Öndeş çalışmalara başladı

Öndeş çalışmalara başladı

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, vizyoner yaklaşımlarla kısa sürede ilçede gözle görülür değişiklik ve yeniliklere imza atılması için geniş çaplı çalışmalar başlattı.

A+A-

(MURAT TAN) 4 Nisan’da mazbatasını almasının ardından göreve başlar başlamaz, türlü sorunların çözümü için kolları sıvayan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, vizyoner yaklaşımlarla kısa sürede ilçede gözle görülür değişiklik ve yeniliklere imza atılması için geniş çaplı çalışmalar başlattı.

Germencik’in adeta üzeri tozla kaplı bir hazine olduğunu söyleyen Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, yeni dönemde hayata geçirmeyi planladığı bazı projeleri Aydın Hedef Gazetesi’ne anlattı. Germencik’in turizmden hak ettiği payı almasıyla birlikte jeotermal firmaların da ilçeye katkı sağlamaları açısından girişimlerini sıklaştıran Başkan Öndeş, 5 yıllık görev süresi dahilinde ilçenin çehresini değiştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. 

“ESNAFIMIZA DANIŞARAK PROJELER GELİŞTİRİYORUZ”

Germencik’te bazı caddelerin kendine mahsus özel durumları olduğunu söyleyerek halihazırda yol düzenlemelerine ağırlık vermeye başladıklarını kaydeden Önde, “Caddelerin daha verimli hale gelmesi için çalışmalara başladık. Malumunuz cadde trafikleri çok sıkışık ve araç park etmeye müsait değildi.  Haliyle trafiğin de çok kötü bir hali vardı. Biz göreve gelmemizle birlikte bu soruna çözüm geliştirmek için çalışmalara başladık. Daha önce bir arabanın zor geçtiği caddelerimizden şu anda üç tane araç geçiyor. Araçların geçmesi ve park rahatlığıyla birlikte esnafımızın da daha iyi hizmet etmesini sağlar. Trafiğe kapalı alanlarımız var. Bu alanlardaki hizmet veren esnaflarımıza da danışarak ne istediklerini soruyoruz. Oldu bittiye getirmekten ziyade onların teveccühü ne yönde olursa yerine getirmeye gayret göstereceğiz. Bununla birlikte kapalı pazaryeri projemiz var. Bu projede de esnafımızı işin dışında bırakmadan uygun görülen alanda kapalı pazaryeri yapmak için görüş alışverişlerinde bulunuyoruz. Esnafımızın yaptığımız işten vatandaşımızla birlikte maksimum fayda sağlamasını da önde tutuyoruz” dedi. 

“TURİZMDEN HAK ETTİĞİMİZ PAYI ALACAĞIZ”

“Germencik için ‘İncirin Anavatanı’ diye söylenir ancak ilçemizde yol kenarında satılan bir kilo incir dahi bulamazsınız” diyen Öndeş, “Markalarımız yok, bunun çalışmasına da başladık. Seçim döneminde mitinglerde de söyledim; Örneğin Afyonkarahisar’da lokum, kaymak nasıl teşhir ediliyorsa Germencik’te de buna benzer bir çalışma içerisine girdik. Marka değeri olan ve paketlenmiş incirimizin bulunduğumuz konumu ve otoban kavşağında olmamızı da göz önünde bulundurarak tanıtımı ve pazarlamasını yapmamız gerekiyor. Aynı zamanda turistik illere yakın bir noktada bulunuyoruz. Benim yaptığım bütün çalışmalar, şehrin renklendirilmesine kadar dahi ilçemizin turizmden de hak ettiği payı almasını sağlamaktır. Benim nazarımda Söke Kavşağı esasen turizmin başlangıç noktasıdır. O kavşaktan bir kısım Didim’e, Bodrum’a ve bir kısımda Kuşadası’na doğru döner. Ben o kavşak noktayı esasen Germencik-Ortaklar hattına çekmeye çalışıyorum. Otobandan çıkan insanların ilçemize de gelmesini sağlamalıyız. Örneğin Susurluk Dinlenme Tesisleri’nde insanlar dinleniyor, yerli ve doğal ürünleri satın alıyor ama bizim Germencik’te de doğal ve yerli bir sürü kıymetli ürünümüz var. Bunların satılıp teşhir edildiği ve yol üstündeki restoranlarında bu ürünleri sunması aynı zamanda istihdamla birlikte Germencik’teki en ufak perakendecinin dahi hareketlenmesi demektir” diye konuştu. 

“TARİHİ DEĞERLERİMİZİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Germencik’in ilk 5 yıl içinde yapılacak bazı hamlelerle turizme yaklaştırılırsa ilçenin üzerindeki tozlu havanın da kalkacağını söyleyen Öndeş, “Elimizde kıymetlerimiz var ancak satmasını ve pazarlamasını bilmiyoruz. Şirince’ye Ortaklar’dan girildiğinde Selçuk’tan daha yakındır. Ben Karayolları Bölge Müdürlüğü ile de konuştum. Ortaklar Kavşağı’na Şirince tabelası koyduracağız. Bu sayede insanlarımız Selatin’de duracak ve oradaki Anıt Ağacı da görecek. Yine Anıt Ağacın etrafındaki bazlama, gözleme ve yerli ürünleri satan insanlarımız da bundan istifa edecek. Orada kahvaltısını yapan kalksın Şirince’ye gitsin ama bize de uğramış olsun. Şu anda oraya 200 kişilik turlar geliyor. Ayrıca Selatin’de yerli turisti karşılayacak bir konsept de hazırlıyoruz. Orada şelalemiz de var. Yol çalışmasında kesilen suyu tekrar devir daim ettirerek yeniden ambiyans vermeye çalışıyoruz. Germencik’te ayrıca Magnesia Antik Kenti var. Magnesia’da 30 yıldır kazı yapılıyor ancak çıkan eserler bir türlü sergilenemiyor. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in belediyemize gerçekleştirdiği ziyarette kendisine ilettik. Mursallı Mahallemizde tarihi bir rum kilisesi var. Bu kilise aynı zamanda bölgenin en büyük rum kilisedir. Burayla ilgili de projemiz hazırdı, ekibimizle çalışmalarımızı yaptık ve Valimize dosya halinde sunduk. Rum kilisesinin Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan desteklenmesiyle birlikte yine Mursallı’nın yukarısındaki Tekin ile birlikte bir turizm gerdanı oluşturmayı planlıyoruz” dedi. 

“JEOTERMALCİLERİN BU MEMLEKETE BORCU VAR”

İlçedeki jeotermal firmaların yetkilileriyle görüştüklerini ve masaya oturduklarını söyleyen Öndeş, “Kendilerine, “Germencik için ‘Enerji üssü’ olduğunu söyleyip enerji elde ediyorsunuz, jeotermal santrallerinizin enerjileri belli ancak ilçemizdeki sokak lambalarına dahi faydanız yok. Bunun bir bedeli var, memleketi ısıtacaksınız’ dedim. Bu memlekete borçları var, bu memleketten kazanıyorlarsa bu memlekete de bir şeyler kazandırmaları lazım.  Şu anda görüşmeler başladı. Bana bu zamana kadar kendilerinden bu tür hiçbir şey istenilmediğini söylediler. Projeye gidilmemiş, hep havanda su dövülmüş. Germencik’in ısıtılması için ortalama 90-100 derecelik su sıcaklığı yeterli geliyor. Germencik’te şimdi doğalgaz konuşuluyor, yazıktır. Benim burada öz kaynağım varken ben bunu kullanamayıp doğalgaz almam akla mantığa aykırıdır. Daha önce de bu konu gündeme gelmişti ve Enerya tarafından reddedilmişti. Ben kendi öz kaynağımı kullanmaktan yanayım. Memleketimizdeki en azından evlere sıcak su verilsin ve vatandaş kendi kalorifer sistemine bağlayarak tasarrufuna göre istifade etsin” diye konuştu. 

“GERMENCİK JEOTERMALLE ISITILACAK”

Germencik’teki evlerin jeotermal kaynakla ısıtılmasının olumlu sonuçları da beraberinde getireceğini söyleyen Öndeş, “Bu iş aynı zamanda, kalorimetreler ve yüzölçümlerine göre de fiyatlandırarak belediyemize de bir akar sağlayan, abonesi olan bir noktaya gelecek. Bu hizmete kavuşan evlerin katma değerleri de bu sayede artacak. Kendi içlerinde de şu anda bu konuyu görüşüyorlar. Jeotermal firmaların bir derneği var. Bu dernek çatısı altında bazı toplantılar yapılıyor. Ne yazık ki bu dernek toplantılarının hiçbirine Germencik’teki eski belediye yönetiminden kimse katılmamış. Biz yeni yönetim içinden görevlendirmeler yaptık ve komisyonlarımıza isim seçtik. Bu komisyondaki arkadaşlar hem çevreci hem de bilirkişi olarak bu toplantılara katılacaklar. Faydasını, eksi ve artısını tartarak teraziye koyacağız. Bunu yaparken de legal olmasını, bizden neler götüreceğini de teraziye koyarak dengeli ve temiz bir enerji istiyoruz. Jeotermal firmalar sonuçta Germencik’in öz kaynağından para kazanıyorlar ama bizim elektrik enerjisi için tedarikçimiz AYDEM. Biz AYDEM dışındaki belediyeye ait olan aydınlatmadan gelen faturaların da jeotermal firmalar tarafından ödenmesini istedik. Kendimize değil amme hizmeti bu. Biz ilçemizin aydınlatılması için tasarruflu aydınlatma olan LED teknolojisine geçtik. Refüjler ve yol aydınlatmaları için Germencik merkezde çalışmalara başladık. Bu çalışmaları Ortaklar’a taşıyacağız” dedi. 

“JEOTERMALCİLER 40 TANE AYDINLATMA DİREĞİ DİKECEKLER”

Ortaklar’a giriş ve çıkışların zifiri karanlık olduğunu söyleyen Öndeş, “Geçtiğimiz günlerde aydınlatma konusunda da jeotermal firma yetkilileriyle görüştük. Görüşmemizde aldığımız olumlu netice sonucunda 40 tane aydınlatma direğini jeotermal firmalar dikecekler. Ortaklar Mezarlığı’nın yakınlarındaki refüj başlangıcından refüj bitimindeki emniyete ve yine Ortaklar Kavşağı’ndan Öğretmen Okulu güzergahındaki sanayiye kadar 40 adet direk dikilecek. Yine Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımcıların önünü açmak için de mevcut yönetimle görüşmelerde bulunduk. Geçtiğimiz süreçte belediye yönetimi OSB’de emlak beyan bedellerini yüksek tutunca yatırımcı korkmuş ve gelmemiş. Satamadığın malın karı olmaz. Yatırımcıyı buraya çek, bölgeye iş istihdamı sağla ve bununla birlikte ekonomi de izin verirse konut olarak tekrar yapılaşmaya gir. Bizim bölgemizi tekrardan bir cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

germencikte-degisim-ruzgari-basladi-108284-2d4cccf51e44bca4ce5e0d6c1e0a3983.jpggermencikte-degisim-ruzgari-basladi-108284-ba3ca66e15cd69df03dd881844c0457d.jpggermencikte-degisim-ruzgari-basladi-108284-e86f4f350fa3b7c91fb3911b5607edfa.jpggermencikte-degisim-ruzgari-basladi-108284-fe2d76bf42aadb64b117c9860daebc32.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum