BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMEN OLMAK

A+A-

 Nasıl sporların anası atletizm kabul ediliyorsa, mesleklerin anası olarak da öğretmenliği kabul edebiliriz.

Öğretmenlik, ister akademik bir eğitim ile kazanılan isterse de usta çırak ilişkisi ile kazanılan bir meslek olsun, temel amacı insan yetiştirmek ve eğitmektir. 

Öğretmenlik mesleğinin diğer mesleklerden farklı yanlarından biri yetiştirdiği ve eğittiği insanın kendinden üstün olmasından mutlu olur , gurur duyar ve kıskanmaz.

Ayrıca her ne kadar eğitimin yaşı olmaz dense de çocukluk ve gençlik yıllarında eğitim gerçekleştirilir ve ister teorik ve akademik ,isterse de becerilere dayalı meslekler bu dönemlerde öğrenilir. 

Bu yüzden öğretmen veya usta öğreticinin çocukları sevmesi öğretmekten zevk alması şarttır.

Öğretmenlik ne kadar çok şey bildiğini  göstermek değil, ne kadar çok öğretebildiği ve aktarabildiği ile başarılı kabul edilir.

Öğretmenlik bir tavırdır, bir duruştur. Her ortamda evde, işte, kahvede öğretmenlik bir davranış biçimidir. Öğretmen konuşmasıyla, oturup kalkmasıyla ve her ortamda bir modeldir.

Yazılarımı takip edenler , ne kadar çok bilgiye sahip olduğumu göstermek yerine topluma yararlı neler verebilirim derdinde olduğumu anlarlar. Yazılarımın kolay anlaşılması ve yorumlanması daha çok hoşuma gider. Öyle yabancı sözcüklerle dolu ya da entel ! sözcük ve cümlelerle düşüncelerimi anlatmayı sevmem. İsterim ki, insanlar yazdıklarımı  okusunlar, anlasınlar, yorumlasınlar , kafalarında şimşekler çaksın, sorular sorsunlar.

Tarih öğretmeni olmamın, toplumsal ve siyasal konulara ilgi duymamın öğrenme merakımı artırdığı bir gerçek.  Çocukluğumdan beri tarihi ve siyasi konulara ilgi duymuşumdur. Hiçbir siyasal görüşe kayıtsız şartsız bağlı biri değilim. Benim ilkelerim şunlar;

Birincisi Misak-ı Milli sınırları içerisinde vatanın bölünmez bütünlüğünü savunan,

Atatürk’e, Cumhuriyetin kuruluş değerlerine bağlı ,

Bayrağa ve milli marşına aşık,

Hukuka , demokrasiye ve insan haklarını savunan , kalkınma ve adaletli paylaşıma , eşitliğe inanan birisiyim. 

Yunus Emrelerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin, Hoca Ahmet Yesevilerin insan sevgisi ve İslam anlayışına inanırım.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene !

 

Önceki ve Sonraki Yazılar