NGC'den saldırıya kınama 

NGC'den saldırıya kınama 

NGC Yönetim Kurulu, S.S. Nazilli Küçük Sanayi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Olağan Genel Kurulunu takip eden gazetecilere yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı. 

A+A-

S.S. Nazilli Küçük Sanayi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Olağan Genel Kurulu sırasında görevini yaparken sözlü saldırıya uğrayan NAZAF Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Vedat Karaca ve Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Çelik’e yapılan saldırıya Nazili Gazeteciler Cemiyeti (NGC) tepki gösterdi. Yapılan açıklama yaşananların basın özgürlüğüne bir saldırı olduğu dile getirildi. Cemiyet adına açıklama yapan Başkan Ümit Özmen; “Görevi sadece kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecilerin, görevlerini hiçbir baskı altında kalmadan ve saldırıya uğrama riski yaşamadan yapmaları gerekirken, bu tarz saldırılarla karşı karşıya kalması düşündürücüdür ve kabul edilemez. Gazetecilere yönelik gerçekleşen saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır. Sorumluluk sahibi tüm çevrelerin basın ve ifade özgürlüğü noktasındaki sorumluluklarını yerine getirmelerini ve demokrasinin güvencesi olan gazetecilere saldırı yapılmaması yönünde sorumlu davranmalarına davet ediyoruz” dedi.


“MADDİ VE MANEVİ ÜZÜNTÜ KARŞILANMALI”
Verilen maddi hasarın giderilmesi gerektiğini belirten Özmen; “Kongreye katılan vatandaşlar ve görevlilerin önünde cereyan eden, Gazeteci Vedat Karaca, gazetecilik mesleğini icra ederken kooperatif ortaklarından Yasin Zengin tarafından sözlü ve fiziki müdahaleye uğramıştır. Yaşanan kargaşa sırasında cep telefonu elinden alınan ve ekranı kırık olarak kendisine teslim edilen Karaca’ya geçmiş olsun diyor, hem maddi zararın hem de manevi üzüntüsünün karşılanmasını bekliyoruz" diye konuştu. 


“ŞİDDETLE KINIYORUZ”
Özmen sözlerini, "Yaşanan üzücü olayın hemen ardından Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Çelik de bir başka kooperatif ortağı tarafından sözlü sataşmaya maruz kalmış yaşanan gerginlik ise polislerin ve gazetecilerin araya girmesiyle önlenmiştir. Şu unutulmamalıdır ki hiçbir güç, biz gazetecileri doğru bildiğimiz yoldan alıkoyamayacaktır. Gazeteci meslektaşımıza hakaret ederek ve darp etmeye çalışan kişilerden biri yaşanan üzücü olay için özür dilese de bu çirkin saldırıları ve fiziki müdahale girişimlerini şiddetle kınıyor, ettikleri hakaretleri kendilerine iade ediyoruz. Gazeteci arkadaşlarımız Mustafa Çelik ve Vedat Karaca’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu saldırıların ve girişimlerin son bulmasını temenni ediyoruz” ifadeleriyle noktaladı. 

ngc-kiniyoruz-226852-8ded263b5f7224a7564129d8e14743da.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.