AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

OTOPARK VE TRAFİK SORUNU

A+A-

Bundan yıllar önceydi, iki binli yılların başı. O zamanlar çalıştığım gazetedeki yazılarımda sürekli olarak park sorunundan söz ediyor ve Aydın’ın gelecek yıllarda bu sorunun esiri olacağından dem vuruyordum
Bir gün bir elektronik posta aldı. Elektronik postayı gönderen okurum, Ankara’da oturan ve mühendislik yapan biriydi. Bana şöyle diyordu:
“Aydın’ın otopark sorunu çözüldüğünde her şey çözülecek mi?”
Evet, Aydın’ın belki tek sorunu otopark sorunu değildi, ancak en başta gelen sorunlarından biriydi. Ben de o okuruma aynen bunları yazdım ve sonuna da şöyle bir cümle ekledim.
“Ankara’dan bakarak bu eleştiriyi getirmiş olmanız üzücü. Zira buradaki yaşamı ve yaşanan sıkıntıyı oradan bilmeniz olası değil”
Nerede ise yirmi yıl geçti üzerinden; Aydın’ın sorunu hala OTOPARK sorunu ve buna paralel olarak da trafik sorunu. Ne yeterince otopark yapabildik ve kentin merkezinde cadde ve sokak üstlerine park etmenin önüne geçebildik, ne de bunun yarattığı trafik yoğunluğunun üstesinden gelebildik.
Aydın’ın Efeler ilçesi şehir merkezinde her geçen gün, her geçen yıl otopark sorunu katlanarak büyüyor. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra nüfusa oranla en fazla aracın olduğu Aydın’da bu sorun bugün çözülmediğinde gelecek yıllarda daha da içinden çıkılmaz bir duruma gelecek, İstanbul trafiğinden daha beter bir hal alacaktır.
Trafik sorununa geldiğimizde, özellikle cadde ve bulvarlar üzerindeki yol kenarına parklanmanın önüne geçilmesi halinde trafik bir ölçüde rahatlayacaktır, ancak yeterli değildir. Aydın Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Efeler İlçesinde yoğun bir mesai harcayıp bu soruna çözüm getirmelidir. Belli başlı kavşaklarda alt ve üst geçitler yapılarak kavşaklardaki trafik tıkanıklığının önüne geçmeli ve böylece bir nebze olsun trafiği rahatlatacak önlemler almalıdır.
Trafik sorununun en köklü çözümlerinden biri de Efeler ilçesinde artık şehir içi ulaşımın hafif raylı sistem ile toplu taşımacılığa geçilmesinden geçmektedir. Şehir içinde dolmuş ve belediye otobüslerinin toplu taşımacılık yapması yerine hafif raylı sistem ile toplu taşıma yolunun tercih edilmesi gerekli. Bunun için de Aydın Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın araştırma ve planlama yapması gerekmektedir.
Aydın’ın, Efeler İlçesi’nin en önemli ve en başta çözülmesi gereken sorunu Otopark ve şehir içi ulaşım sorunudur. Bu sorunların çözümü için de ivedilikle köklü çözümler için adım atılmalıdır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar