Özkal, "Türkiye girişimci cenneti"

Özkal, "Türkiye girişimci cenneti"

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulunda (MYO) üniversite öğrencilerine İşsizliğe Alternatif “Girişimcilik” konulu konferans verildi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Konferansta konuşan Proje Destek Uzmanı ve Yazar Lütfi Özkal, “Türkiye girişimci olmak isteyen gençler için bir cennet” dedi.

İrfan Bezci Kampüsü- Niyazi Bezci konferans salonunda düzenlenen İşsizliğe Alternatif “Girişimcilik” konulu konferansa üniversiteli gençler yoğun ilgi gösterdi. KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger, Karacasu MYO Müdür Yardımcıları Mehmet Taşdelen, Esra Aksoy ve öğretim üyelerinin de katıldığı konferansta Proje Destek Uzmanı ve Yazar Lütfi Özkal, ülkenin en büyük sorunu olan işsizliğe alternatif olarak gençlere girişimcilik konularında önemli bilgiler verdi.

ZÜĞÜRT AĞA’DAN ÖRNEK VERDİ
Girişimcilik konusunda öğrencilere mini bir anket de uygulayan Özkal, gençlere 1985 yapımı Züğürt Ağa filminden gösterdiği kesitlerle nasıl girişimci olunur konularına değindi İşsizliğin önündeki engellerden birisinin işverenlerin çalışacak insan bulamayıp üniversite mezunu gençlerin de istedikleri işi bulamaması, dolayısıyla işveren ile çalışacak işçinin bir türlü karşı karşıya gelememesi olduğunu belirten Özkal, “Biz işsizliğe alternatif model olarak girişimciliği tavsiye ediyoruz. Gençlere ‘İş bulamıyorsanız girişimcilik aklınızda bulunsun’ diyoruz” dedi. 

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YARISI ÇALIŞMIYOR
Türkiye nüfusunun yarısının çalışmadığını ifade eden Özkal, “İşsizliğe çare arıyoruz. Çalışanları teşvik etmek için alternatifler sunuyoruz. Bir sürü çözüm önerisi var ama çözüm yok. İşsizlik beklentinin çok üzerinde. OECD raporuna göre İzlanda’da işe katılım oranı yüzde 88 iken Türkiye’de yüzde 56,1. Bundan şu sonucu çıkarabiliriz. Çeşitli nedenlerle bizim nüfusun yarısı çalışamıyor. Türkiye istihdam sorunu yaşayan bir ülke. Dünyada en az çalışan ülkelerden birisi olan Yunanistan bile rapora göre Türkiye’nin çok çok önünde. İstihdam sorununun yanında çok ciddi birde kadın istihdam sorunu da ekleniyor" dedi.

İŞÇİ İŞ, İŞVEREN ÇALIŞTIRACAK İŞÇİ BULAMIYOR
TÜİK’in 2018 istihdam raporuna göre işverenin talep ettiği 9 bin 640 kişiden 4 bin 718 kişi işe yerleşmiş. Turizm ve Otelcilik alanında işverenin talep ettiği 8 bin 600 kişiden işe yerleştirilen 5 bin kusur. Bir tarafta işverenler ‘Yok mu çalışan?’ diye bağırıyor, bir taraftan da yeni mezun olmuş öğrenci iş bulamıyor. Bir türlü karşılaşamıyorlar. Benim şöyle bir gözlemim var. Hep gençler memur olarak yetiştirilmek isteniyor.’ Oku, öğretmeni ol’ gibi. Hepimizin öğretmen memur olması mümkün olmadığı gibi eğitim fakültesinden mezun olup hiç birinin öğretmen olamadığı gibi” diye konuştu. 

GİRİŞMEDEN GİRİŞİMCİ OLUNMUYOR
Girişimci olmak için fikir, sermaye ve girişimci olmak gibi özellikler gerektiğine vurgu yapan Özkal, “Her mezunun, hatta her memurun girişimci olmak hayali vardır. Her üniversite okuyan gencin kısa yoldan zengin olmak için kurduğu hayali gibi. Girişimci olmak için bize ne lazım. Fikir sermaye ve girişmek lazım. Girişmeden girişimcilik olmuyor. Girişimci olacaksanız iş fikriniz ne kadar güzel olursanız olun girişmek lazım” diyerek neden önemli olduğuna dair istatistik bilgiler verdi. 

AÇILAN İŞ YERLERİNİN YARISINDAN FAZLASI KAPANIYOR
Aydın’da 2018 yılında kurulan 578 işletme kurulurken 416 işletmenin kapandığını, Türkiye’de ise 32 bin 627 şahıs işletmesi açılırken yaklaşık 16 bin işletmenin kapanmış olduğunu dikkati çeken Özkal, Aydın’da kurulan işletmenin yüzde 80’i, Türkiye’de ise yüzde 60’ının kapandığını, bunun da ekonomiye katkısının yüzde 40 olduğunu söyledi. 

CESARETİ OLMAYAN GİRİŞİMCİ OLAMAZ
Cesareti olmayanın girişimci olamayacağını vurgulayan Özkal, “Fırsat ve tehditleri çok iyi araştırmanız lazım. Çok güzel bir iş fikrinden çok pazar payı, rakibinizi iyi araştırmanız lazım” diyerek gençlere girişimcilikle ilgili nerelerden hibe destekleri alabileceklerini anlattı.

Konferansta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İstatistik ve MIT Girişimcilik bölümünden mezun olan İnovasyon Mentörü Eray Kışkan ise girişimciliğin günlük hayattaki yansımalarını anlattı.

ozkal-turkiye-girisimci-cenneti-135003-b4a8644fcc19271241debe843741a8f5.jpgozkal-turkiye-girisimci-cenneti-135003-d121515eb3cbbdff0f6b851c60e1dbd9.jpgozkal-turkiye-girisimci-cenneti-135003-ddd115891598e85a096cc2cfc3982b8d.jpgozkal-turkiye-girisimci-cenneti-135003-f96b203a57bc60bf6cddf96d77c76806.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.