Pamuk 180 TL'ye hasat edilecek

Pamuk 180 TL'ye hasat edilecek

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, bu yıl pamuktaki makineli hasatta dönüm başı 180 TL fiyat belirlediklerini belirtti.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA- Pamuk üreticisinin büyük sıkıntıları olduğunu da dile getiren Başkan Kendirlioğlu, bir an önce prim desteklemelerinin açıklanması gerektiğini vurguladı. 

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu, bu yıl uygulanacak makineli hasat fiyatını açıkladı. Dönüm başı fiyatının 180 TL olarak açıklandığı toplantıda ana gündem maddesi ise pamuk üreticisinin sorunları oldu. Efeler Ziraat Odası’nda düzenlenen toplantıya Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, oda yönetimi, İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri ve Koçarlı Ziraat Odası Meclis Başkanı Turgut Çıbık katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Kendirlioğlu, pamuk üreticisinin büyük sıkıntıda olduğunu dile getirerek, “Üreticilerimizin endişeli bir bekleyişi var. Primlerle ilgili açıklama yok. Fiyatlarla ilgili belirsizlik var” dedi.
 Üretim sahasının bu sene iyi olduğunu belirten Kendirlioğlu, bu seneki sıkıntıların önümüzdeki sene çözülmemesi durumunda sahanın an az yüzde 50 azalabileceğini kaydetti. 

“GİRDİ FİYATLARI YÜZDE 60 ARTTI”
Fiyatların dünyada ve Türkiye’de geçen yıla göre yüzde 30’lara varan oranla düştüğünü belirten Kendirlioğlu, “Girdi fiyatlarımız ise ortalama yüzde 60 arttı. Bu sene biz en kötü ihtimalle 5 lira civarında pamuk fiyatı beklerken bu fiyatlar 3 lira ve 3,5 lira arasında değişmekte. Maliyetlerin dönümde 2 bin lira olduğu pamukta, 500 kilogram üzerinde değerlendirildiğinde bu fiyatların maliyeti çıkarmadığı görülür. Ankara’ya gittiğimizde 1,25 kuruş olarak prim verilmesi gerektiğini belirttik. Tabi bunu söylerken devletimizin imkanlarını göz önüne aldık. Bu fiyat sadece geçici olarak bizi tatmin eder. Şuan da dünyada fiyatlarımız çok düşük seviyede. Ülkede de bunun yansımaları ortaya çıkıyor” dedi. 

“ÜRETİCİLERİMİZ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR”
Pamukta gerçek fiyatların 12 ila 12,5 lira civarında olması gerekirken 8-9 lira arasında değiştiğini belirten Kendirlioğlu, “Şuan borsada da herhangi bir alışveriş yapılmıyor. Çiftçimiz emanetteki pamukları bozdursa da fiyatlar dip seviyede. 3 ve 3.20 kuruş fiyat teklifleri var. Yeni sezonumuz henüz başlamadı. 10-15 gün içinde hasadımız hızlı şekilde başlayacak. Pamuk sezonu 45 güne yakın sürer. Ekim ayında Ankara’da büyük bir tarım şurası gerçekleştirileceğini biliyoruz. Şu anda pamukta ve diğer ürünlerde girdilerin bu kadar yüksek olduğu düşünüldüğünde bir an önce prim tebliğinin açıklanması gerekir. Özellikle pamukta bugünden yarına kalmadan açıklanmalı çünkü üreticilerimiz bunu dört gözle bekliyor” dedi. 

180 TL OLARAK BELİRLENDİ
Geçen yıl 150 TL olan dönüm başı makineli hasat fiyatını 180 TL olarak belirlediklerini söyleyen Kendirlioğlu, “Bu fiyat tavsiye niteliğindedir. Geçen sene genelde üreticiler bu fiyatlara uydu. Ama bazı yerlerde uyumadığı ve üzerine çıkıldığı oldu. Artık elle hasat kalmadığı için bir fiyat açıklamıyoruz. Makine sıkıntısı sanki söz konusu olacak gibi. Pamuk hasadı çok hızlı yapılıyor. Makine sayısı geçen seneye göre 12-13 civarı eksildi. Ekim alanları yaklaşık aynı. Hava şartları düzgün giderse sıkıntı çekeceğimizi sanmıyorum. Ama yağmur çok olursa sıkıntı olabilir” dedi. Makine sayısının azalmasının belli bir sebebi olmadığını kaydeden Kendirlioğlu, yeni makine almanın çok yüksek maliyetli bir yatırım olduğunun da altını çizdi. 

“DEVLET PAMUĞA MÜDAHALE ETMELİ”
Pamukta büyük bir belirsizlik olduğunun altını çizen Kendirlioğlu, “Yapılan masraflar ve girdiler belli ama satış fiyatı belli değil. En büyük sıkıntı bu. Biz ne girdi nede satacağımız fiyatı belirliyoruz. Girdiyi de satacağımız ürünü de başkası belirliyor. Pamukta büyük bir sıkıntı var. Bu sıkıntının giderilmesi gerekiyor. Nasıl fındık, üzüm, ayçiçeği, şeker pancarında devlet müdahale ettiyse pamukta da bir an önce devletimizin, hükümetimizin, bakanlığımızın bu konuya el etmesi gerekir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlara gebe şu an pamuk çiftçiliği. 1 dekara 2 bin TL maliyet yapıyorsun,  geriye bin 500 TL alıyorsun. Böyle bir sıkıntının içindeyiz” dedi. 
Amacın köylüyü köyünde tutmak olduğunu söyleyen Kendirlioğlu, bu şartlarda gençlerin köylerde kalmayacağını da sözlerine ekledi. 

“TARİŞLER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
TARİŞ’lerin ürün alım konusundaki durumunun sorulması üzerine Kendirlioğlu, “TARİŞ’ler bizim için çok önemli. Bir an önce birliklerin de desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu birliklerin finansal anlamda desteklenmesi, belli bir pamuk fiyatında maliyetten daha aşağı düşmeye başladığında müdahale alımı yapılması gerekir. TARİŞ makul bir fiyat açıklarsa özel sektörde onlara uymak zorunda kalır. Böyle bir denge unsuru olur” diye konuştu. 

LİSANSLI DEPOCULUK VURGUSU
Toplantıda konuşan ve lisanslı depoculuk vurgusu yapan İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı ise, “Pamuktaki rakamı biz belirleyemiyoruz. Sıkıntı zaten burada. Makineli hasatta depolama şansımız yok. Yıllar önce elle toplandığında depolama daha iyiydi. Fiyatta belirleyici olabiliyorduk.  Bu da TARİŞ’lerle yada lisanslı depoculukla olmalı. Depoculuğun bir an önce gelmesi lazım. Biz topladığımız gün pamuğu satmaya mecburuz. Elimizde depo olsa dahi 3-4 gün verdiği ısı pamuğu fermante ediyor. O yüzden çiftçi satıyor yada emanete bırakıyor. Burada da kaç para derlerse pamuğun fiyatı o. Lisanslı depoculuk olması gerekiyor. Olmadığı takdirde bu pamuk çiftçisi bu sene 3 bin 500’e satar, seneye yüzde 50 düşer, sonraki sene ise eken olmaz” dedi. 
Kaykı da devletin bir an önce pamuğa el atması gerektiğini vurguladı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.