AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar açılıyor

A+A-

Salgın sürecinin bir an önce bitmesi için birçok sebebimiz var. Artık herkes eski günlerimize geri dönmeyi bekliyor. Normalleşme sürecinde bile ‘tekrar kapanır mıyız?’ soruları aklımızın hep bir yerinde vardı. Olmaya da devam ediyor. Herkesin önceliği farklı tabi ki. Ekonomi ve sağlığımız elbette çok önemli.
Hayatımıza devam edebilmek için işlerimizi sürdürebilmek olmazsa olmazımız. Her önemli konu gibi eğitim de bu konuların en başında geliyor. Bu sene nasıl bir eğitim öğretim yılı geçirileceğiyle ilgili ebeveyn ve çocuklar merakla beklerken, bununla birlikte endişe duyduklarını çevremizden duyuyoruz. Her konuda olduğu gibi koronayla mücadelede eğitim şart.
Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılış tarihi ile ilgili yaptığı açıklamda,6 Eylül 2021 tarihinde açılacağını duyurdu. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021 tarihinde uyum eğitimi yapılacak. Okullarımızın açılması, çocuklarımızın eğitimlerinin artık aksamaması için tekrar bir kapmamanın olmamasını çok istiyoruz. Okulların açılmasıyla zincir olarak etkilenen kırtasiye, kantinci, okul servisleri, okul kıyafeti satan esnaf yeni eğitim yılı için tüm hazırlıklarını tamamladı.
Uzaktan eğitimle kapanma sürecinde çocuklarımızın eğitimiyle ilgili sorunları çözmeye çalışsak da, çocukların sosyalleşme ve iyi eğitimden maalesef uzak kaldı. Uzmanların birçoğu çocukların okullarına gitmeyi çok özlediğini söylüyor. Ancak bununla birlikte okula gitmek istemeyen çocuklarımız da olacak. En önemlisi çocuklarımız maske takmayı ve salgın hastalıkla ilgili  kendilerini korumayı vazife olarak görmeye başladı. Salgın hastalık maalesef hayatımızda var ve bir süre daha olmaya devam edecek. Kendimizi ve çocuklarımızı koruyarak hayatımızı devam ettirmek zorundayız. Anne ve babaların bu sürede biraz daha sakin kalıp, çocuklarımızı tedbirleri almaya devam etmeleri gerekiyor. Umarım sağlıkla yeni bir eğitim öğretim yılına başlarız.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar