Oyuna gelmeyin

Oyuna gelmeyin

Dünyada incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın’da son günlerde incirde kükürt oranın yüksek olduğu yönündeki haberlere ihracatçıdan ve üreticiden tepki geldi.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT) Sezon öncesi incirde kükürt olduğu iddiasını ortaya atanların fiyatları düşürmeye çalıştığının altını çizen ihracatçı Kazım Günaydın, coğrafi işaret tescili Aydın incirine ve üreticisine zarar verecek her türlü oyuna karşı olduklarını söyledi. 

Geçtiğimiz yıl Aydın’da 300 milyon dolar incir ihracatı gerçekleştirilirken 2019 sezonu öncesi kükürt polemiğinin gündeme gelmesi hem ihracatçıyı hem de üreticiyi üzdü. 

Dünya incir üretiminin yüzde 70’ini karşılayan Türkiye’de yüzde 68,5’lik üretimle Aydın birinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan incirin yüzde 15’inde kükürt olduğu iddiaları Aydın gündemini sarsmıştı. İncir sezonu öncesi ortaya atılan kükürt iddiaları, incir üreticisi ve ihracatçısına zarar verdiği gibi ülke ekonomisine de büyük bir zarar vermemesi için tepkiler her geçen gün artıyor. 

KÜKÜRT TAHLİLLERİ BELLİ OLDU
İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, bu ayın 2’sinde jeotermal santrallerinin yakınında bulunan incir bahçelerinden sarılop ve Bursa siyahı incir çeşitlerinden meyve ve yaprak toplayarak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde kükürt dioksit olup olmadığının belirlenmesi için tahlile gönderdiği öğrenildi. Prof. Dr. Fatih Şen, tahlilleri yaptıktan sonra ortaya çıkan sonuç incir üreticisine ve ihracatçısına rahat bir nefes almalarını sağladı. Her meyvede ve yaprakta üç kez yapılan analizlerin sonucunda kükürt dioksit tespit edilemediği ortaya çıktı. 

Aydın’dan 35 ülkeye ihracat yapan Kazım Günaydın, bugüne kadar incirde hiç kükürt çıkmadığını belirterek herkesin gönül rahatlığıyla incir tüketebileceğini aktardı. 

KÜKÜRT İDDİALARI GERÇEK DIŞI
Kendisinin yılda 30 ton incir ürettiğini de ifade eden Günaydın, “11 yıldır incir ihracatı yapıyorum. Daha bu güne kadar incir kükürtlüdür diyip ürünü gönderen olmadı. Böyle bir şikayetle de karşılaşmadık. Bir incirde yüzde 15 oranından kükürtün olması imkansız olduğu gibi yapılan açıklamaların da doğru olduğuna inanmıyorum. Gerçek dışıdır. Biz incirimiz üzerinde bilinçli ve bilinçsiz insanların konuşmasını istemiyoruz. Hasat mevsimi öncesi incir fiyatımıza ve üreticimize zarar verecek, incir fiyatlarını düşürecek operasyonların yapılmasına karşıyız. Herkes inciri gayet gönül rahatlığıyla yiyebilir. Gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde incirin insan sağlığına zarar verdiği görülmemiştir. Bilimsel tespiti de yoktur” dedi. 

BİZE ENGEL OLMAYIN
Dünyanın en kaliteli incirinin Büyük Menderes ve Küçük Menderes havzasında yetiştiğini ifade eden Günaydın, “Dünya Gıda kodeksi, Avrupa Gıda kodeksinden de incir ürünümüz bildiğiniz gibi coğrafi işaretlidir. Şu anda bizler ihracatçı firmalar olaraktan bu coğrafi işaret etiketini bütün kutularımızda ve kartonlarımızda kullanmaktayız. Gerek siyasi olarak gerek STK’lar olaraktan incir üzerinde politize ve politik laflarla bizim ürünümüze zarar vermesinler. Biz şu anda memnunuz. Gecen yıl inciri ülke ekonomisine 300 milyon dolar katkı sağladı. Biz bunu nasipse bu yıl 500 milyon dolara çıkarmak istiyoruz. Yeter ki bize engel olmayın ve yalan haberlerle de yormayın” diyerek tepkisini ortaya koydu. 

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “Gecen hafta yayınlanan bir haberde incirin yüzde 15 oranında kükürt içerdiği diye bir haber vardı. Bu yanlış yapılan bir haber. Yanlış verilen değerler var. İncirde yüzde 15 kükürt olması mümkün değil. Bir inciri kükürtün içen tamamen koyup çıkarsanız yüzde 15 kükürt çıkmaz. 15 ppm kükürt içerin bir incir numunesinden bahsedilmek isteniyor aslında. 15 ppm kükürt içermesi de incirin Türk Gıda kodeksine uygundur. Gıda kodeksine göre hiçbir sorun yaratmıyor. Avupa’ya hatta Amerika Birleşik Devletlerine, dünyanın neresine giderse gitsin bu mal 15 ppm kükürt içerse dahi konvensiyel olarak ihraç edebilirsiniz. Yurt içinde de tüketimde her hangi bir sağlıksız bir şey söz konusu değil. Sadece organik olarak satamayabilirsiniz böyle bir inciri. O yüzden jeotermal olan bölgelerde de jeotermalin tamamen incire kükürt dolayısıyla zarar verdiği ve insan sağlığını zarar verdiği gibisinden bir haber çok yanlış. Bunlara katılmıyoruz. Bizim Aydın Ticaret Borsası olarak her zaman özel gıda kontrol laboratuarımızda da test sonuçlarında da bin partide belki bir partide böyle çok küçük oranlarda kükürt tespit ettiği kükürt mevcut olduğu tespit edilmiştir. O yüzden incirde kükürt hiçbir zararı yoktur. Kükürt içermemektedir. Çok nispi çok küçük nispetlerde olan kükürtün de gıda kodeksine göre de bir engelleyici ya da zararı yoktur” dedi. 

Erbeyli mahallesindeki incir üreticisi Ahmet Günaydın ise, “Ben 10 yıldır falan incir üretiyorum. Bu ortaya atılan yüzde 15’lik kükürt iddiaları doğru değildir. Bugüne kadar böyle bir şeyle hiç karşılaşmadık. Bizim topraklar o kadar verimli ki gübreye dahi ihtiyaç duymuyoruz. Biz çiftçi olarak organik kayıtlarımız mevcuttur. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Böyle bir şikayet hiç bize gelmedi. İncirimizde böyle bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Bunların hepsi incir üreticine ve fiyatlara zarar vermek amacıyla yapılan açıklamalardır” diye konuştu.

oyuna-gelmeyin-116063-d69852827e9b4f0de24d06b839de9fd4.jpgoyuna-gelmeyin-116063-9bcb3e622df8299236f4ba3ad9f64b86.jpgoyuna-gelmeyin-116063-750abe37ab34c8d01ca30932156b1868.jpgoyuna-gelmeyin-116063-b72c79f4209ae44482872a349a2799e7.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.