Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖNLEM ŞART

A+A-

Evet sonunda sıcak havalardan kurtulup biraz serinleyeceğiz. Kış ayları yavaş yavaş geliyor. Kavurucu sıcaklar geride kalıyor.  Ama bizi bir yandan da tehlikeli günler bekliyor. Kış için toplum olarak kışlıklarımızı hazırladık ama hala canla başla mücadele ettiğimiz koronavirüs salgını devam ediyor. Kış döneminde nasıl bir süreç izlenecek bilinmiyor. Ama umarım salgın kış aylarında zirveye ulaşmaz diye umarım. Çünkü sosyal, ekonomik, kültürel, sağlık her alanda bizi etkileyen bir salgın oldu. Salgını o yüzden en az hasarla atlatmak için çabalamalıyız. 


Çabalamamız gerekecek durumlar nelerdir? Öncelikle ilk kural maske, sonra sosyal mesafe ve hijyen kuralları bunları dört dörtlük yerine getirmeliyiz. Başlıca kuralları ezersek salgını atlamanın mümkün olacağını ben gibi herkes sanmıyor. Kışlık yiyecekleri nasıl alıp kenara koyduysak, kendimizi kışın salgına karşı hazırlamamız gerekir. Her türlü önlemi şimdiden almamız lazım. Kışın yaşanacakların önüne geçmek için bilinçli ve önlemimizi almamız lazım.

Salgına karşı neler yapmalıyız? Öncelikle kış-yaz fark etmiyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen şartlarını uygulamalıyız.  Çocuklarımızı eşimizi dostumuzu kurallara uymadıkları takdirde uyarmalıyız. Salgının taşıyıcı olama ihtimaline karşı toplu yerlerden uzak durmalıyız. Cemiyet, düğün gibi toplu organizasyonlara katılmamaya özen gösterelim. Kullanılan maskelerimizi yerlere değil çöp kovalarına atmalıyız. Kullandığınız maske virüs bulaşma ihtimali olabilir. Yani kısaca süreç bitene kadar önlem şart. 

Önceki ve Sonraki Yazılar