Önal’dan, süt fabrikasına tam destek

Önal’dan, süt fabrikasına tam destek

Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ünal, Buharkent’te 2021 yılında faaliyete geçecek olan ve 500 kişinin istihdam sağlayacağı süt firmasının çalışmalarını yerinde inceledi

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Buharkent’te 2021 yılında faaliyete geçecek olan ve 500 kişinin istihdam sağlayacağı süt firmasının çalışmalarını yerinde inceleyen Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal ,”3 yıldır çalışmış olduğumuz süt fabrikasının bölgemizde kuruluyor olmasından büyük gurur ve sevinç duyuyoruz. Çalışmalarında destek için her zaman buradayız” dedi.
Türkiye’nin sayılı süt firmalarından biri olan Kaanlar süt fabrikası Buharkent OSB bölgesinde hafriyat çalışmalarına başladı.2021 yılında hizmete gireceği planlanan süt fabrikasının çalışmalarını yerinde inceleyen Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal ise,”Türkiye'de yerleri Trakya olan Kaanlar Süt Fabrikası bu bölgede yatırım yapmak istediklerini söyleyince bizler de Buharkent OSB alanında böyle bir çalışma yapıldığını kendilerine ilettik. Kendileri de Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol beyle iletişime geçerek anlaşmayı sağladılar. Yaklaşık günlük bin ton süt işlenebilecek bir fabrika olacak bu da bölgemiz için çok gurur verici. Kendilerine ön ayak olduk ve çalışmalarını da yakından takip ederek destek olmaya devam edeceğiz. Böyle büyük bir firmanın bölgemizde faaliyete geçmesinden dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

‘HEM BİZİM İÇİN HEMDE ÇİFTÇİMİZ İÇİN BÜYÜK KAZANÇ’
Aydın bölgesinde bu büyüklükte süt işletme fabrikasının olmadığını söyleyen Önal, ”Aydın'da süt işlemesi olarak bu kadar büyük bir fabrika yok. Hatta yarısı kadar olan bir süt işleme fabrikası bile yok.2017 yılında Ortaklar ’da bir süt fabrikası vardı günlük yaklaşık 600-700 ton kapasiteli bir fabrikaydı bir yangın sonucu kapandı ve tekrar yapılmadı ve bizler bu bölgede  büyük fabrika olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz zaman zaman. Kaanlar ile çalışıyorum ve Ör-Kopp’tan sütlerimiz Malkara’ya gidiyordu yani yüzde 8’lik kısmı sadece taşımaya gidiyordu. Gidiş mesafesinden dolayı kalite olarak da sütlerimiz etkileniyordu. Burada yağ oranı yüksek olan süt mesafeden dolayı azda olsa o kaliteden kaybediyordu. Bu bölgede böyle bir süt fabrikasının olması sütlerimizi taşıma kısmında bize çok büyük desteği olacak. Hem çiftçimiz için hem de kooperatifimiz için çok büyük kazancımız olacağını düşünüyorum”  dedi.

‘ÇİFTÇİMİZİN BU ZOR SÜREÇTE YANINDAYIZ’
Koronavirüs salgını ile ilgili her türlü hijyen çalışmalarına dikkat ettiklerinin de altını çizen Önal, ”Tüm firmalar gibi hijyen çalışmalarımızı yapıyoruz. Elimizden geldiğince personelimize izin vererek devletimizin kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyoruz. Mecburi köylerden süt toplayan ekibimiz çalışıyor, mecburi olması gereken birim personellerimiz işlerinin başındalar. Kafeteryalarımızı kapattık, marketlerimizde çalışan personel sayımızı düşürdük. Çalışma saatlerimizi düşürdük. Özellikle ayran, yoğurt ve kaşar peyniri üretimi daha önce her gündü şuan haftanın 1 gününe düşürdük. Talebe göre üretim yapıyoruz. Çiftçimiz bir sorunu olursa biz Ör-Koop olarak yanlarındayız. Çiftçimiz bir sıkıntı yaşayacak olursa bizler hazırlıklıyız ve çiftçimizin yanındayız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum