(HABER MERKEZİ) Aydın Büyükşehir Belediyesi, “Kuşadası Botanik Park’ta ağaçlar belediye tarafından kesiliyor” iddialarının ardından açıklama yaparak, “Bitki örtüsüne zarar verilmemekte, günü birlik alanda zemin düzenlemesi ve tesviye yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi. Açıklamada ayrıca alanın botanik olmadığını ve Turizm Bakanlığınca ihale edildiği kaydedildi.

Kuşadası’nda Bayraklıdede Mahallesine bağlı bir otelin alt tarafında bulunan ve manzarasıyla ilçenin en değerli arazisi olarak nitelendirilen, Botanik Park'ın Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanıp, içindeki ağaçların bir kısmının kesildiği iddia edilmişti. Aydın Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili açıklama yaparak, alanın botanik park olmadığını ve Turizm Bakanlığınca ihale edildiğini kaydetti.

Yapılan açıklamada, “11.955 m2 büyüklüğe sahip alan iddia edildiği gibi botanik park olmayıp, 08.02.1994 ve 14.10.2004 tarihlerinde Turizm Bakanlığınca onaylanan imar planlarında günü birlik turizm alanı fonksiyonlu hazine mülkiyetinde bir parseldir. Parsel; 15.12.1994 tarihli bakanlar kurulu kararıyla da turizm bölgesi ilan edilmiş ve akabinde parselle ilgili yetki sahibi olan Turizm Bakanlığınca ihale edilmiştir. Parselin kamu kullanımı sağlanması amacı ile idaremiz iştirakince kamu menfaatine ihaleye katılım sağlanarak bakanlıkla sözleşme imzalanmıştır” denildi.

Turizm Bakanlığınca onaylanan proje uyarınca, parselin tabanda yüzde 4’ünün vatandaşların günü birlik ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile değerlendirildiği kaydedilen açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi, “Bitki örtüsüne zarar verilmemekte, günü birlik alanda zemin düzenlemesi ve tesviye yapılmaktadır. Geri kalan 11 bin 500 m2 alan da aynen muhafaza edilmektedir. Bunun dışında parselin içine veya çevresindeki alanlara herhangi bir müdahale söz konusu dahi değildir. Konunun kamuoyunca bu çerçevede değerlendirilmesini, bilerek ve maksatlı olarak kamuoyunu yanlış bilgilendiren bir takım çevrelere itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız”


Kaynak: HABER MERKEZİ