Özen; "İzin günlerine hassasiyet gösterilmeli"

Özen; "İzin günlerine hassasiyet gösterilmeli"

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen sakatlar günü ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde idari izinli sayılan engellilerin izin günlerinin uygulanması konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi. 

A+A-

TUĞBA AYDIN- Türkiye’de her yıl ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engellilere yönelik faaliyet gösteren konfederasyon, federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm engelliler idari izinli sayılıyor. Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, bu günlerde idari izinli sayılan engelli vatandaşların izin günlerine hassasiyet gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

“İZİN VERMEYENLER VAR”
Özen, çalışan engelli bireylerin izinli sayılmalarının sosyalleşebilmeleri açısından önemli olduğuna değindi. Başkan Özen; “Bu genelge Abdullah Gül’ün Başbakanlık döneminde aldığı bir karar. Şimdi o günlerde engellilerin izinli sayılmaları faaliyetlere aktif katılabilmeleri açısından güzel bir olay. Zira kurum yöneticileri böyle bir şey olmadığında izin vermeyebiliyorlar. Hala daha mesela kurum yöneticilerine genelgeye rağmen izin vermeyenlerin olduğunu duyuyoruz. Biz seni zaten idare ediyoruz bugün yoğunuz bu izni bugün kullanma biz seni sonra idare ederiz diyerek genelgeye rağmen izin vermeyenler var” diye konuştu.

“EN BÜYÜK SIKINTI UYGULAMA KISMI”
Bu konuda bir farkındalık yaratılabileceğini ifade eden Başkan Özen; “Kurum yöneticilerine konuya riayet edilmesi ve hassasiyet gösterilmesi konusunda çağrıda bulunabiliriz. Bu kazanılmış bir hak. Hak olmasına rağmen kurum amirleri bunu uygulamayabiliyorlar. Zaten bizim ülkemizde en büyük sıkıntı uygulama kısmıdır. Konuyla ilgili muzdarip olduğumuz konu budur. Hassasiyet gösterenler var yok diyemeyiz ama nadiren de olsa uymayanlar diğerlerine ne yazık ki örnek oluyor” şeklinde belirtti. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.