“Öfkeliyiz! Sorumlulardan hesap soracağız”

“Öfkeliyiz! Sorumlulardan hesap soracağız”

Aydın’daki sağlık sendika ve platformları Konya Şehir Hastanesi’nde görevi başında öldürülen Ekrem Karakaya için bir araya geldi. Bir araya gelen topluluk, “Öfkeliyiz! Sorumlulardan hesap soracağız” dedi. 

A+A-

Aydın Sağlık Platformu ve Sağlık Sen Aydın Şubesi 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya için basın açıklaması yaptı. Aydın Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlıkçılar, şiddete karşı önlem alınması gerektiğini ifade etti.  

“YARIN ÜLKE GENELİNDE İŞ BIRAKIYORUZ”

Platform adına konuşan Hakan Karagöz, “Üzgünüz, öfkeliyiz! Sorumlulardan hesap soracağız. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır. Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz” dedi. 

“BU KONUDA LAF DEĞİL İCRAAT BEKLİYORUZ”

Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer de can güvenliklerinin sağlanması gerektiğini söyledi. Karaer açıklamasında, Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, görevi başında, yeni çalışmaya başladığı hastanede katledildi. Katliam aleti ise bir silah. Biz sağlık çalışanları olarak bu duruma isyan ediyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz. Ve can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz. Açıkçası 1 Milyon 200 bin sağlık emekçisi bu konuda laf değil icraat bekliyor artık” ifadelerine yer verdi. 

ofkeliyiz-sorumlulardan-hesap-soracagiz-294104-814c5c055b1edf319f8b4fd051ce9e26.jpegofkeliyiz-sorumlulardan-hesap-soracagiz-294104-75904ffe04a4010bbf2a2105a3dd09da.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum