AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Neyin tedbirini almadığınızın farkında mısınız?

A+A-

Koronavirüs Türkiye’de vatandaşlar tarafından büyük bir merakla takip ediliyor. Her geçen gün artan sayı hepimizi büyük bir endişeye itiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en son yaptığı açıklamada 98 tanının konduğu ve 1 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Önlem olarak 81 ilde kafeterya, eğlence mekanları, sinema, düğün salonları ve bunun gibi insanların bir arada olduğu yerler geçici süre kapatıldı. Okullar tatil edildi. Şehirlerde ve ilçelerde belediyeler vatandaşların en sık gittikleri yerlerde ilaçlama yapıyor. Yurt dışı temasları yasaklandı. 2020 yılına gerçekten çok ciddi sıkıntılar ile başladık; deprem, savaş, verdiğimiz şehitler, çığ düşmesi yine şehitlerimiz ve şimdide koronavirüs vakası.

Bunula birlikte bir tarafta inanılmaz bir panik yaşayan kesim varken bir tarafta da her felakette ya da zor durumda olaylarla dalga geçen, umursamayan bir kesim var. Gerçekten anlamıyorum. Evet, fazla tepki ve panik havası insanları yorar ancak sonucu ölüm olan bir hastalık virüsü ile dalga geçmek ayrı bir dengesizlik. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 156 binden fazla kişi Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgınına yakalandı ve 5 bin 800 kişi ise yaşamını yitirdi. Hızlı bir yayılım içerisinde olan bu virüsün 2 haftalık sürecinin ne kadar önemli olduğunu son dakika haberlerinden ve alınan tedbirler konuşulurken sosyal medya üzerinden insanların hayatlarını tehdit eden sonucu ölümlü vakalarla biten bir hastalıkla dalga geçip bunu yayınlayanlara şaşıyorum. Biz bazı şeyleri başımıza gelmeden anlayamıyoruz. İllaki başına mı gelecek? Depremzedeleri anlaman için depremzede olman gerek ya da şehit annesini anlamak için evladının şehit olması mı gerek? Ölmeyi bayılmak zannedenler bir kendinize gelin. Neyle dalga geçtiğinize, neyi kale almadığınıza, neyin tedbirini almadığınızın farkında mısınız? Bence bir bakın. Tedbir alman gerekse al kardeşim. Mecburiyetin yoksa dışarı çıkma. Bir süre eğlenme senin hayatın ve çevren için önlemlerini almalısın hepsi bu.

Ümit ediyorum ki en kısa zamanda ülkemiz virüs vakasından can kaybı vermeden kurtulur. Hepimiz üzerimize düşen tedbir ve önlemleri aldığımız takdirde korkulacak bir durum olacağını düşünüyorum. Kriz anlarında dibimizden ayrılmayan canavarla, bencilliğimizle mücadele etmek gerçekten zor. Her şeyde vardır bir hayır deyip fırtınanın dinmesini birlik ve beraberlik içesinde atlatmak dileğiyle.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar