Pakdemirli’den Aydınlı çiftçiye kötü haber 

Pakdemirli’den Aydınlı çiftçiye kötü haber 

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in Aydın’daki çiftçilerin talepleri üzerine TBMM’ye taşıdığı münavebe (ekim nöbeti) uygulamasıyla ilgili önergeye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den cevap geldi. 

A+A-

MURAT TAN- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018 üretim yılından başlamak üzere, bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için tarımsal destekleme yapılmamasıyla ilgili TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’e cevap verdi. Pakdemirli Sezgin’in önergesine cevabında münavebeyle ilgili yeniden planlama yapılması ve bazı bölgelerin muaf tutulmasıyla ilgili bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi. 

MÜNAVEBENİN ÖNEMİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Aydınlı çiftçilerden özelikle Söke’de pamuk ekimi yapan çiftçilerin ertelenmesi talebinde bulunduğu münavebe uygulamasıyla ilgili İYİ Partili Sezgin’in önergesine verdiği cevapta münavebenin önemini vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi tarım yapılan arazinin çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamalarla mümkündür. Tarım arazilerinde uzun yıllar aynı bitkinin yetiştirilmesiyle toprak yapısı bozulmakta, erozyon zararları artmakta, toprak verimliliğinde genel bir azalma görülmekte, belirli hastalıklar ve zararlılarla yabancı otlar katlamalı olarak çoğalmaktadır. Ekim nöbeti uygulamalarıyla toprağın fiziksel, kimyasal, biyolojik yapısı iyileştirilmekte, toprakta organik madde artırılmakta, daha fazla su tutması sağlanmakta, toprağın verimliliği yükseltilmekte, yabancı otlar ve hastalık-zararlılarla mücadele etkinliği artırılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“YENİDEN PLANLAMA ÇALIŞMASI YOK”

Münavebe uygulamasının 2018 yılında başlandığını belirten Pakdemirli, “Söz konusu uygulamayla sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak, üretim masraflarını düşürmek, tarımda çalışan insanların sağlığını korumak amaçlanmaktadır. 4 Şubat 2019 – 2 Ekim 2019 tarihlerinden Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine, Türkiye Ziraat Odaları Birliğine gönderilen yazıyla olası çiftçi mağduriyetlerine meydan verilmemesi ve uygulamanın sürdürebilirliği açısından söz konusu münavebe uygulaması hakkında ilçe müdürlüklerimizin, tarımsal sivil toplum örgütlerinin ve üreticilerimizin ivedilikle her türlü kitle iletişim vasıta ve araçlarıyla bilgilendirilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi bildirilmiştir. Münavebe konusunda yeniden planlama yapılması ve bazı bölgelerin muaf tutulmasıyla ilgili herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.