TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Normalleşmeyi rahatlıkla karıştırmayalım

A+A-

Koronavirüs sürecini en iyi yöneten ülkelerin başında Türkiye geliyor. Hem Sağlık Bakanlığı hem de diğer kurumlar sürecin başından bu yana toplum sağlığının korunması yönünde çaba sarf ediyor. Özellikle Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın çabası ortada. Rakamların da iyiye seyretmesi sonrası normalleşme süreci de 1 Haziran itibariyle başladı.

Bu kapsamda birçok işyeri kapılarını önlemler alarak açtı. Önlemlerin başında da müşterilerin maske kullanması geliyor. Ancak bazı insanların normalleşmeyi farklı algıladığını düşünüyorum. Normalleşme demek artık virüse dikkat etmeyeceğiz demek değil. Sokaklar yine maskesiz dolaşan, sosyal mesafeye dikkat etmeyen insanlarla dolu. Bu rahatlık neden? Virüs bitti de haberimiz mi yok?

Maske takmanız sadece sizi korumuyor, sizden de diğer insanları koruyor. Bugün bana bir şey olmaz düşüncesiyle (bir insan bu fikre nasıl kapılır o ayrı bir konu) önlem almadan çıktığınız sokakta, caddede yada meydanda tüm topluma saygısızlık ediyorsunuz. Normalleşmeyi farklı anlamak (anlamak istemek) vakaların devam ettiği bu süreçte ne gibi fayda sağlar?

Evet normalleşeceğiz. Zamanla bu virüsten de kurtulacağız ancak henüz tehlikenin tamamen geçmediğinin farkına varmak zorundayız. Eski alışkanlıklarımızı devam ettirdiğimiz sürece verilen tüm çabaya saygısızlık etmiş oluruz. Tabi ki açılan işletmelere gideceğiz. Ancak normalleşme sürecinde sosyalleşirken kuralları da dikkate almalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar