Pamuk üreticileri endişeli

Pamuk üreticileri endişeli

Ege Bölgesi’nde pamuğun başkenti Söke’de 2 bin 935 üreticinin hesaplarına Kurban Bayramı öncesinde 40 milyon lira ödeme yapıldı.

A+A-

MURAT TAN - Aydın’da pamuk primi desteklemelerinden en çok yararlanan ilçe olan Söke’de bu yıl primlerin iki ayrı periyotta ödenmesiyse çiftçiyi memnun etmedi. 

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, bu sezon pamuk primi ödemelerinin yüzde 70’inin Ramazan Bayramı öncesinde kalan yüzde 30’luk diliminse Kurban Bayramı öncesinde ödenmesinin çiftçiyi zor duruma soktuğunu söyledi. Bu sezon girdi maliyetlerinde en yüzde 80 oranında artış yaşanmasıyla birlikte dekar başına verilen desteklemelerin 500 kilogramla sınırlandırılmasının çiftçiye büyük darbe vurduğunu söyleyen Başkan Tanyeri, “Gelecek sezondan endişeliyiz, çiftçilerimiz önümüzdeki yıl pamuk ekip ekmeme konusunda kararsız” diye konuştu. 

“ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ”

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, halihazırda hasat dönemi yaklaşan pamuktaki bazı sorunlara ilişkin açıklama yaptı. 2019 yılı tarımsal desteklemelerinin halen açıklanmamış olmasının çiftçiyi tedirgin ettiğini söyleyen Tanyeri, “Bu yıl prim desteklemelerinin Ramazan Bayramı öncesinde yüzde 70’inin ve Kurban Bayramı öncesindeyse de yüzde 30’unun ödenmesinden ötürü çiftçilerimiz büyük sıkıntı yaşadılar. Bankalar kredi kullandırmıyorlar. Hal böyleyken primlerde yaşanan bu aksaklıkta buna eklenince çiftçi perişan hale geldi. Çiftçi önüne görmek istiyor ve desteklemeler noktasında da hükümetin müspet çözümler ortaya koymasını istiyor. Bu sezon dekar başına verilen desteklemelerin 500 kilogramla sınırlandırılmasından zaten rahatsızdık. Üzerine iki ayrı periyotta prim ödenmesi eklendi. Önümüzü göremiyoruz. 2019 yılı tarımsal desteklemelerinin nasıl olacağı halen belli değil. Bizim talebimiz pamuk priminin en az 1 lira 25 kuruş olmasıdır. Ayrıca mazot gübre desteği de dekar başına 70 lira olarak belirlenmelidir” dedi.

“GELEN 40 MİLYON LİRA BORCA GİDECEK”

Eylül ayı itibariyle başlayacak olan hasat döneminde, mahlıç pamuk fiyatının 10 liranın altında olması durumunda kütlü pamuğun 4 liranın altında satılacağını söyleyen Tanyeri, “ABD ile Çin arasında süren ticari savaş nedeniyle dünyadaki pamuk fiyatındaki gerileme devam ediyor. Şu anda 12 lira dolaylarında olan mahlıç pamuk fiyatı 10 liranın altında. İlerleyen süreçte fiyatların ne yönde seyredeceği belirsiz. Pamuk endişe içindeyiz. Söke’nin ekonomisi tarıma dayalı. Tarım kalkınmazsa ülke kalkınmaz. Geçen yıla göre üretim maliyetleri en az yüzde 80 arttı. Hesaplamalarımıza göre artan maliyetlerle birlikte 1 kilogram pamuk üretmek için şu ana kadar 5 lira gibi bir harcama yaptık. Pamuk üreticilerimiz zor durumda. Pamuk primlerinin kalan yüzde 30’na karşılık gelen ve Sökeli üreticilerin hesaplarına yatırılan 40 milyon lira borca gidecek. Prim önümüzdeki sezon 1 lira 25 kuruş olmazsa çiftçi üretimden elini çekmeye başlayacak. Üretimden vazgeçen pamuk üreticisini bir daha pamuk üretmeye döndürmek de çok zor olur. Hükümet bir an önce tedbirlerini devreye sokmalıdır ve üreticiye sahip çıkmalıdır. Üretimi desteklemek tek çıkar yol” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.