(ŞERMİN ÇOLAK) Özdemir ve Ekiz, Aydın’ın kadın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile gurur duyduklarını söylediler.
3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen 1580 sayılı Belediye Kanunu ile kadınlar belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde etti. Böylece Türk kadını siyasal yaşamda erkekle eşit bir konuma geldi. CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz de bu anlamlı günü kutlamayı unutmadı.
devrimlerinin en önemlisi olduğunu vurgulayan Özdemir, “Bugün Aydın’da kadın Belediye Başkanımız varsa bunu Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerine borçluyuz. ‘Keşke her yer Aydın gibi olsa’ dedirten başkanımızla biz kadınlar onur ve gurur duyuyoruz” dedi.
CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz ise, “Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşamakta olduğumuz çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. 1930 yılı kadınların seçim hakkını elde etmelerinin başlangıcıdır. Türk kadınına tanınan haklar Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biridir.Türk kadınına verdiği değer ve haklardan dolayı Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’e minnettarız” şeklinde konuştu.


Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK