Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Normalleşme sürecinde rehavete kapılmayalım

A+A-

Sosyal mesafeye dikkat ederek, maske takarak ve hijyenimize dikkat ederek geçireceğimiz bir normalleşme süreci başlıyor.
Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarının düşmesiyle birlikte normalleşme adımları atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan bir çok kısıtlamanın bugünden itibaren kaldırılmasına karar verdiği açıklanmıştı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın normalleşme süreci kapsamında seyahat kısıtlaması kaldırmasıyla birlikte bugünden itibaren kreş ve gündüz bakım evleri, çay bahçeleri, lokanta, kafeler, lokaller, restorantlar, milli parklar, bahçeler açılacak. İdari izinde olan ve esnek çalışan kamu çalışanları göreve başlayacak. 65 yaş ve üstü esnaflar işine gidebilecek. Müze ve ören yerleri ziyarete açılıyor. Sürücü kursları hizmet verebilecek. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri hizmet vermeye başlayacak. 
Çok sayıda esnaf kapılarını müşterilerine açmanın telaşı içerisinde. Böyle bir süreçte lokanta, çay bahçesi, kafelere insanların gönül rahatlığıyla gidip otururlarken aralarına  sosyal mesafe koyup maskelerini takmaya özen göstermeliler. Sürekli ellerini dezenfekte etmeliler. Çünkü vaka sayıları bu kadar düşerken normalleşme adımıyla vaka sayıların artmasına fırsat vermeyelim. 
VAKA ÇIKAN SÖKTERLERE RAĞBET AZALDI
11 Mayıs’ta AVM’ler  ve kuaförler hizmete açıldı. AVM’lerde bazı firmalar iş yerlerini açarken bazıları açmadı. Alışveriş merkezlerine gittiğimizde vatandaşların önceki gibi rağbet göstermediği görüldü. Koronavirüs insanların yaşam tarzını değiştirdiği gibi AVM’lerde alışveriş yapmak yerine internet üzerinden alışveriş yapmaya yöneltti. 
Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin açıldığı ilk hafta uzun süredir saçını kestiremeyen ve bakımını yapmayanlar yoğunluk oluşturdu. Ama bazı illerde berber ve kuaför çalışanlarında koronavirüs vakalarının çıkması üzerine artık vatandaşlar kuaför ve berberlere de gitmez oldu. 
Sağlık Bakanlığı tarafından her akşam test yapılan ve pozitif çıkan vaka sayıları açıklanıyor. Tamamen vakalar bitmiş değil. Normalleşme sürecinde rehavete kapılıp tedbiri elden bırakmayalım. Testi pozitif çıkana kadar taşıyıcı olarak aramızda gezen ve başkalarına bulaştıranların olduğunu unutmayalım. Virüs gerçeğiyle her gün karşı karşıya olduğumuzu asla unutmayalım. 
Normalleşmeye geçişin mümkün olan en az zararla hayata geçirmemiz temennisiyle iyi günler dileriz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar