Kemal Benli

Kemal Benli

OKUMA VE BİLGİ 4

OKUMA VE BİLGİ 4

Doğa, İnsan ve Hayvan Sevgisi Aşılar ve Geliştirir:

Okuyan insan, doğayı sever , doğa olmadan kendisinin de olamayacağının bilincinde olarak doğayı ve doğal varlıkları korur, doğanın insana değil , insanın doğaya ihtiyacı olduğunu bilerek hareket eder. Doğa, insan olmadan var olur ama insan doğa olmadan var olamaz.

***

Çalışkan ve Üretken Toplum Yaratır:

Okuyan insan üretkendir. Başkalarını aptal yerine koyarak, onların sırtından geçinmeye çalışmaz, üretmeden tüketmez, tükettiğini fazlası ile yerine koyar. İnsanımızı okumaktan, düşünmekten , çalışarak alın teri ile kazanmaktan, ilerlemekten , üretmekten alıkoyan , hazırcılığa ve kolay kazanmaya alıştıran kazanma hırsı uğruna, başkalarının gözünü kırpmadan satılabildiği ; yoksul insanların 100 gramını dahi almaya gücünün yetmediği aç gözlü yemek tarifi ve yarışma programlarını izlemez.

***

Okuyan İnsan Güzel Ahlaklıdır:

Okuyan insan aklını ve vicdanını kullanarak hareket eder, din ve inanç kurallarının günah ; toplumsal ahlak kurallarının ayıp ve yasaların suç saydığı iş ve eylemleri yapmaz , kendisini Dünya’ya getiren , emdirip büyüten , kendisine güzel ve sağlıklı çocuklar veren kadınlara kıyamaz , öldüremez, hakaret edemez.

***

Başkalarının Din ve Vicdan Hürriyetine Saygılıdır:

Başkalarının din, inanç ve vicdan hürriyetine karışmaz, kimsenin din ve inancını sorgulamaz, kimseyi din ve inancından dolayı yargılamaz, cezalandırmaya, aşağılamaya, başka bir inanca yöneltmeye çalışmaz.

***
Uyuşturucu üreterek satamaz, hiç bir yasadışı işe bulaşmaz. Bir çakıl taşımızın dahi yurtdışına kaçırılmasına razı olamaz. Ülkemizin ve ulusumuzun tüm değerlerini korur.

***

Devletine, Ulusuna, Ulusal ve Dini Değerlere Saygılıdır :

Bu toprakları vatan eden şehit ve gazilere, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına minnettardır, saygılıdır.

***

Cumhuriyetimizin tüm değerlerine sahip çıkar ve korur. Bilimin, insanı doğu yola götürecek aydınlık ve doğru yolu dururken, kim ve ne oldukları bilinmeyen bazı karanlık odakların ağına düşmez ve onların arkasından gitmez. Aklını ve benliğini onlara teslim etmez. Akıl ve düşüncesi ile en doğru yolu bularak o yolda ilerler.

***

Herkese Karşı Saygılıdır, Nazik ve Kibardır:

Herkese ve her şeye karşı son derece saygılıdır, kibardır, hanımefendidir, beyefendidir. Dürüsttür, hakkaniyetlidir, adildir. Küçüklerini sever ve korur, büyüklerini de sayar. Zayıfları ezmez, zayıf karşısında aslan; güçlü karşısında fare kesilmez.

***

Aracının egzozunu helikopter sesi çıkaracak şekilde modifiye ettirmez ve gecenin saat 03.00‘ünde insanları rahatsız etmez. Her yerde korna çalarak insanları rahatsız etmez. Dönüşlerde sinyal ile işaret vererek uyarır. En öne geçmek için, başkalarının hakkını ve geçiş üstünlüğünü hiçe sayarak, güvenlik şeridinden gitmez. Geçiş üstünlüğüne ve başkalarının yol hakkına saygılı davranır. Kamuya açık yol ve caddelerde, yolun ortasında durarak tanıdığı ile sohbete dalmaz. Zaten dar olan yol ve caddelerde ikinci sıra park ederek başkalarının yol geçiş hakkını engellemez ve bunları da yiğitlik, kabadayılık, mertlik sayarak, uyaranlara küfürler savurarak hakaretler de etmez.

***

Sabırlı ve Öfkesine Hakimdir:

Bir olay karşısında hemen öfkelenmez, öfkesine ve duygularına yenik düşmez. En zor olayda bile, daima çözüm üreten taraf olur, zorluk çıkaran ve kavga eden taraf olmaz. Tıkanan trafikte yol verdin / vermedin kavgası yapmaz, küçük bir anlaşmazlıkta, hemen bagajında taşıdığı levye veya beyzbol sopasını alıp kavga etmez.

***

Gelecek yazıma kaldığım yerden devam edeceğim…

Esen Kalın.

***

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
Kemal Benli Arşivi
SON YAZILAR