AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmen olmak

A+A-

Yılda bir kez de olsa öğretmenler günü için bir şeyler yazmaktan mutluyum. Her zaman aklımızda kalbimizde olan öğretmelerimizi unutmak ne mümkün. Onların hakkını nasıl öderiz. Çünkü onlar bizim sadece beynimizi değil bizim bütün yaşamımızı biçimlendiren mimarlardır.

İlkokul sıralarında biraz heyecanla, biraz korkuyla biraz sevinçle tanıştığımız, kalem tutmayı, fasulyelerle sayı saymayı öğreten ikinci anne babamız olan, çocukluğumuzu onların ellerine bıraktığımız rehberlerimiz onlar. Lisede biraz daha arkadaşımız, abimiz, ablamız olan öğretmenlerimiz, en yaramaz öğrencinin bile hayatındaki cevherlerdir. Hayatımızdaki bir çok şeyi unutmuşuzdur onların adını asla. Ben buradan başta  değerli ilkokul öğretmenim Ahmet Acar ve tüm öğretmenlerimin öğretmenler günü kutluyorum. Yazıya döktüğüm bu duygu ve düşüncelerimin, her meslek dalındaki başarımızın, yaptıklarımızın, iyiliklerimizin mimarlarına sonsuz teşekkür ediyorum.
Öğretmen olmak zordur bilmiyorum ama etrafımda olan tüm eğitimcilerin ve öğretmenlerden gözlemleyebildim bunu. Öğretmen olmak, evinin ihtiyaçlarını bir kenara koyup yazılı kağıdı okumaktır. Yağmurda şemsiyesini öğrencisine verip ıslanmaktır. Kahvaltısını yapmadığı öğrenciyle poğaçasını paylaşandır. Öğretmen olmak ailesinde yetişmeyi öğrenmemiş çocukları yetiştirendir. Sadece kazanmayı değil kaybetmeyi de öğretendir. Öğretmen, saygı duymayı bilmektir, okumaktır, yazmaktır, merak etmek araştırmaktır. Sınavların birer araç olduğunu unutmayandır. Soru sormayı öğreten, durum ne olursa olsun öğrencinin gözünü içine bakarak onun derdine derman olandır öğretmen. asaletin ve saygınlığın, her türlü güç, mevki ve rütbe bırakıldığında, geriye kalan kısım olduğunu öğretmektir. Olumsuz koşullara karşı direnmek, hayatta kalmaktır.
Öğretmen, okul bahçesinde öğrencisiyle zeybek oynayandı, dans edendi, birlikte doğum günü kutlayandı. Çünkü onlar birer eğitimciydi sadece fiziği matematiği, okuma yazmayı değil hayatı da öğretendi. Sevgiyi, paylaşmayı, arkadaşlığı öğretendir. Sen olmasan öğretmenim biz olmazdık. Hayatın her döneminde var olduğun için bizlere hayatı öğrettiğin için ne desek az. İyi varsınız öğretmenler gününüz kutlu olsun.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar