TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

O AMBULANSTA SİZ DE OLABİLİRSİNİZ

A+A-

Köşe yazılarımda genelde dikkatimi çeken konulara yer vermeyi seviyorum. Yaşadığımız çevrede, etrafımızda olup bitenle ilgili bir şeyler yazmanın aslında farkındalık açısından önemli olduğunu düşünüyorum. 

***
Bugün yazımda trafikle ilgili, daha doğrusu trafikte önceliği olan araçlarla ilgili bir şeyler söylemek istedim. Tabi bu konuda en başa ambulansları koyuyoruz. Görevleri can taşımak olan bu araçlarla aynı karayollarını kullanıyoruz. Belki biz sıkışık bir trafikte 5-10 hatta 15 dakika bir yere geç kalsak çok sorun olmaz ama ambulanslar için her bir saniyenin önemi çok büyük. Düşünsenize hastaneye geciktiği için hayatını kaybeden bir hasta, onun acısıyla yıkılan bir aile… 

***
Burada bizim sunabileceğimiz katkı ortada. Trafikte ambulans sireni duyduğumuzda, ışıklarını fark ettiğimiz anda yol açmalıyız. Bunun herhangi bir bahanesi yok.

***

Gözümüz sık sık dikiz aynasında olursa zaten ambulansları fark etmek çok da zor değil. Hele ki siren sesini duymuşsak. 

**
Ama her konuda olabildiği gibi bu konuda da duyarsız kişiler var. Sanki bütün yol kendisine aitmiş gibi kullanan, ambulans görse dahi istifini bozmayan şoförlerden (!) bahsediyorum. 

***
Öyle videolar ortaya çıkıyor ki bazen, ambulans ısrarla yol istiyor ama önündeki araç ısrarla yol vermiyor. Amacınız nedir acaba? Bir canın kıymeti yok mu sizin için?

*** 
Bu tarz insanların çok fazla olmadığına inanıyorum ama az bile olsalar böylesi acil durumlarda engel olabiliyorlar. Bu kişiler bir gün o ambulansta çocuklarının, anne veya babalarının, hatta kendilerinin olabileceğini hiç mi düşünmezler? Gerçi bunu düşünebilen insan zaten bir an önce yol açmak için çaba sarf eder. 

***
Her ne kadar kötü örnekleri olsa da trafikte duyarlı sürücülerin artması dileğiyle. Ambulanslara, itfaiyelere ve geçiş önceliği olan tüm araçlara yol vermek bizlerin görevidir.    

***

DİĞER YAZILARI
 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar