Pamuk üreticisi öksüz bırakıldı

Pamuk üreticisi öksüz bırakıldı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın Aydın ziyaretinde pamukta müdahale alımında bulunmayacaklarını açıklaması üreticileri hayal kırıklığına uğrattı. 

A+A-

MURAT TAN - Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, TMO’nun pamukta müdahale alımında bulunmayacağıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şekerpancarı, ayçiçeği gibi aklınıza gelen her türlü üründe, gerek TMO vasıtasıyla gerekse diğer kuruluşlarla yapılan anlaşmalarla birçok ürüne destek verilerek talepleri yerine getirildi ancak pamuk üreticisi yalnız bırakıldı” dedi.
 
“GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇ VERMEDİ”

TMO’nun diğer ürünlerde olduğu gibi pamukta müdahale alımında bulunmasıyla ilgili olarak yaklaşık 2 aydır yoğun girişimlerde bulunduklarını söyleyen Kendirlioğlu, “Gerek bakanlık ve gerekse bölge milletvekillerimize bu konuda sürekli girişimlerimiz oldu. Ne yazık ki girişimlerimizden hiçbir netice alamadık. Fındık, kuru üzüm ve en son incirde olduğu gibi devletimizin pamukta da müdahale alımında bulunmasını istemiştik ancak maalesef bu talebimiz gerçekleşmedi. Şu anda hasadın yüzde 40’ına yaklaştık. Bu saatten sonra TMO devreye girip protokol imzalanması için çalışma başlatsa 15 gün geçer. 15 gün sonra da pamuk hasadının yüzde 95’i tamamlanmış olur. Bu yangın söndükten sonra müdahale etmeye benzer. Şu süreçte TMO bize gelse, ‘Biz pamukla ilgili de çalışma yapıyoruz, ne derseniz’ dese de olmaz, iş işten geçmiş olur” diye konuştu.
 
“SENEYE PAMUK EKİMİ AZALACAK”

“Pamuk çok önemli bir stratejik üründür” diyen Kendirlioğlu, “Pamuk, Aydın’ın incir, zeytin ve kestane ile birlikte 4 efesinden biridir. Pamuk üreticileri bu sene öksüz bırakıldı.  Biz gerekli çözümlerin devreye sokulmasını yetkililere defalarca söyledik. Bakanlığa, bölgedeki iktidar ve milletvekillerine, aklınıza gelebilecek her türlü yetkiliye başvurduk ama bir sonuç alamadık. Pamuk ekiminin taleplerimize cevap verilmediği için önünüzdeki yılda en az yüzde 50 azalacağı ortada. Pamuk ürünü değişik bir üründür. Pamuk çiftçisi pamuktan vazgeçtiği andan sonra geriye dönüş yapmaz. Yaklaşık yüzde 50’sini dışarıdan aldığımız pamukta önümüzdeki süreçte yüzde 70 oranında ithalat yapmak zorunda da kalırız. İthalat çözüm değildir. İthal ettiğimizde pamuğun sadece lifini ithal etmiş olursunuz, çekirdeği ve katma değeri olan 40 çeşide yakın ekonomiye katkısı olan diğer ürünleri de göz ardı etmiş olursunuz. Pamuğun ekonomiye verdiği katma değerden de vazgeçmiş olursunuz. Hiç kimse bunun farkında değil” dedi. 

“ÜRETİCİ KADERİYLE BAŞBAŞA KALDI” 

Pamuğun diğer ürünlerin de dengesi olduğunun altını çizen Kendirlioğlu, “Pamuk az ekildiğinde diğer ürünler daha fazla ekim yapılır, daha fazla ekim yapılan ürünler de fiyat anlamında sıkıntı yaşar. Pamuk Aydın tarımının dengesidir, tansiyonudur. Tansiyon insanda bozulduğunda nasıl rahatsızlık veriyorsa, tarımda da pamuğun dengesi bozulduğunda tüm tarıma rahatsızlık verir. Yetkililer maalesef bunu anlamakta güçlük çektiler, anlamadılar ve pamuk çiftçisini yalnız bıraktılar, desteklemediler. Pamuk üretici kaderiyle baş başa kaldı. Üreticilerimiz, girdi maliyetlerinin de yüksekliği göz önüne alındığında, yaptığı masrafı tekrar alamamayla karşı karşıya ve büyük sıkıntılar içerisindedir. Yetkililer kulaklarını tıkadılar ve üreticileri yalnızlığa terk ettiler. Bunun sonuçları ileride anlaşılacaktır ama ileride iş işten geçmiş olacaktır” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.