Pamukçu dert yandı

Pamukçu dert yandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Ramazan Bayramı dolayısıyla İlçe Örgütlerini ziyaret etti.

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Pamuk primlerinin yüzde 30’unu alamayan çiftçiler vekile dert yandı. Bülbül ise, “Bir çiftçinin primini veremedik” diyen bir Tarım ve Orman Bakanı bugün orada durmaması lazım istifa etmesi gerekiyor” dedi.
CHP Aydın Milletvekili partililerle bayramlaşmak için Koçarlı İlçesine geldi. Burada parti binasında bayramlaşma sonrasında pamuk üreticilerin 2018 yılı kilo başı 80 kuruş olan primlerin yüzde 70’ini yatırıldığını ve yüzde 30’unun yatırılmaması nedeniyle dert yanması dolayısıyla çiftçilerle birlikte pamuk ekili tarlalarda inceleme yaptı. Pamuk üreticilerinin dertlerinin kendi dertleri olduğuna vurgu yapan Süleyman Bülbül burada yaptığı açıklamada, “Koçarlı bildiğiniz gibi Büyük Menderes Ovasında pamuk üreticilerinin çok olduğu ve yoğun ekim yapıldığı yer. Çiftçilerle birlikte araziye geldik yerinde tespit ettik. Burası bir pamuk tarlası, çiftçilerimiz gübre ve mazot başta olmak üzere birçok girdilerde çok zorlanmış durumdalar. Çiftçilerin yaşaması artık çok zorlaştı, bunun içinde destekleme primleri veriliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklamada bulundu. Pamuk destekleme primlerinin bayram öncesi üreticilere dağıtılacağını söyledi. Tarım ve Orman Bakanı ise primlerin sadece yüzde 70’ini yatırabildiklerini ve yüzde 30’unu ise yatıramadıklarından bahsetti. Siz Tarım ve Orman Bakanısınız. Sizin göreviniz tarıma ve çiftçiye destek sağlamak. Ama görüldüğü kadarıyla Bakan Pakdemirli, özellikle Aydın, Manisa İzmir’de pamuk üreticilerine bu yüzde 30 destekleme primini vermemekle onları bayram öncesi çok zor durumda bıraktı. Çiftçiler artık isyan etme durumundalar. Nasıl geçinecekler. Birde pamuk parasının 6 TL olmadığını düşünelim. Eğer bu yıl pamuğun kilosu 6 TL olmazsa zaten çiftçi bitti. Bankalarda bütün taşınmazları ipotekli durumdadır. Ekonomik olarak zor durumdalar." dedi.  

İKİ BAKANI İSTİFAYA DAVET ETTİ
“Birde bu bölgenin bir özelliği var” diyen Bülbül, “Tarım ve Orman Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı artık tarım ve çevreyle ilgilenmemeyi seçmiş durumdalar. Aydın’da her taraf JES’lerle dolu. Bundan dolayı zaten bizim toprağımız, suyumuz ve havamız kirleniyor. Aydın’da, Manisa’da, Çanakkale’de ve Denizli’de acaba Tarım Bakanı ve Çevre Bakanı ne iş yapar. ‘Bir çiftçinin primini veremedik’ diyen bir Tarım ve Orman Bakanı bugün orada durmaması lazım istifa etmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanı ya paraların ödendiği konusunda yanlış bilgi sahibi yada Tarım ve Orman Bakanı yalan söylüyor. Çiftçinin yanında olması gerekenler yanında olması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı istifa etmelidir” dedi.

“EN BÜYÜK MAĞDURİYETİ BİZ YAŞADIK”
Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk ise, “Pamukla ilgili Aydın ovasında birinci Söke, ikinci Koçarlı’dır. En büyük mağduriyet yaşayanlarda Koçarlılı çiftçilerdir. Buradaki çiftçiye sorduğunuzda 17-20 ton civarında pamuk priminin yatmadığını söylüyor. 80 kuruştan yaklaşık 16 bin TL yapıyor. Çiftçinin bugün pamuk üretmesinin en büyük sebeplerinden birisi primdir. Pamuk primi olmazsa bu çiftçi üretim yapmaz” diye konuştu. 

pamukcu-dert-yandi-chpli-bulbul-bakani-istifaya-cagirdi-109960-1e7823a6dffa2d3a44b466eec12c4588.jpgpamukcu-dert-yandi-chpli-bulbul-bakani-istifaya-cagirdi-109960-00918f447d6489543579eb0728c6bdcc.jpgpamukcu-dert-yandi-chpli-bulbul-bakani-istifaya-cagirdi-109960-e893f30be81a6494b6347c8fbb55bdcd.jpgpamukcu-dert-yandi-chpli-bulbul-bakani-istifaya-cagirdi-109960-fd60161e8e60da2e34e99a42c5ebe7c8.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.