Öğrenci ve emlakçılar bekleyişte   

Öğrenci ve emlakçılar bekleyişte   

Pandemi süreci yaşanan Türkiye’de üniversite öğrencilerinin yanı sıra emlakçılar da süreci takip ediyor. Öğrenciler ev kiralamak yada evlerinden çıkmak için, emlak sektörü de kiralama işlemleri için YÖK’ten gelecek haberi bekliyor. 

A+A-

TUĞBA AYDIN- FUNDA ŞEN: Türkiye’de koronavirüs pandemisi tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime ara veren üniversitelerin durumu merak konusu oldu. Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde üniversite tercihleri yapan öğrencilerin yanı sıra eğitimine devam eden öğrenciler de Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından açıklanacak kararı bekliyor. Üniversite hayatına adım atmak isteyen öğrencilerin ev arayışına gireceği süreçte, hali hazırda eğitimleri süren öğrenciler de kullandıkları evleriyle ilgili nasıl yol izleyeceklerini açıklanacak karara göre belirleyecek. Süreci yakından takip edenler arasında öğrenciler kadar emlak sektörü temsilcileri de yer alıyor. Aydın’da da özellikle yaz döneminde öğrencilerin kapılarını çaldığı emlakçılar da ev kiralamak ve kiralık evlerin son durumlarını belirlemek adına üniversiteler için alınacak karara odaklanmış durumda. 

“HALKIN SAĞLIĞI EKONOMİDEN DAHA ÖNEMLİ” 
Aydın’ın Efeler ilçesinde 2012’den bu yana emlakçılık yapan 28 yaşındaki Anıl Çoban, Aydın ekonomisinde öğrencilerin büyük etkisi olduğunun altını çizerek; “Aydın bir öğrenci şehri, öğrencilerimiz Aydın ekonomisi için çok önemliler. Öğrencilerimizin memleketlerine dönmesiyle, onların değerini çok daha iyi anladık. Benim müşterilerimin yüzde 50’si öğrencilerden oluşuyor. Emlakçıların işleyişi için üniversitelerin kapanması olumsuz oldu. Ancak ekonomiden daha önemli olan halkımızın sağlığıdır.” dedi. " Ekonomiye ara verilmeli, sağlığa devam edilmeli" diyen Çoban, “Benim asıl mesleğim ziraat mühendisliği, üniversite sıralarından geçmiş biri olarak yüz yüze eğitimin öğrenciler için ne kadar verimli olduğunu anlıyorum ancak sağlığımız her zaman ön planda olmalıdır” diyerek okulların açılmaması gerekliğini belirtti.

“KİRALAR DÜŞMELİ”
Koronavirüs sebebiyle kiralık ev fiyatlarının düştüğünü belirten Çoban, “Pandemi öncesinde 800-900 lira civarında kiraladığımız 1+1 eşyalı evleri şimdilerde 700 lira gibi bir fiyata kiralıyoruz” dedi. Bir takım ev sahiplerinin kiraları düşürmemekte ısrar ettiğini de söyleyen Çoban, “Ev sahipleri bu zorlu süreçte kiraları düşürmeli. Aksi taktirde evleri boş kalabilir. Durum böyle olduğunda daha fazla zarara uğrarlar” diyerek kiraları düşürmeyen ev sahiplerine de çağrıda bulundu. 

ÖĞRENCİLER ZOR DURUMDA
Aydın Doğu Gazi Bulvarı üzerinde emlak ofisi işleten 35 yaşındaki Erhan Kanşıray okulların online olması halinde sadece emlakçıların değil tüm Aydın’ın kötü etkileneceğini ve bir an önce bu duruma çare bulunması gerektiğini söyledi. Öğrencilerin yüzde 80’inin ailesinin dar gelirli olduğunu belirten Kanşıray; “Öğrencilerin birçoğu burada iş imkanı arıyor. Gençler hem okula gidip hem de iş bulmaya çalışıyor, hem çalışıp hem de okuyorlar. Ülkenin durumu belli, gelir gider her şey sıkıntıda. Biz emlakçılar olarak öğrencilerin yarısından fazlasının gelemeyeceğini düşünüyoruz. Okullar açılsa bile öğrenciler gelemeyecek çünkü ailelerin durumları elverişli değil. Bu sene önceki seneleri arayacağız. Sadece biz değil birçok sektör bir yıl öncesini arayacak” dedi.

 “KİRALARDA YÜKSELİŞE GİDİLMEDİ”
Bu sene öğrencilerin gelmeyeceğini bu yüzden ev sahiplerinin kiralarda yükselişe gitmediğini söyleyen Kanşıray; “ Fiyatlar stabil kaldı. Çünkü ev boş kalacağına düşük fiyattan kiraya vereyim mantığı güdüyor ev sahipleri. Diğer yandan emlak sektöründe tamamen kırgınlık yaşayacağız gibi görünüyor. Durgunluk yaşayacağız bundan eminiz. Öğrenciler daha önceden bir veya iki kişi kalırdı. Ama bu dönem o şekilde olmayacağına eminiz. Bir dairede 4 hatta 5 kişi bile kalma yoluna gidebilirler. Kamp gibi bir şey olacak çünkü maddi durumları yok. Bu süreçte evini boşaltan öğrenciler oldu. Kirasını veren ya da hiç veremeyenler oldu. Aynı zamanda normal aileler, dükkanı kira olanlar da bu sıkıntıları yaşadı” dedi. 

“AYDIN’DA ÖĞRENCİDEN CİDDİ GELİR ELDE EDİLİYOR”
Öğrencilerin online eğitime tamamen geçtiği durumda sadece Aydın’ın değil ülkenin zor duruma düşeceğini belirten Kanşıray; “Öğrencilerden ciddi bir gelir elde ediliyor. Bundan dolayı tostçusundan tutun da kokoreççisine kadar sadece emlak sektörü değil tüm sektörler öğrencilerden kazanıyor. Geçimlerini, düzenlerini bunun üzerine kuran birçok yurt ve benzeri işletme var. Herkes kötü etkilenecek. O yüzden bu durumların bir an önce halledilip normal hayatımıza dönelim istiyorum. Okulların da tamamen online olması demek Aydın esnafının ölmesi demektir. O yüzden bu işe bir çözüm bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.