Otizm Destek Merkezi hizmete açıldı

Otizm Destek Merkezi hizmete açıldı

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Adnan Menderes Mahallesine 25 öğrenci kapasiteli Otizm Destek Merkezi açıldı. Artık aileler, otizmli çocuklarını eğitim merkezinde eğitip gelişmelerini sağlayacak. 

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Sosyal Belediyecilik çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, otizmli çocukların eğitim almaları ve kendilerini geliştirmeleri için kente Otizm Destek Merkezi kazandırdı. Efeler İlçesi Adnan Menderes Mahallesinde yapımı tamamlanan Otizm Destek Merkezi’nin açılışı için tören düzenlendi. 
Törene CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül, Hüseyin Yıldız, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Belediye Başkanları ve partililer katıldı. 

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ
Törende konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, otizmin doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan bir farklılık olduğunu söyledi.
Otizmin bir hastalık olmadığını dile getiren Başkan Çerçioğlu, “Her 54 çocuktan 1 tanesi otizmli. Yani bizlerin bu konu üzerinde ciddi eğilmemiz gerekiyor. Otizm konusunda çok uyanık olmamız gerekiyor. Çocuklarımızın ilk üç yılında çok dikkat etmemiz gerekiyor. Otizmin en önemli belirtileri, göz teması hiç olmuyor veya çok az oluyor. Adı ile seslendiğimizde çocuklarımız tepki vermiyor. Çevreleri ile ilgilenmiyorlar. Konuşmada gecikmeler oluyor. Eğer çocuklarımızda bu belirtiler varsa velilere buradan sesleniyorum. En kısa zamanda uzman bir hekime çocuklarını götürmeleri gerekiyor. Çünkü otizmde erken teşhis ve erken eğitim çok önemli.” dedi.

OTİZMİN İLACI VE TEDAVİSİ YOK
Otizmin bir ilacı olmadığını vurgulayan Başkan Çerçioğlu, “Bir tedavisi yok. Sadece yoğunlaştırılmış eğitim. Uzmanlar diyor ki haftada 40 saat eğitim alsınlar. Eğer biz çocuklarımızın otizme yakalandığını erken teşhis edebilirsek ve iyi bir eğitim aldırabilirsek gerçekten çocuklarımız otizmden yırtabilir. İşte biz buradan yola çıkarak bu merkezi açtık.” ifadelerini kullandı. 

OTİZMLİ ÇOCUKLARA DEVLET VE YEREL YÖNETİMLER EL UZATMALI
Bugün herkesin belki görmediği ama görmesi gerektiği bir alana Özlem Çerçioğlu ve ekibinin dönüp bakıp güzel bir çalışma ortaya çıkardığını ifade eden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yapılan çalışmanın basının kanalıyla bütün Türkiye’ye gösterildiğini söyledi. 

1985’te her 2 bin 500 bireyden 1 tanesinin otizmli olduğunu belirten Özel, “Bugün her doğan 54 çocuktan 1 tanesi otizmli. Bunda iki faktör var. Düşük olanı aileler bilinçli olduğu için daha kolay teşhis konuluyor ama esas faktör kirlenen su, kirlenen hava, gıdaya ve suya karışan ağır materyaller, stres ve bunun sonucunda ortaya çıkan otizmli çocuk sayısı 54’te 1’e kadar düşmüş olması. Demek ki bundan sonra daha çok otizmli çocuk göreceğiz ve daha çok çocuğa devletin ve yerel yönetimlerin el uzatması gerekecek. “ dedi.
Konuşmaların ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, milletvekilleri ve protokol tarafından Otizm Destek Merkezinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından Otizm Destek Merkezi gezildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.