Ölümün kıyısındaki Yeniköylüler taşınmak istiyor

Ölümün kıyısındaki Yeniköylüler taşınmak istiyor

Karacasu’nun 55 hane 230 nüfuslu dağ köylerinden Yeniköy Mahallesi’nde yıllardır meydana gelen heyelan yüzünden ölümle burun buruna yaşayan mahalle sakinleri, 350 yıllık en eski yerleşim yerlerinden biri olan köyün taşınmasını istiyor.

A+A-

( GÜLAY ÖZTEKİN) Evlerde meydana gelen çatlaklar nedeniyle yaklaşık 13 eve ağır hasarlı kullanılamaz raporu verilmesine rağmen hane halkı o evlerde yaşamlarını sürmeye devam ediyor. 

Geçimini arıcılık ve hayvancılıkla sağlayan Yeniköy Mahallesi’nde, 1963 yılında başlayan toprak kaymasının her yıl devam ettiği belirtildi. Yaşanan heyelandan dolayı 1985 yılında köylülere yer gösterildi. Ancak köyün yaşlı nüfusu yerinden yurdundan olmak istemediği için heyelanla yaşamaya devam etti. Yeniköy Mahallesi sakinleri, toprak kayması yüzünden çatlak meydana gelen evlerinde rahat bir uyku uyuyamadıklarını belirterek mahallenin taşınmasını istiyor. 

AFET KAPSAMINA ALINSIN

Yarım asırdır devam eden toprak kayması nedeniyle tedirgin olduklarını söyleyen Muhtar Girgin, köyün içinden geçen derenin kenarında bulunan evlerden bir kaçının büyük tehlike arz ettiği için daha önce afet kapsamına alınıp boşaltıldığını dikkat çekti. Girgin, köyün tamamının afet kapsamına alınıp, başka bir yere taşınması için yetkililerden yardım istedi. 

RİSK BÜYÜYOR
Mahalle Muhtarı Musa Girgin, “1963 yılından bu yana bu sorunu yaşıyoruz. Daha önce 1984 yılında köyün başka bir yere kalkması için girişimlerde bulunmuştuk. 1985 yılında köyün taşınması için bir yer gösterildi. O zaman yaşlı nüfus evini yurdunu bırakıp gitmek istemeyince vazgeçtik. O gün bugün heyelanla iç içe yaşayan mahalle sakinleri taşınmak için yetkililerden yardım bekliyor. Ancak sorun gittikçe büyüyor, 5-6 bin metrekare toprak parçası göçtü. Gençlerimiz korkudan köyü terk edip başka yerlere göç ediyor. Yaşlılar ölürsek de kendi toprağımızda ölelim diyerek heyelanla yaşamayı göze alırken gençler ise köyün başka bir yere taşınmasını istiyor. Yıllardır taşınması gündeme geliyor. Bir türlü olmadı. Her yağışta toprak kayması yaşanıyor ve risk gittikçe büyüyor. Hele meydana gelen son yağışlarda toprak kayması artarak devam etti” dedi. 

ANKARA’DAN GELECEK KARARI BEKLİYORLAR
Köyün birkaç kilometre ilerisindeki yerleşim yerine taşınmak istediklerini ancak ormana ait olduğu gerekçesiyle izin verilmediğini sözlerine ekleyen Girgin, “Kabahat bizim. Yıllar önce bize yer gösterildi. Yaşlılar gitmek istemeyince taşınmaktan vazgeçtik. Ancak geçen yıllar içinde heyelan her geçen gün biraz daha toprağımız alıp götürdü. Heyelan bölgesi olduğu için ne ev yapabiliyoruz ne de tadilat yapabiliyoruz. Valilik de konuyla ilgileniyor. Aydın Afet İl Müdürlüğü’nden gelip gerekli çalışmayı yaptılar. Köyün içinden geçen dereye bakan tarafta oturan 9 hane büyük hasar gördüğü için ağır hasar raporu verildi ve boşaltılması gerektiği belirtildi. Gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Bu konuda kararı Ankara verecek. Ankara’dan gelecek kararı bekliyoruz” dedi.  

VATANDAŞ TEDİRGİN
Yeniköy Camisi Yaşatma ve Yardımlaşma Derneğinin de başkanlığını yapan Muhtar Girgin, 1950 yılında yaptırılan caminin de heyelan nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini ve mahalleye prefabrik yeni bir cami yaptırdığını anlattı. Girgin, “Geçtiğimiz yıllarda mahallenin tekrar taşınması gündeme gelince cami inşaatını dondurduk. Köyün camisi yoktu. Baktık ki köyün taşınacağı yok. Yarım kalan inşaatı tamamladık. Cami hizmete girdi. Ancak evlerde oturan vatandaşlarımız tedirgin. Mahallenin tamamının afet kapsamına alınıp köyün yakınındaki ormana ait bir yerleşim yerine taşınmasını istiyoruz. Burası orman deyip önümüze engeller çıkardılar. Rahat uyku uyuyamıyoruz” dedi.
HEYELAN BÖLGESİNE ELEKTRİK DİĞERİ DİKİLDİ
AYDEM’in toprak kaymasının yaşandığı heyelan bölgesi olan yerlere diktiği elektrik direklerinin de yağışlardan dolayı tehlike oluşturduğunu sözlerine ekleyen Girgin, “Ya direkler kaldırılsın ya da taşınıp taşınmamız ile ilgili nihai karar verilsin” diyerek artık belirsizlik içinde yaşamak istemediklerini ifade ederek tepki gösterdi.

heyelanla-ic-ice-yasayan-koyluler-tasinmak-istiyor-115787-6d377a953ecb34266058cc6b360c3968.jpgheyelanla-ic-ice-yasayan-koyluler-tasinmak-istiyor-115787-acd6098ae8b4c4f79e10d5a9154d8939.jpgheyelanla-ic-ice-yasayan-koyluler-tasinmak-istiyor-115787-78f1f113f57bde33196b3e376701a8f4.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.