Otoparkta geri adım atıldı

Otoparkta geri adım atıldı

Karacasu Belediyesi ile kaymakamlığı karşı karşıya  getiren Afrodisias Müzesi önündeki yeni yapılan otoparkta yanlıştan dönüldü. Yeni otopark kapatılarak belediyeye ait Dörtyol kavşağındaki eski otopark tekrar hizmete açıldı. 

A+A-

Karacasu’da Büyükşehir yasası yürürlüğe girmeden önce Geyre Belediyesi tarafından uygulamaya konulan Dörtyol kavşağındaki otopark 31 Mart yerel seçimlerinden önce Kaymakamlık tarafından kapatıldı. Seçimlerin ardından zaten kıt olanaklara sahip olan belediye böylece otopark gelirlerinden de olmuş oldu. Kaymakamlık Afrodisias Müzesi girişinin karşısındaki Jandarma Karakolu önündeki daha önceden helikopter pisti olarak kullanılan boş alana otopark olarak düzenleyip geliri Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kalmak üzere bağış adı altında hizmete açtı. 
Yeni düzenlenen otopark Belediye Başkanı Zeki İnal ile Kaymakam Ahmet Soley’in arasını açtı. Otopark geliri yüzünden birbirine düşen kaymakam ve belediye başkanı arasındaki sorun da böylece tatlıya bağlandı. 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ONAY VERECEK
Birinci derece sit alanı olan otopark alanında herhangi bir yapılaşmaya izin vermeyen Anıtlar Kurulu ve daha önceki mahkeme kararlarını hiçe sayıp otopark ve yanındaki boş araziye de kafeterya olarak düzenlemekte ısrar eden Kaymakam Soley, geri adım attı. Anıtlar Kurulunun izin vermeyip konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığının onayına sunulması yolunda görüş bildirmesi üzerine otopark kapatılarak eski uygulamaya dönüldü.  

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ
Otopark gelirleri yüzünden Belediye Başkanı Zeki İnal ile arası açılan  Kaymakam Soley, bu yanlışından döndü. Yeni düzenlenen otopark alanından vazgeçilerek Dörtyol kavşağındaki daha önce kullanılan belediyeye ait otoparkı tekrar kullanıma açıldı. Afrodisias ören yerine turist taşıyan otobüsler, yolcularını müze önünde indirdikten sonra tekrar yukarıdaki Dörtyol kavşağındaki eski otoparka park edecek. Ya da eskiden olduğu gibi traktör römorkunun arkasına takılan çekerlerle turistler aşağıdaki müze girişine taşınacak.

OTOPARK KAVGASI YENİ DEĞİL
Daha öncede 2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir yasasından önce belediyelik olan Geyre Belde Belediye Başkanı Saddam lakaplı Hüseyin Gökçe ile dönemin kaymakamı otopark yüzünden araları açılmış, başkan Gökçe valiliğin de onayı ile Müzeye giden yolu barikatla kapatarak araçların gelişi güzel Afrodisias Ören yerine girmesini engellemişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.