(ŞERMİN ÇOLAK) Kura sonuçlarına göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 7’nci, AK Parti ise 8’inci sırada yer aldı.

Türkiye'de kısa bir süre sonra gerçekleşecek yerel seçim ile yeni belediye başkanlarını belirleyecek. 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerin oy pusulalarının şekli de belli oldu. Pusula, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Seçmenler 4 ayrı oy pusulasında adayını belirledikten sonra oy pusulalarını tek bir zarfta sandığa atacak. İlk kez bir yerel seçimde sandığa tek zarf atılacak. Tek zarf kullandırılmasının sebebinin, pusulaların yanlış zarfa konulması nedeniyle oyların geçersiz sayılmasının önüne geçilmek olduğu belirtildi.

Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için kullanılacak oy pusulası beyaz, büyükşehir olmayan illerde turuncu, ilçe belediyesi için hazırlanan oy pusulası mavi, belediye meclis üyeliği için kullanılacak oy pusulası ise sarı renkte olacak. Seçmenler, "Evet" veya "Tercih" yazılı mühürlerle oylarını kullanacak. Oy pusulalarının üzerine mühür dışında yazı yazılmayacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak. Zarflar, şeffaf sandıklara atılacak.

Oy kullanma işleminin ardından Aydın gibi Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Partilerin oy pusulasında sıralaması şu şekilde, Saadet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi, Hür Dava Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Halkların Demokratik Partisi, Demokratik Sol Parti.

oy-pusulalari-belli-oldu-95753-3c004b4a7ebff092467da85d3d8bdd29.jpgoy-pusulalari-belli-oldu-95753-73b297c0dd4ac3009122b116955991b9.jpg

Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK