislerinde bir araya gelebileceğimiz güzel günlere. Sağlıkla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar