“Otizmli bireylere ve ailelere ışık oluyoruz"

 “Otizmli bireylere ve ailelere ışık oluyoruz"

Kendisi de otizmli birey babası olan Aydın Otizm Gençlik ve Spor Derneği’nin başkanlığını sürdüren Adnan Özdemir, otizmli çocuklara ve ailelerine çıktıkları karanlık yolda ışık olmak istediklerini söyledi.

(TÜRKER KOCAKAHYA)-RÖPORTAJ HABER-  Doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkabilen bir gelişimsel farklılık olan otizm konusunda günümüzde farkındalık oluşturmak için çalışmalar devam ediyor. Ailelerin çocuklarında otizmi fark etmesiyle başlayan ve kabullenme süreciyle devam eden süreç, eğitimin de dahil olduğu zorlu bir yolculuğa dönüşüyor. Aydın’da otizmli çocukları olan ailelere destek olmak amacıyla 2017 yılında kurulan Aydın Otizm Gençlik ve Spor Derneği de ailelere bu zorlu yolculukta yardımcı oluyor. Derneğin kurucu başkanı Adnan Özdemir, ailelere ışık olarak bu karanlık yolu aydınlatmayı amaçladıklarını söyledi. Kendisi de otizmli birey babası olan Özdemir ile otizm ve dernek üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adnan Özdemir. Otizmli birey babasıyım. Aynı zamanda Edebiyat öğretmenliği yapıyorum.

Dernek kurma fikri nasıl oluştu? 

2017 yılında Manisa’dan Aydın’a tayin istedim. Manisa’da 22 yıl görev yapmıştım. İnsan yaşayacağı yerde biraz  çalışmalı diye düşündüm. Memleketime döndüm. Manisa’da da dernekleşme çalışması yapmıştık. Aydın’a gelince böyle bir derneğimizin olmadığını fark ettim. Bununla ilgili çalışmalara başladık.

Süreç nasıl ilerledi?

Öncelikle otizmli evlatları olan ailelerle, daha önceden sosyal medya üzerinden tanıştığım arkadaşlarımla bir araya geldik. Derneği kurmamız gerektiğini, kurarsak insanların bir araya geleceğini ve Aydın’da daha güzel işler yapabileceğimizi anlattık. 12  kişilik yönetimle derneğimizin kuruluşunu gerçekleştirdik. Öncelikle yerel yöneticilerle ve resmi kurumlarla görüştük. Kendimizi tanıttık. Kurucu başkan olarak göreve geldim. İlk dönem sonrasında ise ikinci olağan genel kurulda yeniden başkanlığa seçildim.  

Siz aile olarak otizmi nasıl fark ettiniz?

Oğlum 18 yaşında. Biz 22 aylıkken bunu fark ettik. Çok erken  yaşta fark ettik. Eşimin sağlıkçı  olması da bunda büyük etkendi. Çocuğumuzun bakışlarından ve göz hareketlerinden bir farklılık olduğunu sezdik. Bununla ilgili araştırmalara başladık. İnsan başına gelmedikten sonra çok fazla bilgi sahibi olmuyor. Çözüm noktasında neler yapabiliriz diye araştırdık. Kabullenme sürecini çok kısa  sürede atlattık. Çocuğa nasıl yardımcı olabiliriz duygusuyla hareket ettik. İzmir ve Manisa’da yapılan yoğun bir eğitim süreci oldu. Şimdi oğlum kendisi öz bakımını kendisi gerçekleştirebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey konumuna geldi. Buraya gelmesinde en büyük etken çok büyük uğraş ve özverili bir çalışma. Maddi, manevi, psikolojik olarak  yıprandığınız oluyor ama çocuğunuzun bir arpa boyu bile yol aldığını gördüğünüzde mutlu oluyorsunuz.

Derneğe gelenleri nasıl karşılıyorsunuz?

Otizm tanısı konulduktan sonra aileler bir arayış içine giriyor. Ne yapabiliriz? diyorlar. Doktor doktor dolaşmaya başlıyorlar. Kulaktan duyduğu her bilgiye  inanmaya başlıyorlar. Aslında biz ailelere şunu anlatıyoruz. Otizmle tanıştıktan sonra bu uzun soluklu bir yarış. Bu yarış içinde pes etmezseniz kazanırsınız. Ama adımları sağlam atmanız gerkiyor.  Kabullenme sürecini bir an önce aşmanız gerekiyor. Çocuklara iyi bir eğitim aldırmak gerekiyor. Tek çaresinin eğitim olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Eğitimlerden yararlanmalarını istiyoruz.  

Yerel yönetimler nasıl destek sağlıyor? 

Derneğimizi kurduğumuzda ‘Uzat elini bana biz de varız toplumda’ sloganı ile yola çıktık. Bu kapsamda güzel dönüş aldık.  Yerel yönetimlerin desteğini her zaman omzumuzda hissediyoruz. Hem  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na hem de Efeler Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Atay’a şükranlarımı sunuyorum. Çocukların eğitim alması konusunda Efeler Belediyesi’nin açtığı Otizm Yaşam Merkezi yaklaşık 400 öğrenciye hizmet veriyor. Bölgede dikkat çeken bir merkez oldu. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin Otizm Spor Merkezi 400’e yakın öğrenciye eğitim sağlıyor. Büyükşehir’in Otizm Destek Merkezi de yine aynı şekilde hizmet sunuyor. Özlem Başkan özel çocuklarımızın annesi  olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Ritim kursları yapılıyor. Özellikle yazın otizmli çocuklarımızın yüzme havuzu etkinliği için teşekkür ediyoruz. Başkanlarıma teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız diyorum.   

Dernekte kaç kişi var?

Dernekte 400’e yakın üyemiz var. Bu arkadaşlarımızın hepsi otizmli ya da otizmli çocuk ailesi değil. Herkes üye olabiliyor. Üyelerimizden 300’e yakını otizmli diyebiliriz. Derneğimize ulaşmayan bir bu kadar daha kişi olduğunu düşünüyorum. 

Derneğin amacı nedir?

Amaç otizmli ailelerimizin ışığı olmak. Karanlık bir yolda yürüyorsunuz. Bu yolda onlara ışık olmak ve gidecekleri yolu aydınlatmak. 

Ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz?

Biz gelen velilere nelere yönlenebileceklerini söylüyoruz. Çocuğun ilerlemesi için neler yapacaklarını anlatıyoruz. Biz burada toplumdaki farkındalığı artırmak ve insanların otizm konusunda bilinçlenmesini sağlamak için çalışıyoruz. Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nde öğrenciler otizmli çocuklar için bir kermes organize etti. Çocuklar kendisi organize oldu. Bu, toplumda bir farkındalık oluştuğunun göstergesidir. 

Aydın’da otizmli çocuklar neler yapıyor? 

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Otizm Çocuklar Mehter Takımı var, yine ritim grubu var ve konserler veriyorlar. Türkiye’de bir ilkti bu. Çok büyük ses getirdi. Bu sene modern pop müziği ritim atölyesi çalışması yapılıyor. Biz bilgilendirme ve devamlılığı sağlamaya çalışıyoruz. 

Kabullenme aşamasında ailelere öneriniz nedir?

Bu süreci çok hızlı geçirmeliler. Güvendikleri insanlarla birlikte  hızlı bir eğitim sürecinin içine girmeleri gerekiyor. Otizmde eğitim ve spor bu işin tedavisidir. Çünkü sebebi bilinmiyor. Yaygın gelişimsel bozukluk olarak değerlendirilen otizmde bir an önce eğitim sürecine  başlanması gerekiyor. Çocuklarıyla 24 saat eğitim şeklinde yaşamalılar.  Dışarıda alınan eğitimi evde de sürekli devam ettirmeliler. Bu konuda acele edilmeli. Belli bir yaşın üzerine geçilince eğitim alma düzeyi bitiyor. Çocukların kendi yaşamlarını sürdürebil için hızlı bir eğitim almaları gerekiyor. Aydın’da dernek olarak, yerel yönetimler olarak bir çok etkinlik oluyor ama bu etkinliklerde otizmli ailelerin çok fazla yer almadığını görüyorum. Velilerimizden istediğimiz şu. Lütfen katılsınlar. 

Hangi sporlar otizmde olumlu katkı sunuyor?

Çocukların genelinde denge problemi oluyor. Bu denge problemini aşmak için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte başlattığımız hemsball etkinliği var. Onunla birlikte otizmin üzerinde hemsballın çok büyük etkisi olduğunu gördük. Yüzmenin de aynı şekilde. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan proje kapsamında spor salonunda eğitmen tarafından düzenlenen etkinlikler var. Bu eğitimlerin yararını çok gördük. El, göz koordinasyonunun gelişmesinde, dengede, düşünmede ve çeviklikte katkısı var. Bu konuda Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne katkılarından dolayı teşekkür ederim. 

Proje hedefiniz var mı ?

Benim otizm köyü projem var. Çok büyük ve uzun soluklu bir proje. Şehir merkezine yakın, 60-100 dönüm arasında bir arazi oluşturulacak. Bu arazi üzerinde 200 metre karelik ve otizmli ailelerin satın aldığı bir araziler olacak. İçinde sosyal alanları bulunacak. Yüzme havuzu, at binme alanı, rehabilitasyon merkezi gibi bir çok alanı olan ve diğer çocukların da rahatlıklar yararlanabileceği bir köy düşünün. 200 metrekarelik alanda evler olacak. Türkiye genelinde anlattığımda bir çok kişi toparlanıp Aydın’a gelirim diyor. 30-40 aile böyle düşünüyor. Annelerin ve babaların ‘Ben öldükten sonra çocuğum ne olacak? Sorusunun cevabı bu proje. Çünkü anne ve baba ölse bile çocuğun bakımı devam edecek. Ne zamanki çocuk vefat etti. O arazi ve ev yine bir başka bir otizmli aileye satılacak. Bir döngü olacak. Köy kendi gelir giderini sağlayacak. Dışarıdan da insanlar gelecek ve bu gelir kaynağı olacak. Çocuklar orada istihdam da sağlanacak.  

otizmli-bireylere-ve-ailelere-isik-oluyoruz-ozel-roportaj-299019-855cfe3ed9b6ba8459c6c9998a63992a-001.jpgotizmli-bireylere-ve-ailelere-isik-oluyoruz-ozel-roportaj-299019-2d53f7dc6ab18fef745f13c3d4e971d4-001.jpgotizmli-bireylere-ve-ailelere-isik-oluyoruz-ozel-roportaj-299019-8d9ae9b49a99897581e8994cc9b5dcaa-001.jpg

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler