Özdamar, "Jeotermal şirketleri tarım düşmanı A.Ş."

Özdamar, "Jeotermal şirketleri tarım düşmanı A.Ş."

Buharkent Ziraat Odası Başkanı aynı zamanda Ziraat Odaları Jeotermal Komisyonu Başkanı Naim Özdamar, halkın tepkisine rağmen sayıları her geçen gün artan jeotermal enerji şirketlerini 'Tarım Düşmanı A.Ş.' olarak nitelendirdi.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Çevreye verdiği zararlara dikkat çeken Özdamar, “Hiç kimse jeotermal enerjinin temiz bir enerji olduğunu iddia etmesin” dedi.  
Jeotermalin dünyada en kötü kullanıldığı ülkenin Türkiye olduğunu dikkat çeken Naim Özdamar, günümüzde jeotermal tesislerinin çevre tarafından görünür olmaması gerektiğini belirterek, “Gelişmiş Avrupa ülkelerinde üretim kuyuları büyük makinelerle kazılarak yerin altına indiriliyor. Yeryüzünde kablosu dahi gözükmüyor. Biz de ise devasa teneke yığınları halinde” dedi.

AYDIN’DA İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKTI
Kurulan enerji sistemlerinin başta incir olmak üzere birçok ürünün kalitesini etkilediğini vurgulayan Özdamar, “Topraklarımızı ve Menderes nehrini de kirletiyor. Bunun da ötesinde insan sağlığını etkiliyor. Hiç kimse jeotermal enerjiye temiz enerji demesin. İçerisinde yaklaşık 40 tane insan sağlığına zararlı bileşenler ve elementler var. Radom gazı var. Bu gaz insan sağlığının üst sınırının 4 bin katıdır. Bunlar kanserojen maddeler üreten birer tesis durumundadır. Öyle ki bu iş Aydın genelinde çığırından çıktı” diye konuştu. 

KARACASU BELEDİYE BAŞKANINI UYARDI
Aydın’ın bakir kalmış ender ilçelerinden havası suyu, doğa güzelliğinin yanı sıra tarım ve turizm kenti olan Karacasu’ya seracılıkta kullanılmak üzere jeotermal enerji şirketlerini getireceğini söyleyen belediye başkanı Zeki İnal’ı duyarlı olmaya davet etti. 

KARACASU HÜSRANLA SONUÇLANACAK
Jeotermal şirketlerinin Bozdoğan, Çine Karpuzlu’da olduğu gibi Karacasu’da da hüsranla sonuçlanacağının altını çizen Özdamar, şöyle devam etti; “Bugün bazı gruplar ellerinde çantalarla dolaşıp ruhsat satıyorlar. Geçen gün Karacasu Geyre'de jeotermal alan olmamasına rağmen bir iş adamını kandırıp jeotermal alan ihdas etmişler. Sıcak suyun dinamik ve statik basıncı düşük olacak. Maliyeti artırıp sıcak su çekecekler. Bu Karacasu halkını rahatsız etmekten başka bir işe yaramayacak. Ben Karacasu başkanını uyarıyorum. Bunu ilçeye soktukları takdirde gelecek seçimde başkan olmayı düşünmesinler. Çünkü ilçeye verilecek zarar buradan elde edilecek gelirden çok daha büyük olacaktır. Bunun arkasında art niyet arıyorum. Yenice'de denediler olmadı. Bozdoğan'da, Çine'de, Karpuzlu'da denediler olmadı. Karacasu da hüsranla sonuçlanacak.”

TARIM DÜŞMANI A.Ş.
Jeotermal şirketlerine Tarım Düşmanı A.Ş. olarak nitelendiren Özdamar, “Buharkent'te 2’si duyarlı 2’si duyarsız 4 jeotermal sahası var. Bu enerji şirketlerine tarım düşmanı Tarım Düşmanı A.Ş. diyorum ben bunlara. Haklarında da bir sürü dava var. Para kazanmak için ille de toprakları kirletmeye gerek yok. Bu insanlar bu topraklardan binlerce yıl ekmek yiyecek” diye konuştu. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA SESLENDİ
Yaptırımların da etkili olmadığını belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına seslenen Özdamar, “Burada Çevre İl Müdürlüğüne çok iş düşmesine rağmen ben Aydın'daki bu müdürlüğü en başarısız kurum olarak görüyorum. Buradan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyorum. Buraya bir an önce çevre müdürü atanması lazım. Mevcut müdürün Aydın topraklarını sevdiğinden şüpheliyim. Aydın topraklarını seven buranın topraklarına hakim birinin atanması lazım” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.