TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Olmaz olsun böyle geziler

A+A-

Belki çok sert bir ifade oldu başlıkta ama inanın bazıları için az bile bu söz. Pandemiyle mücadelemizi başarıyla sürdürdüğümüz bu dönemde herkes eski hayatına da yavaş yavaş dönmeye başladı. Özellikle Aydın’da yaz kendini iyiden iyiye hissettirince her yıl olduğu gibi doğal güzellikteki muhteşem yerlere geziler de başladı. ‘Doğal’, ‘Güzellik’ ve ‘Muhteşem’ kelimelerini her şey için kullanmıyoruz. Ama burada özellikle vurgulamak istedim.
Doğanın bize armağanı olan öyle güzel yerler var ki. Sadece Aydın özelinde de değil. Hem bölgemizde hem de Türkiye genelinde bu tarz yerlerle karşılaşmak mümkün. Gezmek, görmek, tanımak çok güzel. Hatta fotoğraflamak başkaları için güzel bir rota oluşturmak adına değerli. Ama bu doğallığı bozmanın akla ve mantığa sığar yanı neresi? Yanınızda getirdiğiniz yiyecek, içecek çöplerini hatta sigara izmaritleriyle alkol şişelerini ardınızda doğaya bırakmak mı gerçekten gezi? O zaman siz çok yanlış anlamışsınız bunu. 
Sadece size ait yada sizin için değil bu tarz doğal güzellikler. Ailecek gelip ortalığı pislik içinde bırakıp, sonra da kontağı çevirip basıp gitmeniz için ise hiç değil. Mademki getirdiniz yanınızda plastik atıkları, ambalajları yada sigaranızı, kullandıktan sonra mutlaka çöpe atacaksınız? Bazen duyuyorum. ‘Buraya da bir çöp kutusu koymamışlar ya’ tarzında cümleler. Bu arkasına sığınılacak bir bahane değil. Çöpünüzü bir yere toplayıp, yanınıza alıp uygun bir yerde çöp kutusuna atabilecek kadar duyarlı olmalısınız. 
Bazen haberlerde duyarız. Şu sahilden bir ton çöp toplandı. Gönüllüler iki ton atığı temizledi gibi cümleler. Birçoğumuz içten içe ne güzel işler yapılıyor diye düşünüyoruz. Ben de bu çabayı çok önemsiyorum ve destekliyorum. Peki ya o 2 ton atığı oraya atan da insanlar değil mi? Bu işin bir de denizler kısmı var. Orada da durum çok vahim. Yapılan temizliklerde çıkan maddelerin bir çoğunun bilerek atıldığı o kadar belli ki. 
Lafı çok uzatmadan şunun altını çizmek istiyorum. Yaşadığımız dünya bize muhteşem güzellikler vermiş. Ülkemiz de bu konuda gerçekten şanslı durumda. Neredeyse her bölgemizin kendine has güzellikleri var. Gerçekten bir çöpü yanımızda taşımaya üşenmek mi? Doğayı kirletmek mi? Seçim sizin. Bugün sizin yaşadığınız yerlerde ileride gelecek kuşakların da bu güzelliği yaşamasını istiyorsanız lütfen daha duyarlı olalım. Eğer çöp atıp çevreyi kirletecekseniz, olmaz olsun böyle geziler! 

Önceki ve Sonraki Yazılar