“Özgür basın herkese lazım”

“Özgür basın herkese lazım”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Anadolu basınının yaşadığı sorunları TBMM’ye taşıdı.

A+A-

(MURAT TAN) İcra ilanlarının yerel basında yayınlanmasıyla ilgili meclise kanun teklifi veren Bülbül, “Bu kanun teklifi dar boğazın aşılması, yerel basının yaşatılması, işsizler ordusuna yeni medya çalışanlarının eklenmemesi ve halkın haber alma hakkının güvence altına alınması için önemli bir adım olacaktır” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, icra ilanlarının yerel basında yayınlanmasıyla ilgili mecliste kanun teklifi sundu. Kanun teklifinde, Anadolu basınının yaşatılması için bir dolu önlem alınması gerektiğini vurgulayan Bülbül, kanun teklifinin bu konuda önemli bir adım olacağını belirtti. Bülbül TBMM’ye sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde son bir yıl içerisinde döviz kurundaki artış ve yaşanan kağıt krizinin başta Anadolu basını olmak üzere birçok basın kuruluşunun girdilerinin artmasına neden olduğunu ve gazeteleri kapanmanın eşiğine getirdiğini vurguladı. Bülbül’e Anadolu basının yaşatılması için verdiği kanun teklifi nedeniyle teşekkür eden Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener ile Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan, teklifin bir an önce yasalaşması doğrultusunda parlamentoya çağrıda bulundular. 

“GÜÇLÜKLE AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

CHP Aydın Milletvekili Bülbül, hazırladığı kanun teklifinde, “Gazetelerin yaşadığı krizi aşmak için sayfa sayısını düşürme, renksiz baskı, fiyatlarına zam, haftada ya da 15 günde bir çıkma seçeneklerini gündeme alan yayın kuruluşları, önlem alınmadığı sürece ya kepenk kapatmakla ya da çalışanlarını çıkartmakla karşı karşıya kalmışlardır. Anadolu basınında ise bu durum daha ciddi boyutlardadır. Gelirlerini büyük ölçüde ilanlardan elde eden Anadolu basını, ilanlarla ilgili kanunların koyduğu hükümler nedeniyle sıkıntılar yaşamakta ve güçlükle ayakta durmaya çalışmaktadır. Halkın haber alma hakkının ekonomik sıkıntılar nedeniyle sınırlanması kabul edilemez. Anadolu basınının yaşatılması için bir dolu önlem alınması gerekmektedir. Hazırlanan bu kanun teklifi ise, bu dar boğazın aşılması, yerel basının yaşatılması, işsizler ordusuna yeni medya çalışanlarının eklenmemesi ve halkın haber alma hakkının güvence altına alınması için önemli bir adım olacaktır” dedi. 

“İLANLARIN KESİLMESİ GAZETELERİN ÖLÜM FERMANIDIR”

10 Haziran Pazartesi günü CHP Aydın Milletvekili Bülbül ile konuyla ilgili görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGC) Yönetim Kurulu Üyesi ve AGC Başkanı Semra Şener, “Yeni yargı reformu paketinde icra ilanlarının yerel gazetelerden kaldırılması maddesinin olduğunu kendisine söyledik. Süleyman Bülbül aynı zamanda TBMM Adalet Komisyonu üyesidir. Bu yeni yargı reformu paketi komisyona da gelecek. Sayın milletvekilimize bu paket komisyona geldiğinde yerel gazetelerle ilgili olan icra ilanlarıyla ilgili kısmı geçirmemeleri ilettik. Hatta Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyeleri olarak TBMM Adalet Komisyonu üyelerini ziyaret etmek istediğimizi de ifade ettik. Gerekiyorsa yerel gazetelerin şu andaki durumuyla ilgili sunum yapabileceğimizi de söyledik. Yatırımlar azaldığı için ilanların da durmasıyla yerel gazeteler şu anda çok zor durumda. İcra ilanları bir yerel gazetenin gelirinin yüzde 35’ini kapsıyor. Bu gelirde elden gidecek olursa bu durumun tamamen ölüm fermanıdır” dedi. 

“MECLİSTE KARŞILIK BULMASINI İSTİYORUZ”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak, geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığı’nı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ı, İYİ Parti ve AK Parti Grup Başkanvekillerini de ziyaret ettiklerini söyleyen Şener, “Süleyman Bülbül, İstanbul’daki seçim çalışmalarında olduğunu ve kanun teklifi hazırlattığını söylemişti. Bu yüzden kendisini Ankara’da ziyaret edemedik ama gerekli evrakları da benden istemişti. Sayın milletvekilimize, reform paketinde yerel gazeteleri ilgilendiren kısımla ilgili maddeleri ilettik. Ben kendisine özellikle çok teşekkür ediyorum. 1 haftalık süreçte bu kadar çabuk harekete geçmesi bizi çok memnun etti. İnşallah dikkate alınır. Demokrasinin yaşatılması, çok sesliliğin olması ve basın özgürlüğü anlamında, icra ve ihale ilanları, yerel gazetelerin can damarıdır. Biz bu bakımından bu kanun teklifini çok önemsiyoruz. Bu ilanları kestiğiniz zaman gazetelerin yaşaması da daha zorlaşır. Umarız diğer milletvekilleri de aynı sağduyuyu gösterir ve bu kanun teklifi de mecliste karşılık bulur. Basın camiası adına hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi. 

“DEVLET BİR ELİYLE VERDİĞİNİ DİĞER ELİYLE ALIYOR”

CHP Aydın Milletvekili Bülbül’e meclise sunduğu kanun teklifinden dolayı teşekkür eden ABGC Başkanı Cem Ulucan, “Türkiye Gazeteciler Federasyonu, tüm milletvekillerine Yargı Reformu paketinde resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkmasının öngörülmesi nedeniyle birer mektup yolladı. Bu mektupta oluşturulan rapor ışığında icra ilanlarının yerel basında yayınlanmasının lüzumuyla ilgili ayrıntılı talepler de sunuldu. Halihazırda resmi ilan desteği zaten vergiler ve Basın İlan Kurumu’ndaki yüzde 15 kesinti nedeniyle yerel gazetelere azami miktarlarda yansıyor. Bir bakıma bu destek vergiler ve çalışanların sigorta ücretleriyle ve maaşları da hesaba katıldığında devletin bir eliyle verdiğini diğer eliyle alması gibi bir duruma da neden oluyor” dedi. 

“AYNI HASSASİYETİ DİĞER MİLLETVEKİLLERİNDEN DE BEKLİYORUZ”

Gazetelerin zor durumda olduğunu ve icra ilanlarının kesilmesiyle ekonomik sıkıntıların daha da artmasının kaçınılmaz olacağını belirten Ulucan, “Yine Aydın özelinde baktığımızda ilçelerde icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmasında bir sıkıntı yok ama Efeler’de yani merkez Aydın İcra Müdürlüğü’nden kaynaklı olarak ilanlar gazetelerde yayınlanamıyor. Halbuki icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmasın daha çok kişiye ulaşılmasının da önünü açacağını hesaba katarsak, doğrudan doğruya icralık olana da satıştan elde edilecek daha fazla gelir nedeniyle de bir çok faydalar da içeriyor. Burada daha ucuza satışı yapılan icra ilanlarının önüne geçilerek, daha karlı satışların yapılmasıyla birilerinin türlü rantlarına da son verilmesi sağlanabilir. Biz ABGC olarak CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’e sunduğu kanun teklifinden ötürü teşekkür ediyoruz. Yine yanımızda olan diğer milletvekillerine teşekkürlerimizi iletirken aynı sağduyu ve hassasiyeti diğer milletvekillerimizden de bekliyoruz. Özgür basın herkese lazım” diye konuştu.

whatsapp-image-2019-06-17-at-17-54-14.jpeg

whatsapp-image-2019-06-17-at-17-54-131.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.