Otizm Yaşam Merkezi için ilk kazma vuruldu  

Otizm Yaşam Merkezi için ilk kazma vuruldu  

Efeler Belediyesi'nin yaptırdığı Otizm Yaşam Merkezi için ilk kazma vuruldu. Temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, otizmli bireylerin aileleri için de bir projeleri olduğunun müjdesini verdi. 

A+A-

TUĞBA AYDIN - Efeler Belediyesinin otizmli bireylere ve ailelerine yönelik projesi olan Otizm Yaşam Merkezinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Yedi Eylül Mahallesinde bulunan alanda gerçekleştirilen temel atma törenine Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay'ın yanı sıra İYİ Parti Aydın İl Başkanı Süleyman Demirci, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman ve çok sayıda davetli katıldı. 

“KAPSAMLI BİR MERKEZ OLACAK”

Otizm Yaşam Merkezi bodrum katıyla birlikte toplam dört kat olarak projelendirilecek. Merkez,  yapılan akademik çalışmalar çerçevesinde otizmli bireylerin ihtiyaçları ve seviyeleri doğrultusunda ve aynı zamanda yaş gruplarına göre alanlara ayrılacak. Projenin zemin katında aile terapisiyle ilgili uzman hekimlerin bulunduğu bir yer ve otizm kafe olacak. Otizm kafe ise otizmli bireylerin, ailelerinin ve Efeler halkının sosyalleşebileceği, çalışma hayatını ve sosyal hayatı deneyimleyebileceği bir alan olarak belirlendi. Diğer iki katına da yaş grupları ve bireyleri mevcut seviyesine göre gruplandırarak bireysel ve grupları halinde konuşma terapileri ya da konu özelinde olması gereken eğitim neler ise bu konuda eğitim alanları olacak. Daha iyi durumda olan otizmli bireyler için de resim ve müzik dersleri olacak. Proje kapsamında aileler için de rehabilitasyon merkezi görevi görecek bir toplantı merkezi de yer alacak.  Toplamda 210 metrekarelik bir taban alanı olmasına karşın içinde barındırdığı fonksiyonlar bakımından büyük bir proje olan merkez, hayata geçirilmek üzere temeli atıldı. 
Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, seçimden önce vatandaşlara verdiği sözleri yerine getirmenin mutluğunu yaşadığını belirtti.

“NE SÖZ VERDİYSEM YERİNE GETİRECEĞİM”

Başkan Atay; “Ne söz verdiysem yerine getireceğim dedim ve yerine getirmeye devam ediyorum. Yalnız bununla da kalmayacağım. Otizm tanısı konmuş çocuğun eğitim alabilecek olmasından dolayı da büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Gönül isterdi ki daha büyük bir merkez yapabilmek ama her şeyin bir ölçüsü, yapılabilirliği ve devamlılığını ortaya koymak gerekiyordu. Bu bizim için ilk aşamada yeterli görünüyor. Daha sonra bir başka yerde bir başka şekilde yine otizm ile ilgili olarak gereken yatırımlarımızı yapacağız” diye konuştu.

“AİLELER İÇİN DE BİR PROJE YAPILACAK”

Başkan Atay otizmli bireylerin ailelerine de bir müjde vererek ilerleyen dönemlerde onlar için de bir projeleri olduğunun sinyalini verdi. Başkan Atay;   “Engelli çocuklarıyla 365 gün boyunca birlikte olup da hiç tatil yapamayan ailelerin çocuklarını bize bırakıp babalarını annelerini misafir edip iki ya da üç gün tatil yapmalarını sağlayacak yaşam merkezlerini kuracağım demiştim. İnanın yılbaşından sonra da onların temelini atmak için bir araya geleceğiz. İnşallah o zamana kadar koronavirüsten kurtuluruz ve daha kalabalıklarla birlikte oluruz” diyerek sözlerine son verdi. 

otizm-yasam-merkezi-icin-ilk-adim-atildi-191496-2cdf998db2cf429d44b2a2485d48cd19.jpgotizm-yasam-merkezi-icin-ilk-adim-atildi-191496-2f3638ac7c2c852ee14ba91de51566a2.jpgotizm-yasam-merkezi-icin-ilk-adim-atildi-191496-953b01d26effc8b3e4462d226cb02d66.jpgotizm-yasam-merkezi-icin-ilk-adim-atildi-191496-3818625e83bc7b6278db9088acf6bcdd.jpgotizm-yasam-merkezi-icin-ilk-adim-atildi-191496-af245e21a5be59ba6be962f82f6d3a7e.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.