NTO Türkiye Ekonomi Şurasına katıldı

NTO Türkiye Ekonomi Şurasına katıldı

Nazilli Ticaret Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Türkiye Ekonomi Şurasına katıldı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen şura toplantısına Nazilli Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan katıldı. 

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı Ekonomi Şurasında; tüm dünyanın yeni bir dönemin arifesinde olduğu, Türkiye’ye olan iş ve yatırım taleplerinin artacağı, ülke için yeni fırsatların doğacağı, Türkiye’nin bu yeni döneme her yönüyle hazır hale gelmesi gerektiği, kaçan fırsatların kazasının olmadığı ifade edildi. 

Daha önce yapılan ulusal veya bölgesel toplantılarda NTO tarafından dile getirilen bazı hususların Ekonomi Şurasında da konuşulduğu görüldü. Özellikle Nazilli bölgesinde  sanayi ve ticaret alanı ihtiyacının çözümü için, TOKİ Marifetiyle Sanayi Alanı Tahsis edilmesi konusu şuranın dikkat çeken gündem maddelerinden oldu. Organize Sanayi alanlarının dışında da sanayi ve imalat işyerlerine ihtiyaç bulunduğu, yatırım yapmak isteyen kişilerin rayicin çok üzerinde bedeller ile satılan yerlerde yatırım yapmak durumunda olduğu, girişimcinin daha kuruluş aşamasında çok değerli olan sermayesini araziye yatırmak zorunda kaldığı ifade edildi. 

Hisarcıklıoğlu tarafından Cumhurbaşkanına sorunun çözümünün; TOKİ marifetiyle yatırımcıya verilecek sanayi alanları olduğu ifade edildi.
Şurada ayrıca Organize Sanayi Alanları ile Sanayi Alanları Genişleme Çalışmaları ile ilgili Bakanlık tarafından yapılması istenen işlemler konusunda daha esnek olunması istenirken bürokratik işlemlerin fazlalığına dikkat çekildi. Bununla birlikte; bölgenin en önemli konularından birisinin kendi sermayesi ile üretim yapacak olan yatırımcıya yer gösterilememesi olduğu konuşuldu. Alınan önlemlere rağmen, pandemi tehlikesinin bir süre daha devam edeceği anlaşıldığından; mülkiyeti şahıs ve özel teşebbüse ait işyerlerinde bulunan işletmeler için İş yeri kira desteği talep edildi.

‘KREDİLERİN 2021 YILINA KADAR ERTELENMESİ İSTENDİ’
2020 yılı içinde tahsisi yapılan ve pandemi kredileri olarak bilinen işe devam, cansuyu ve küçük ölçekli işletme kredilerinin tekrar açılması talep edilirken, ödemeleri gelen kredi taksitlerinin 2021 yılı sonuna kadar ertelenmesi istenerek, ayrıca pandemi nedeniyle yüzde 20'den yüzde 10'a indirilen İş yeri kira stopajı uygulamasının 2021 yılında da uygulanmaya devam edilmesinin yanında; yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde % 8’e indirilen KDV ile yüzde 1’e indirilen konaklama, yeme ,içme hizmetleri, sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV oranının aynı şekilde 2021 yılında da uygulanması talep edildi. 

Şura’da dile getirilen diğer bir konu; daha önce ihracat yaptığı halde bir daha bu fırsatı yakalayamayan veya çeşitli sebeplerden dolayı bu düşüncesini gerçekleştiremeyen işletmeler için bir çalışma yapılması talebi olurken, ihracat şansı bulunan KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca yasal yükümlülüklerini zamanında yerine getiren işletmelerin teşvik edilmesi gerektiği ifade edildi. İşletmelerin ödemekle mükellef oldukları vergiler, sosyal güvenlik ödemeleri gibi sürekli olarak tahakkuk eden ve belirli bir sürede ödenmesi gereken yükümlülüklerin piyasa şartlarına bağlı olarak bazı işletmeler tarafından zamanında ödenemediğinin altı çizildi. 

Aynı koşullarda faaliyet göstermelerine rağmen yasal ödemelerini aksatmayan, finans durumu çok iyi olmasa da vergi ve sosyal güvenlik borçlarını zamanında ödemek için gayret gösteren, yeri geldiğinde kredi kullanıp ödemelerini yapan işletmelerin mevcut olduğu dile getirildi. Mükellefiyetini zamanında yerine getiren işletmeleri teşvik etmek, onurlandırmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından uygun bulunacak konularda bir düzenleme yapılması talep edildi.

‘AZMİNİZİ GÜÇLENDİRMENİZİ İSTİYORUM’
Cumhurbaşkanı Erdoğan kapanış konuşmasında; "Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. Artık çok daha güçlü bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor. El birliğiyle bu sıkıntılı dönemi de tıpkı öncekiler gibi geride bırakıp inşallah büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacağız. Sizlerden müteşebbisimizin, üreticimizin yanında bir Cumhurbaşkanına ve yönetime sahip olduğunuzu asla unutmadan gayretinizi artırmanızı, azminizi güçlendirmenizi istiyorum" diye konuştu.  

nto-turkiye-ekonomi-surasina-katildi-189308-08f46581c06e1dfe08ad9f125f895c35.jpgnto-turkiye-ekonomi-surasina-katildi-189308-88cf93e8cb4259f91812b43ba36a6c62.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.