"Pamuk altın yıllarından birini yaşayacak"

"Pamuk altın yıllarından birini yaşayacak"

Kendirlioğlu, pamuk üretiminde iyi bir sonuç beklediğini belirterek; “Hasatta herhangi bir sıkıntı çıkacağını öngörmüyorum, pamuk altın yıllarından birini yaşayacak diye düşünüyorum” dedi.

A+A-

Efeler Ziraat Odası Başkanılığı tarafından, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle 5 bin kişilik keşkek hayrı yapıldı. Efeler Ziraat Odası Başkanlığı Hizmet Binası önünde yapılan keşkek hayrına; AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, muhtarlar, oda üyeleri ve birçok davetli katıldı. 
Keşkek dağıtımı sonrası tarıma yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Kendirlioğlu; “Her sene yaptığımız geleneksel keşkek hayrımızı bu sene de gerçekleştirdik. Geçen sene ve daha önceki sene maalesef pandemiden kaynaklı gerçekleştirememiştik. Ama biz bunu artık bu yıldan itibaren her sene nasip olursa bu şekilde gerçekleştireceğiz. Bu ülkede çiftçiler olduğu müddetçe bu etkinlikleri her zaman yaparız çünkü bu yaptığımız keşkek hayrı da bizlerin ürettiği malzemelerle ortaya geldi. Etiyle, buğdayıyla aklınıza gelen her türlü yiyecek içecekleri bizler üretiyoruz ve sonuç itibariyle böyle bir etkinlik düzenledik” dedi.


“FİYATLARIN MALİYETLERE DE PARALEL OLARAK ARTMASI GEREKİYOR”
Dünya genelinde yaşanan krizlerin ülke tarımını etkilediğini sözlerine ekleyen Kendirlioğlu; “Özellikle girdi maliyetlerimizde. Girdi maliyetlerimizin ana kalemleri mazot, akaryakıt, zirai gübre, zirai ilaç ve tohum, elektrik, su giderleri, işçilik gibi sayabilir ve çoğaltabiliriz. Ama başta söylediğim 4 ana kalem, özellikle bunların ham maddesinin hemen hemen yüzde 90'ı dışardan geliyor. Mazotun hammaddesi dışardan geliyor. Tohum üreten bir ülkeyiz ama tohumda da firmaların büyük bir kısmı da yabancı. Zirai ilaç, gübre de aynı şekilde. Gerek buradan kaynaklı artışlar, gerekse dünyadaki fiyatların yükselmesiyle tarımdaki enflasyon şu anda ortalama yüzde 300. Bunu net olarak ifade etmekte fayda var. Çünkü biz bu işin içerisindeyiz. Aldığımız kalemler de bunu gösteriyor. Ama fiyatlar da buna paralel artarsa çiftçimiz büyük bir sıkıntı yaşamaz ancak girdi maliyetlerinin arttığı oranda sattığımız da artmazsa o zaman sıkıntı yaşanır ki bu sıkıntıyı kesinlikle istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 


“YAPMAK ZORUNDAYIZ ÇÜNKÜ BAŞKA İŞİMİZ YOK”
Tarlalar boş kalır mı sorusuna yanıt veren Başkan Kendirlioğlu; “Tarlalar boş kalmaz ama sahipleri değişir. Büyük firmalar ve dünya çapındaki holdinglerin eline geçmesi büyük sıkıntı yaratır, şu andaki fiyatları mumla ararız. Ülkemizi tarımda ayakta tutan aile çiftçiliğidir. Aile çiftçiliği müessesini hiçbir zaman öldürmememiz gerekir ve tüm desteklemelerin bu şekilde aile çiftçiliğine doğru kanalize edilmesi gerekir. Büyük yatırımcıların, çiftçisi olmayan yatırımcıların teşvik alması bana göre çok doğru değil çünkü bu tür sıkıntılarda gemiyi önce onlar terk ediyor. Biz yine işin içindeyiz. Biz zarar da etsek, kar da etsek, az da kazansak, çok da kazansak biz bunu yapmak zorundayız çünkü başka işimiz yok” diye konuştu.
“PAMUKTA SIKINTI ÖNGÖRMÜYORUM” 
Pamuğa yönelik kamuoyunda yanlış anlaşılmalar yaşanabildiğini ifade eden Kendirlioğlu; “Kamuoyunda şöyle bir yanlış anlaşılma oluyor, çiftçi sürekli ağlıyor, sürekli destek, sürekli bir şeyler istiyor şeklinde imaj var yani bu imajı yıkmak adına da söylüyorum. Biz sıkıntı olduğunda da olmadığında da söylüyoruz. Şu anda pamuk çiftçimiz yine dünya fiyatlarında çok anormal dalgalanmalar olmazsa mevsim sonu yani kasım ortalarına kadar devam eden hasatta herhangi bir sıkıntı çıkacağını öngörmüyorum ve pamuk altın yıllarından birini yaşayacak diye düşünüyorum”
dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.