AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

O bina devletin binası

A+A-

Seçim bitti, kazananlar, kaybedenler, koltuğunu koruyanlar ya da koruyamayanlar belli oldu. Aydın’ın bazı ilçelerinde belediye başkanları ile başkanların bağlı bulunduğu partiler de değişti.
Görünen o ki, bazı ilçelerde biz belediye başkanı seçerken, kente hizmet edecek diye düşündüğümüz isimler, aslında bulundukları partiye hizmet etmek için seçilmiş gibi izlenim uyandırıyorlar.
Aydın’da iki dönemdir CHP’li belediye başkanı tarafından yönetilen Koçarlı Belediyesi bu seçimlerde el değiştirdi. CHP’li başkan seçimi kaybederken, 2014 yerel seçimlerinde kıl payı belediye başkanlığını Mutlu Öztürk’e kaptıran Nedim Kaplan bu kez belediye başkanı seçildi. Bir nevi azmin zaferi gibi görünen bir durum; çok istedi ve o makama oturmayı başardı.
Buraya kadar hiçbir sorun yok. Elbette birileri kaybedecek, birileri seçimi kazanacak. Kazananlar da beş yıl süre ile başkanlığını yaptığı kente hizmet etmek için mesai harcayacaklar. Ancak daha mazbatasını bile almadın Belediye Başkanlığı Hizmet binasına parti bayrağı asmak hiç de hoş olmayan bir durum oluyor. Öyle umuyorum ki, Koçarlı’nın çiçeği burnunda yeni belediye başkanı Nedim Kaplan bu konuyla ilgisi yoktur. Öyle umuyorum ki, bazı zafer sarhoşu genç partililer bir eylemi gerçekleştirmiş ve o AKP bayraklarını Belediye Başkanlığı hizmet binasına asmışlardı. Ve bu konuda Nedim Kaplan’ın kamuoyuna bir açıklama borcu vardır.
Bugün aslında yapılması gereken seçimi geride bırakıp geleceğe bakmak ve başkan seçildiğimiz kente yapacağımız hizmetlere odaklanmak gerek, Partizanlık yapma dönemi geride kalmıştır. Seçim bittiğinden itibaren partinin başkanı değil, kentin belediye başkanı olmalısınız. Siz bir partinin atanmış belediye başkanı değilsiniz. Siz bir partiden aday gösterilmiş ve binlerce kişinin oyları ile o makama layık görülmüş insanlarsınız. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar