Pakdemirli Aydınlı çiftçilerin yüzünü güldürdü

Pakdemirli Aydınlı çiftçilerin yüzünü güldürdü
ABONE OL
AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Aydın ile ilgili müjdelere ilişkin açıklama yaptı. 

(MURAT TAN) Aydın’da düzenlenen Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı IPARD II 5. Başvuru Çağrı ilanı tanıtım programı için Aydın’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Aydın ile ilgili müjdeleri üreticide memnuniyetle karşılandı.. Bakan Pakdemirli’nin Aydınlı çiftçilere verdiği 12 müjdeyle ilgili konuşan AK Partili Posacı, “Bakanımız Pakdemirli’nin Aydın’a verdiği müjdeler çiftçilerimizi ziyadesiyle memnun etmiştir” dedi. 

“AYDIN’DA 20 SENELİK SORUN ÇÖZÜME KAVUŞUYOR”

Çiftçilere Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırılması ve tüm tarımsal desteklemelerin Şubat-Mart ayında ödenmesi müjdesinin üretici tarafından sevinçle karşılandığını söyleyen Posacı, “Tarım Kredi Kooperatifleri marifetiyle Aydın’da kurulması planlanan yem fabrikası, hayvan yetiştiricilerimizin girdi maliyetleri konusunda yükünü hafifletecektir. Yine Bakanımızın müjdelediği Aydın’da bozuk orman arazilerine incir ve kestane dikimi gerçekleştirilmesi bizim epeydir uğraştığımız bir konuydu. Bununla birlikte tarımsal işletme olan hayvan damları ticari işletme olarak sayılıyordu. Ben bu konuyla ilgili de Efeler Ziraat Odası başkanı olduktan bu yana 10 yıldır uğraş veriyordum. Bakanımız Pakdemirli bunun da müjdesini verdi. Artık elektrik tüketiminde hayvan damları tarımsal sulama kapsamına girecek. Benden önceki yönetimde de bununla uğraşıyordu. Bu 20 senelik sorun da çözüme kavuşuyor. Hayvan damında yetiştiricilik yapan çiftçilerimiz bu sayede rahatlayacaktır. Bu hayvan yetiştiricisi çiftçilerimiz adına önemli bir gelişmedir” dedi. 

“FAİZSİZ MAZOT VE YEM DESTEĞİ GELİYOR”

İncirin Bakan Pakdemirli döneminde Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamına alındığını hatırlatan Posacı, “Bozuk orman arazilerine incir dikilmesi için yüz binlerce fidanın dağıtılması Aydınlı üreticilerimize 20 milyon fazladan gelir sağlayacak. İncir ve dane zeytine destekleme getirilmesi konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaları devam ediyor. Bu konuda da ilerleyen süreçte müspet sonuca ulaşılacaktır. Bakanımız Tarım Kredi Kooperatifleri marifetiyle çiftçilerimize 180 gün faizsiz mazot ve yem desteği de sağlanacağı da müjdeledi. Taşkından zarar gören arazilerle ilgili olarak da ayrıca Cumhurbaşkanlığımız nezdinde çalışmalar sürüyor. Çiftçilerimiz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne rapor tutturup taleplerine dönük bir süre bekleyecekler. Yine TARSİM poliçesinde artık sıfır faizle ürüne vade yapılacak. Bu sigortanın yüzde 50’sini devlet karşılıyor, bundan sonraki süreçte kalan yüzde 50’si Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla yapılacak” diye konuştu.  

“AYDIN TARIMI DAHA DA İLERLEYECEKTİR” 

Bakan Pakdemirli’nin bu yıl Gökbel Barajı’nı tamamlanacağı ve 350 milyon lira maliyetli Sarıçay Barajı’nın yapımına başlanacağı müjdesinin de önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Posacı, “Aydın’da yılda 200 milyon dolar ihracat sağlayacak organize su ürünleri bölgesi, tarıma dayalı ihtisas jeotermal ısıtmalı seraları da kurulması müjdesi Aydın tarımı için önemli gelişmelerdir. Aydın’da bakanlığımız tarafından 16 bin 500 dekar arazide 5,3 milyon fidan toprakla buluşturulacak. Yine bir adet mesire yeri, iki adet bal ormanı tesis edilecek. Orman köylerinde yaşayan 100 aileye 2,5 milyon lira Orköy kredi ve hibe desteği sağlanacak olması da memnuniyet vermiştir. Bu yıl içinde 16 yerleşim yerinde zeytin, badem, ceviz, çam fıstığı, kuş burnu, alıç, dut gibi fidanlar dikilerek 3 yıl süreyle bakımı yapılıp ücretsiz olarak 49 yıllığına çiftçilerimize dağıtılacak. Sonuç olarak Bakanımızın verdiği müjdeler bizleri ve çiftçilerimizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Aydın tarımı Bakanımızın verdiği müjdelerin hayata geçmesiyle birlikte daha ilerleyecektir” dedi. 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum