PAMUK ŞEKER RENGİ

Renklerin büyülü dünyasından bu hafta da merhabalar değerli okuyucularımız. Bugün sizlere pamuk şeker tatlılığında bir renk olan pembe renginin anlamı ve hayatımızdaki yerini anlatmaya çalışacağım. Özellikle miniklerin en çok tercih ettiği renklerin başında gelen bu tatlı renk insanlara olumlu hisler uyandırması bakımdan sevimli görünür. 
Çünkü pembe renk ve anlamı şefkati, beslemeyi ve sevmeyi temsil eder. Pembe renk şartsız sevgi ve beslemenin alma ve verme eylemleriyle ilgilidir. Koşulsuz sevginin, gerçek aşkın ve şefkat tadında himayenin rengidir. Kırmızı ile beyaz rengin karışımından doğan bu tatlı renk, kırmızıdan hareketliliğini alırken beyaz renk saflığıyla bunu dengeler. Hareket ve başarı yan yana gelince elbette etkileyici sonuçlar ortaya çıkacaktır.  Çok fazla tercih edilen pembe, daha fazla tutku ve enerji ortaya çıkarır. Öte yandan feminen ve romantik, sevecen ve samimi, düşünceli ve şefkatlidir. Kırmızının fiziksel tutkusunu yumuşak bir sevgi dolu enerji ile dönüştürür.
Pembe renk ve anlamı, sezgisellik, anlayış, empati, duyarlılık, yumuşaklık ve şefkattir.
Her rengin psikolojide temsil ettiği bir durum vardır. Pembe bir umut belirtisidir. Sıcak ve rahatlatıcı hislere ilham veren, her şeyin yoluna gireceği duygusu uyandıran olumlu, pozitif bir renktir. Bazı durumlarda aşırılığa varan duyguları törpülemeye ve sakinleyici bir ruha büründürmeye yarayabilir. Saldırganlık, kızgınlık, terk edilme ve ihmal gibi öfke içerikli duyguları hafifletir. Yapılan araştırmalar yoğun miktarda pembeye maruz kalmanın sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceği ancak bu durumun insanlarda fiziksel zayıflık yaratabileceğini ortaya koymuştur. Bugün sevimliliği yansıtan renk olan pembeyi köşemizde konuk ettik. Gelecek köşede görüşmek dileğiyle. 


 

  


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.