Özlem Çerçioğlu, jinefobi(!) ve Benazir Butto

Geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleşen Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısındaki bütçe görüşmelerine basın mensubu olarak ben de katıldım. Hatta bir süre canlı yayın da yaptım fakat 13. dakika 13. Saniyeye geldiğindeyse yayını kestim. 

Tabi bu yayını 13. Dakika 13. Saniyede kesme sebebimin “Triskaidekafobi”* ile bir alakası yok, fakat 2009’dan bu yana 13 yıldır Aydın’da ‘Başkan’ sıfatıyla belediye meclisi yöneten Özlem Çerçioğlu’na muhalifleri adına ince bir göndermede bulunmak istediğim doğru!..

Çünkü 13 yıldır Aydın’ı bir kadının yönetmesinden rahatsızlık duyanların sanırım kendilerine özgü yaşadıkları değişik bir politik fobisi var; Eğer bu fobiyi hangi kelimeyle adlandıralım derseniz henüz yerel siyasi jargona kazandırılamamış bu kelime için önerimi daha sonra açıklayacağım ancak Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler’in meclisi terketme sebebi jinefobi* midir? Burası düşündürücü! 

Köşk Belediye Başkanı Güler’in tam da Çerçioğlu, “Aydın’a 20 yıldır bir adliye binası yapmadınız…” sözlerinin ardından meclis salonunu terkettiğini düşünürsek, esasında kendisine yakışan mecliste kalıp demokratik bir çerçevede söz alarak partisinin neden bu yatırımı geciktirdiğiyle alakalı savunma yapması olabilirdi. Sırf Çerçioğlu’nun bu eleştirisine karşı ‘terbiyesizlik’ söyleminde bulunarak meclis salonunu terketmek, açıkçası demokratik olgunluğa yakışan bir eylem de değildir! 

Kaldı ki bu hareket, kendisine mecliste muhalif üye olma hakkı tanıyan Aydın halkının hakkını savunma acizliğine de eş değerdir. Ha mecliste muhalif üye olmayı içine mi sindiremiyorsun? Orada dur, demokrasiyi içine sindireceksin ve sana bu halkın verdiği görevi layıkıyla yerine getireceksin. Bu da mı işine gelmiyor, yapılacak iş meclis salonunu terketmek değil, meclis üyeliğinden istifa etmektir. Evvela burada da bir anlaşalım! 

Oysa gönül isterdi ki keşke söz alıp bir şeyler söyleseydiniz de biz de bunları gazetemize taşıyarak Aydın halkına aktarabilseydik. Umarım bir dahaki ilk toplantıda Aydın’daki yerel halkın iradesini temsil eden meclisten özür dileyip söz alır ve muhalif meclis üyesi olarak çatır çatır Aydın halkının hakkını savunan bir konuşma yaparsınız. 

Özlem Çerçioğlu’nun meclis yönetme tarzı her ne kadar zaman zaman eleştirilse de esasen geçtiğimiz gün gerçekleşen meclis toplantısında yerinde kim olsa metanetini ve sükunetini korumakta güçlük çekerdi! Ne yıllarca TBMM’de meclis oturumlarını hakikaten büyük bir vakar ve disiplinle yöneten Meral Akşener ile Güldal Mumcu, ne Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ne de bir başka bir isim; O toplantıda Çerçioğlu yerinde kim olursa olsun bütçe performansıyla ilgili durum değerlendirmesi yerine “Yerel halkı temsil etmiyorsunuz” ithamı ve tescilli bina vasfındaki “Tekstil Parkı’nın duvarları yıkılsın” şeklindeki saçma sapan talebe karşı sessizliğini bozardı! 

Yine de biz bardağa dolu tarafından bakalım; 
Cumhur İttifakı içerisinde kadına karşı kadın mantalitesiyle bir süredir Meclis Üyesi Neşe Menderes’in sırf muhalif söylemlerde bulunmak için öne atılma çabaları da artık ne yazık ki elle tutulur konulara doğru dürüst değinemediği, etkin bir muhalif duruş sergileyemediği için kabak tadı vermiş olsa da esasen ben bunu önemli buluyorum. Çünkü Cumhur İttifakı Grubu’nun üç kadın meclis üyesinden biri olarak kendisine adeta bunu görev addetmiş durumda. 
Esasen keşke Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki Cumhur İttifakı’nın diğer kadın üyeleri olan Hatice Uzel Çakar ile Eda Yücel İlhan da arada bir çıkıp bir şeyler söylese ama nerede…

KİTAP TAVSİYESİ

Aydın’da gerek Çerçioğlu’na karşı ‘kadına karşı kadın’ mantalitesiyle palazlanmaya çalışan kadın siyasetçilere (Bu sayılar ileride partisi içinden de artış gösterebilir), gerekse diğer tüm kadın siyasetçilere tavsiyem; Dünya’nın ilk Müslüman Kadın Başbakanı Benazir Butto’nun yazdığı “Doğu’nun Kızı” adlı kitabını okumalarıdır. (Eğer okumadıysa Özlem Çerçioğlu da okusun. Hatta ricamdır; 21. Yüzyıl’ın ilk şehit kadın lideri olan Butto’nun 2008’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ödülü alan bu kitabını Aydın’daki tüm kadın siyasetçilere de parti ayrımı gözetmeksizin anlamlı bir gün vesilesiyle de hediye etsin)

Aydın’daki halihazırda millete hizmet için siyaset üreten ve siyaset üretmeye talip olan tüm kadınların, kendisine iç sesiyle sürekli; "Kızım asla korkma, kendine Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek al” diyen Butto’nun siyasi mücadelesinden bir parça feyz almalarının yarınlarda daha güzel bir Aydın’ın ve Türkiye’nin inşasına vesile olması dileğiyle…

*Triskaidekafobi: 13 sayısına karşı duyulan korkuyu, hoşnutsuzluğu, uğursuz olduğuna inanışı ifade etmektedir.
*Jinefobi: Kadınlara karşı olan anormal korkudur, özel bir sosyal fobi türüdür. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.